x
sadsad x
asdasd
1.jpeg (331 KB)
18 Ocak 2023
Kediler Sahiplerine Benzer Mi?

Kedi sahiplenenler zamanla kedilerinin kendileri gibi davrandığını söylerler. Karakter açısından sahibiyle benzerlik göstermeleri bir yana kediler fiziksel olarak da sahiplerini çağrıştırabilir. Bu iddianın pek bir dayanağı olmasa da bilim insanları zaman zaman bu konu üzerinde çalışmalar da yapmıştır. Bu bilimsel çalışmalar net ve kesin bir sonuç vermese de kedilerin sahiplerine fiziksel ve psikolojik özellikleri bakımından benzedikleri varsayılabilir.

02 Ocak 2023
Oselo Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Oselo kedisi Güney Amerika ile başta Teksas olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin güney eyaletlerinde görülen vahşi kedi ırkıdır. Oselot ya da “Cüce Leopar” adı da verilen bu kediler sayıca azdırlar. Bunun nedeni güzel kürklerini elde etmek için insanlara av olmalarıdır. 1990 yılından sonra koruma altına alınan Oselo kedilerini avlamak yasaktır. Son yıllarda hayvan severlerin ilgisini çeken bu vahşi kedi cinsi şaşırtıcı biçimde insanlar tarafından adeta bir evcil kedi gibi beslenmektedir.

01 Aralık 2022
Domestic Longhair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Nadir bulunan kedi ırklarından biri olan Domestic Longhair kedileri farklı kişilik özellikleri, uzun tüyleri ve güzel yüzleri sayesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popülerdirler. Domestic Shorthair ve Domestic Medium Hair kedileri ile akraba olan bu sevimli kedilerin karakteristik fiziksel nitelikleri kabarık ve uzun tüyleridir. Çok eski bir kedi cinsi olduğu düşünülen bu kedi ırkı Türkiye, Rusya ve İran’dan dünyaya yayıldıkları ile ilgili görüşler yoğunluktadır.

23 Kasım 2022
Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ataları İran kedileri gibi basık bir yüze ve yuvarlak, iri yapıdaki gözlere sahip olan Exotic Shorthair kedileri tombul gövdeleri ile birer sevimlilik abidesidirler. Bu tatlı hayvanlar İran kedileri ile Amerikan Shorthair kedilerinin melezlenmesi sonucu elde edilmişlerdir. 1950 yılında üretimlerine başlanan Exotic Shorthair kedileri İran kedilerinden çok daha aktif ve neşeli canlılardır. Bu kediler 1960’ların sonuna gelindiğinde adlarını duyurmaya başladı ve dünyanın birçok ülkesinde hatırı sayılır bir popülarite elde etti.

04 Kasım 2022
Cornish Rex Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İngiltere’nin Cornwall bölgesinde keşfedilen ve “Cornish” adını da bu bölgeden alan Cornish Rex kedilerinin ataları ve akrabaları olan Rex kedilerinden farklılıkları sadece temkinli karakterleri değildir. Bu kediler aynı zamanda Diğer Rexler gibi kıvırcık olmalarına rağmen sık tüylere sahiplerdir. 1950 yılında ortaya çıkan bu kedi ırkı dünyanın en çok aranan ve en ilgi duyulan kedileri arasında yer alır.

01 Kasım 2022
Oregon Rex Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Seyrek ve kıvırcık tüylü kedi cinslerinden biri olan Oregon Rex kedileri, Devon Rex ve Cornish Rex kedi ırklarına benzerlikleri ile bilinirler. Diğer tüm Rex kedileri gibi sevecen ve oyuncu canlılar olan bu kedilerin sayısı günümüzde oldukça az. Bu nedenle ülkemizde de çok tanınmayan Oregon Rex kedi ırkı iyi ve doğru bir bakımla yoğun ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyar.

17 Ekim 2022
Evcilleşebilen Vahşi Bir Kedi Türü: Karakulak Kedisi

Vahşi kediler arasında kedi aşıklarının en sevdiği cins ise Karakulak kedisi. Evcilleştirilebilen Karakulak kedileri fiziksel özellikleri ile Vaşaklara benzerler. Nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan Karakulak kedileri, yoğunluklu olarak Afrika’da görülür. Bu vahşi kedilerin kusursuz bir hafızaları ve gelişkin bir zekâları bulunmaktadır.

12 Ekim 2022
Oriental Bicolor Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Zarif bedeni ve büyük, farklı şekle sahip kulakları ayırt edici özellikleri olan Oriental Bicolor kedi ırkı diğer Oriental kediler gibi Siyam kedilerinin soyundan gelir. Oriental Bicolor kedilerinin diğer atası ise iki renkli Amerikan Shorthair cinsidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmeye başlanan bu kediler 1980 yılında Avrupa’ya götürülmüş, 1983 yılında ise ayrı bir kedi ırkı olarak kabul görmüştür.

30 Eylül 2022
Calico (Patiska) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Başlı başına bir kedi cinsi olmayan Calico kedileri, aslen üç renkli kedilere verilen isimdir. Ülkemizde Patiska kedisi de denilen bu kediler sarı, siyah ve beyaz renklerden oluşan kürkleri ile nam salmışlardır. Tekir kedilerden sonra dünyada en çok rastlanılan kediler olan Calico ya da Patiska kedilerinin kökenleri tam olarak bilinmese de Mısır’dan dünyaya yayıldıkları sanılmaktadır. İlginç olan ise bu kedilerin hemen hepsinin dişi olmasıdır.

19 Eylül 2022
Ussuri Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Tamamen doğal bir ırk olan Ussuri kedileri, Rusya kökenlidir. Rus kedilerinin kendine has güzellikleri ile hareketlilik gibi diğer ayırt edici özelliklerinin görüldüğü bu kediler dünyada bulunması zor, oldukça nadir hayvanlardır. Bu nedenle çok değerli olan Ussuri kedilerinin kürk desenleri vahşi kedileri andırır. Bu kürk yapısıyla görenleri kendine hayran bırakan bu kediler vahşi görünümlerinin aksine son derece sevecen ve sosyal canlılardır.

1 2 3 4 .... 10 11 12
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.