sadsad x
asdasd

Domestic Medium Hair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

02 Şubat 2023
Domestic Medium Hair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Demostic kedi ırkları içinde orta uzunluktaki tüyleri ile bilinen Domestic Medium Hair cinsi oldukça eğlenceli ve hareketli canlılardır. Tarihi çok eski zamanlara ve hatta milat öncesine dayanan bu kedilerin atalarının Mısırlılar tarafından evcilleştirildiği bilinmektedir. Bu tatlı kediler Kuzey Afrika’dan önce Avrupa’ya sonra da Amerika kıtasına deniz yoluyla taşınarak dünyaya yayılmışlardır. Gemi seyahatlerinde avcı niteliklerini kanıtlayarak başarılı şekilde kemirgen avı yapan Domestic Medium Hair kedileri melezlendiği için Domestic Longhair ve Domestic Shorthair kedilerinden çok daha farklı renk varyasyonlu tüylere sahip mensuplar edinmişlerdir. Tüylerindeki renk çeşitliliği Domestic Medium Hair cinsinin gözlerinde de görülmektedir. Yani pek çok değişik göz rengine sahip Domestic Medium Hair kedisi mevcuttur. Amerika kıtasında çok sevilen bu kediler son yıllarda dünyada da epey tanınmışlardır.

domestic medium hair 

Domestic Medium Hair Kedi Irkı Genel Özellikleri

 • Mısır kökenli olmalarına rağmen anavatanları Amerika Birleşik Devletleri olarak bilinir. Çünkü bu kediler Amerika Birleşik Devletleri’nde melezlenmiş ve geliştirilmiştir.
 • Çok eski bir kedi ırkıdır. 4 bin yıllık bir tarihi olduğuna inanılmaktadır.  
 • Orta irilikte kedi cinsleri arasında yerlerini alırlar. Ağırlıkları 5 ila 7 kilogram arasında değişen değerler alır. Dişileri erkeklerine göre daha küçük kafa ve patilere sahiptir ve aynı zamanda ağırlıkları erkeklerden biraz daha azdır.
 • Kürkleri genellikle tekir kedilerin kürkü gibi desenli olur. Ama düz renk gri, kahverengi ve karışık sarı tonlarında tüyleri bulunan Domestic Longhair kedilerine de rastlamak mümkündür.
 • Tüyleri Domestic Longhair kedileri kadar uzun olmasa da kuyrukları akrabaları gibi bol ve kabarık tüylüdür.
 • İri ve badem şeklindeki, birbirinden ayrık biçimde yüzlerine konumlanmış gözleri her renk olabilir.
 • Kulakları tabandan geniş, yukarı doğru sivrilen üçgen biçimindedir.
 • Hareketli, meraklı ve zeki kedilerdir.
 • Adaptasyon ve avcılık yetileri oldukça gelişmiş canlılardır.
 • Sahiplerine bağlı kediler oldukları kadar bağımsızlıklarına ve özgürlüklerine de düşkünlerdir. Ailelerini ve yuvalarını çok sevmelerine rağmen günün belli saatlerinde yalnız uyumayı tercih ederler.
 • Kilo alma eğilimleri nedeniyle özellikle kısırlaştırma operasyonundan sonra diyet programları düzenlenmeli, mama seçiminde tahıldan kaçınılmalıdır. Ayrıca bu kedilerin tüy yapıları nedeniyle deri hastalıklarına da yatkınlıkları bulunur.
 • Yaklaşık 14 ila 15 yıllık bir yaşam süresine sahiptirler.

domestic medium hair kedi 

Domestic Medium Hair Kedi Irkı Bakımı

Uyumlu birer aile bireyi gibi eve geldiği ilk andan itibaren evin tüm kurallarını kabul edecek ve evdeki herkesle çok iyi iletişim kuracak olan Domestic Medium Hair kedisi kucağa gelmeye bayılan bir kedi türüdür. Ama bu kediler zaman zaman ortadan kaybolur ve bulunmak istemezler. Bu gizlenme davranışının nedeni Domestic Medium Hair kedilerinin bir yönüyle bağımsız olmak istemeleridir. Sahipleriyle oynamaya ve onlarla eğlenmeye bayılan Domestic Medium Hairlar mahremiyetlerine de özen göstermeyi ihmal etmezler.

Domestic Medium Hair kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu kedilerin orta uzunluktaki tüylerinin bir nebze bakım gerektirdiğini unutmamanızı öneririz. Onları haftada üç kez kedi tarak ve fırçaları ile taramanız yerinde olacaktır. Böylece sevimli dostunuz ölü tüylerini yutup sindirim problemi yaşamayacak ve deri rahatsızlıklarından uzak kalacaktır.


Demostic Medium Hair kedilerinin akrabalarından biri olan uzun tüylü Domestic Longhair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.