sadsad x
asdasd
Filtrele
Toplamda 0 ürün görüntüleniyor.

Kedi Maması

Her canlı gibi kediler de hayatlarını devam ettirebilmek ve yaşam kalitelerini artırabilmek için iyi beslenmek zorundadırlar. Kedi bakımının en önemli ayağını oluşturan besin ihtiyacının karşılanması, en iyi kedi maması markalarını seçmek ve bu mamaları kedinize uygun şekilde bir beslenme programı dahilinde onlara sunmakla doğrudan bağlantılıdır. Kedinin cinsine, yaşına, kilosuna, kısırlık operasyonu geçirip geçirmediğine ve alerjik olması gibi özel durumuna göre kuru kedi maması, yaş kedi maması ve kedi ödül maması seçimi yapılmalıdır. Ayrıca sevimli dostlarımız için en iyi kedi maması markaları arasında tercih yaparken kedilerin hangi gıdaları alması gerektiğine de dikkat edilmeli ve mama çeşitleri ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır.

Ev Kedisi Nasıl Beslenir?

Bir kedi sahiplenmeden önce kedilerin beslenmesi ve bakımları ile ilgili fikir sahibi olmak sevimli dostunuzun sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesinin anahtarı olacaktır. Dolayısıyla kedi sahipleri öncelikle kedilerin doğada nasıl beslendiğini öğrenmeli, daha sonra ev kedilerinin diyet programlarını belirlemelidir.

Kediler, doğal yaşam alanlarında avladıkları diğer canlılarla beslenirler. Bu da kedilerin etçil oldukları sonucunu ortaya çıkarır. Doğada ya da sokaktaki kedilerin ömrünün ev kedilerine kıyasla yaşam sürelerinin ne kadar az olduğu düşünüldüğünde, kedileri sadece proteinle beslemenin yeterli olmadığı anlaşılabilir. Kedilere proteinli besinlerin yanında tahıl içeren gıdalar ile sebze ve meyveler de yarar sağlar. Bu nedenle kedi maması markaları ürettikleri mamaların içeriğinde sebze, meyve ve tahılları kullanırlar. Bu yaklaşım kedilerin gereksinim duydukları tüm besinler ile vitamin ve mineralleri almalarını sağlar. Yani ev kedileri sindirimlerine yardımcı olan sebze ve meyveler ile tahılları barındıran mamalarla beslenmelidir. Bunun yanında kedilere zararlı olan gıdalar onlardan uzak tutulmalı ve kedilerin temel gıdası kedi mamaları olmalıdır.

Kedi Beslenmesinde Dikkat Edilecekler

Kedilerin beslenme programlarını düzenlerken kedinin cinsi, yaşı, kilosu, kısırlık durumu, egzersiz ihtiyaçlarının ne derece karşılandığı ve özel sağlık durumu göz önüne alınmalıdır. Kedilerin ana öğününü kuru kedi maması oluşturmalı, yaş kedi maması ile kedi ödül maması gerektiği zamanlarda verilmelidir. Ayrıca kedilere zararlı olan soğan, sarımsak, kafein, çikolata ile çiğ ve baharatlı gıdalar besin programlarında asla yer almamalı, kedilerin tuzlu ve şekerli gıdaları tüketmesi önlenmelidir. Sanılanın aksine süt, kedilerin sindirebileceği bir gıda değildir. Yoğurt ise doğal probiyotik olarak kedilerin sindirimine yardımcıdır. Sebze ve meyvelerde ise kavun, karpuz, balkabağı, havuç, çilek, elma ve muz kedilere oldukça yararlıdır. Fakat kedilerin temel gıdası kuru kedi maması çeşitleridir ve kedilerin sağlıklı bir ömür geçirmeleri için ucuz kedi maması markalarından uzak durup kaliteli kedi maması çeşitleri ile beslenmeleri gerekir.

Kedi Maması Günde Kaç Kere Verilir?

Kedilerin ana besin kaynağı olan kuru kedi maması, kedinizin yaşına ve kilosuna göre her gün verilir ve kedinin günlük besin ihtiyacı böylece karşılanmış olur. Yaş kedi maması ise sindirime yardımcı olduğu ve az su içme alışkanlığı olan kedilerin su ihtiyacını belirli ölçüde karşıladığı için haftada bir ya da iki kez verilmelidir. Kedi ödül maması ise lezzetli bir atıştırmalık olarak kedilerin ret edemeyeceği bir tattır ve kedinin eğitimi için iyi bir araçtır. Kedilere sürekli verilmemesi gereken kedi ödül mamaları kedinin olumlu davranışlarını pekiştirmesi ve istenmeyen davranışları terk etmesi için kullanılır. Bunun için sadece gerekli hallerde nadir olarak kedilere tükettirilmesi uygundur.

Kedilere günlük olarak verilmesi gereken kuru mama miktarı ve mamanın verileceği sıklık yaş gruplarına göre belirlenir. Yetişkin bir kedi, 12 saat aralıklarla günde iki kez kuru mama yiyebilir. Kedilerin ortalama 5 kilogram ağırlığında olduğu kabul edildiğinde bir kedi günde yaklaşık 300 kaloriye ihtiyaç duyacağından kuru mama miktarı bu kalori gereksinime göre hesaplanır. Kısırlaştırılmış kedilerde de mama yeme sıklığı günde iki olurken mama miktarı daha az tutulmalıdır. Yavru kediler ve yaşlı kediler ise günde 3 ya da 4 kez kuru mama yemeye ihtiyaç duyarlar. Yavru kedilerin besin ve enerji gereksinimi fazla olduğu için 12 ayını doldurana ya da kısırlık operasyonu geçirene kadar minik dostlarınıza 8 saate bir kuru kedi maması vermeniz uygundur. Kediniz, yetişkinliğe eriştiğinde ise mama verme sıklığı günde iki ile sınırlandırılmalıdır. Bakımları oldukça özen isteyen yaşlı kediler ise metabolizmalarının yavaşlamasına bağlı olarak enerji ihtiyaçları azaldığı için az miktarlarda günde 3 ya da 4 kez beslenmelidir.

Kedi Maması Çeşitleri

Kedi mamaları temelde üç grupta toplanır. Bunlar kuru kedi maması, yaş kedi maması ve kedi ödül maması şeklinde sınıflandırılır. Bu sınıflama; kedi mamalarının içeriklerine, barındırdığı vitamin, mineral ve besin değerlerinin farklı olmasına ve değişik işlevler üstlenmesi ile ilgilidir. Aynı zamanda bu mamaların yapısı da birbirinden farklıdır. Kuru kedi maması çeşitleri tanecikli ve sert bir yapıya sahiptir. Konserve mamalar, yani yaş kedi mamaları ise oldukça yumuşaktır ve çoğunlukla yarı katıdır. Kedi ödül maması çeşitleri ise ya yaş mamalar gibi sıvı yoğunlukludur ya da genellikle içi yumuşak dışı ise sert ürünlerdir.

İşlevlerine göre ve kedilere olan yararlarına göre bakıldığında kuru kedi mamaları kedilerin temel gıdasıdır. Yaş mamalar ile sindirimi düzenleme ve su ihtiyacını giderme amaçlı kullanılır. Kedi ödül mamalarının işlevi kedinin eğitimi sırasında kendini gösterir.

Tüm bu kedi mamalarının her biri kedinin yaşı, cinsi ve ihtiyaçları baz alınarak belirli aralıklarla uygun miktarlarda ve ölçülerde kedilere verilmelidir.

Kuru Kedi Mamaları

Kuru kedi maması, kedilerin beslenme programının esasını oluşturur. Kedilerin günlük enerji ve protein ihtiyaçlarını gidermenin yanında onlara gerekli olan vitamin ve mineralleri de barındıran kuru kedi maması bir kedinin ömür boyu tüketmesine uygundur. Kuru mamalar; kedilerin diş, böbrek ve sindirim organlarının sağlığının muhafazası gibi hayati yararları bulunan gıdalardır. Aynı zamanda kedilerin tüy bakımlarına da destek olan kuru mamalar uzun süre saklanabildiği için ekonomiktir. Ambalajında muhafaza edildiğinde tazeliğini koruyabilen kuru mamalarda aranan nitelik yüksek protein oranı olmalıdır. Bu mamaların barındırdığı protein oranı %35’in altında olmamalı ve diğer vitamin değerlerine dikkat edilmelidir. Kuru kedi mamaları arasında seçim yaparken kaliteli markalar tercih edilmelidir. Burada kedi sahiplerine verebileceğimiz kedi maması önerileri yüksek protein içeriği ile Premium bir mama çeşidi olan Royal Canin kedi maması ve kedilerin lezzetine bayıldığı Orijen kedi maması çeşitleri olacaktır.

Kuru kedi maması, kedilere her gün verilmelidir. Yaş, cinsiyet, kısırlık durumu ve sağlık sorunlarına göre seçilen bu mamaların miktarları ve hangi ölçülerde kedilere verilmesi gerektiği ise değişiklik gösterir. Kuru kedi mamaları, her kediye uygun olacak şekilde üretildiğinden çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu mamalar yaşa göre yavru, yetişkin ve yaşlı kuru kedi mamaları olarak kategorize edilir. Kısırlaştırılmış kedilere özel kısırlaştırılmış kedi maması ve kilo problemi olan dostlarımız için diyet ve az tahıllı ile tahılsız kedi maması çeşitleri piyasada mevcuttur.

Yaş Kedi Mamaları

Kediler, etçil canlılar oldukları için hayvansal protein ağırlıklı beslenme eğilimindedirler. Bu beslenme biçimi ise başta kabızlık olmak üzere belli sindirim problemlerini beraberinde getirir. Bu nedenle çok hassas bir mideye ve sindirim sistemine sahip olan kedilerin sindirim hastalıklarına yakalanmalarını önlemek için beslenme programlarına kuru mamaların yanında yaş mamaları da dahil etmek gerekir. Yaş mamalar, sindirimi düzenlemek ve rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda doğası gereği az su tüketen kedilerin su ihtiyaçlarının da bir nebze giderilmesini sağlar. Böylece yaş kedi maması mide ve bağırsaklara yararlı olduğu gibi böbrek sağlığını da koruyan bir gıda halini alır. Fakat yaş mamaları kuru mamalar gibi günlük olarak kedilere vermek doğru değildir. Kediler için çok lezzetli bir gıda olan yaş mama, haftada en çok iki kez verilmelidir. Bu dozun artırılması kedinizde bağırsak problemlerine yol açabilir. Kedi konserve mamaları olarak da adlandırılan yaş mama tercihiniz için kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Kedi Ödül Mamaları

Bilindiği gibi kediler, özgür ve bağımsız doğaları nedeniyle eğitilmeye çok da yatkın canlılar değillerdir. Ama bu kedilerin öğrenemeyeceği ve eğitilemeyeceği anlamına gelmez. Kediler, çok zeki canlılardır ve insanların komutları ile yaşam alanlarındaki kuralları rahatlıkla öğrenebilirler. İşte tam da bu noktada kedi ödül maması devreye girer. Kedileri eğitmek için gerekli olan kedi ödül mamaları kedilerin yeni komutları öğrenmelerinin aracı niteliği taşır. Ödül mamaları sayesinde kedinizin istenmeyen davranışlarını söndürmeyi, olumlu davranışlarını ise pekiştirmeyi mümkün kılabilirsiniz. Daha çok kedilere tuvalet eğitimi verilirken ya da kedilerin ev eşyalarına zarar vermesini önlemek adına işlev gören ödül mamalarını örneğin kedinizin girmesini istemediğiniz bir oda ya da evin belli bir bölümü varsa doğru hareketi yapması için kullanabilirsiniz. Kedilerin lezzetine bayıldıkları bu mamalar ile onunla sağlam bir bağ kurmanız da olasıdır. Ödül çubukları, ödül tabletleri ve ödül macunları başlıklarına ayrılan bu mamalar sadece eğitim için değil kedilerin belli vitamin ve mineral ihtiyaçlarının karşılanmasına da yarar ancak kedi ödül maması çeşitleri sonuçta birer motivasyon aracı olduklarından nadir olarak kedilere tükettirilmeli, kedinin beslenme programının bir parçası olmamalıdır.

Kedinizi olumlu davranışlara teşvik etmek için başvuracağınız ödül mamaları çabuk bozulan gıdalar olduğu için hızlı tüketilmeli ve en kaliteli markaların üretimleri satın alınmalıdır. Bunun için Gimcat kedi ödülleri ve Brit Care kedi ödülleri çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Protein Çeşitlerine Göre Kedi Mamaları

Kediler, etobur canlılar oldukları için yoğun proteine ihtiyaç duyarlar. Her proteinin de kediler için yararı başkadır. Bu da kedi mamalarının farklı protein kaynaklarına göre üretilmesine neden olmuştur. Kedilerin en sevdikleri protein kaynaklarından olan balıklı ve deniz ürünlü mamalar oldukça sağlıklı ve yararlıdır. Balık içeren kedi maması markaları başta Pro Plan ve N&D olmak üzere; Leo’s, King, Refleks, Trendline, Goody ve Dr. Sacchi ve daha birçok farklı isimden oluşur. Örneğin alabalıklı mamalar arasında Orijen kedi maması çeşitleri doğru bir tercih olacaktır.  Karides içeriği ile bilinen Pro Choice, morina balığından üretilen N&D ile ringa balığı barındıran Acana, kedilerin en sevdiği mamaların başında gelir. Somonlu kedi mamaları ise en yaygın olanlarıdır ve kedi sahipleri bu mamaların içinde en çok Brit Care ile Felicia markalarını tercih etmektedir.

Deniz ürünlerinin yanında kedi mamalarında en çok rastlanılan protein kaynağı tavuk ve diğer kümes hayvanlarına aittir. Bu mamalarda ise tavsiyemiz Royal Canin ve uygun fiyatları ile dikkat çeken Friskies ile Econature markalarıdır. Kırmızı et içeren mama markaları ise sığır etli Purina One, biftekli – ciğerli Whiskas, kuzu etli N&D, Hill’s ile Goody olmaktadır. Kediniz farklı tatları seviyorsa tavşan etli Brit Care geyik etli ve domuz etli N&D ile Acana ve Orijen gibi değişik protein kaynaklarından üretilen mamaları da deneyebilirsiniz.

Yaş Grubuna ve Kısırlık Durumuna Göre Kedi Maması Seçimi

Kedilerin beslemesinde en önemli nokta kedinin cinsi ve yaşıdır. Özel ırk kediler, kendi cinslerinin ihtiyaçlarına yönelik mamalarla beslenirken her yaş grubunun besin gereksinimlerine göre kuru kedi maması, yaş kedi maması ve kedi ödül maması seçimi doğru şekilde yapılmalıdır.

Kediler, bir yaşını doldurana kadar yavru sayılırlar. Bu değer kedinin cinsine göre 9 ila 12 ay arasında farklılık gösterse de bu süreç kedilerin çok hızlı geliştiği bir dönemdir ve kedinin gelişiminin sağlıklı şekilde ilerlemesi için ona yavru kedi maması verilmelidir. Genel olarak 12 ayı doldurmuş kediler yetişkin sayılırlar. Bu da kedinin artık yetişkin kedi mamaları ile beslenmesi gerektiğinin işaretidir. Çünkü kedilerin yaş dönemlerine göre besin ihtiyaçları değişecektir. Eğer kediniz kısırlık operasyonu geçirdiyse mutlaka kısırlaştırılmış kedi maması, diyet kedi maması ya da tahılsız kedi maması çeşitleri beslenme programına alınmalıdır. 7 yaş ve üzerindeki kediler için ise metabolizmayı yormayan yaşlı kedi maması çeşitleri devreye girer.

Yavru Kedime Hangi Mamayı Almalıyım?

Kediler, yaklaşık 12 aylık olana kadar yavru sayılırlar. 12. aya kadar yavru kedilerin gelişimlerini desteklemek için beslenmelerinde yavru kedi maması kullanılması gerekir. Çünkü yavru kediler, erişkin kedilere göre daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bunun nedeni küçük kedilerin çok hızlı bir gelişim göstermeleridir. Bu da onların yüksek oranda proteine ve enerjiye ihtiyaç duyduklarını gösterir. Yavru kedileri bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlamak ve onları olası hastalıklara karşı korumak da yavru kedi mamalarının işidir.

Yavru kediler için mama seçimi yaparken protein miktarının yüksek olması esas alınır. Ayrıca henüz keskin dişlere sahip olmayan yavru kediler için tercih edeceğiniz mamaların sertliği ve boyutları da büyük önem taşır. Kedinizin kolayca kırabileceği ve dişleri ile kavrayabileceği yavru kedi maması çeşitleri önerilir. Minikler için mama belirlerken dikkat etmeniz gereken son nokta ise damak zevkine uygunluktur. Küçük kedinizin hangi aromayı sevdiğini belirleyerek kararınızı verebilirsiniz. Yavru kedi maması için en iyi seçim orijinal ve güvenilir kaliteli kedi maması üreten markalardan yapılır. Bunun için Royal Canin kedi maması çeşitlerinden yavru kedilere özel olarak üretilenleri tavsiye ederiz.

Yetişkin Kedime Hangi Mamayı Almalıyım?

Kediniz bir yaşını doldurarak yetişkinliğe eriştiğinde ona yavru kedi maması vermeniz uygun olmaz. 1 yaşını geçmiş, 7 yaşını doldurmamış tüm kedilerin besin ihtiyaçlarına cevap vermek için Adult yani yetişkin kedi maması kullanılmalıdır. Yetişkin kediler için mama seçimi yaparken kedinizin cinsi, herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı ve kısırlaştırılma durumu göz önüne alınmalıdır. Yine kedi maması markaları içinde güvenilir ve tecrübesini kanıtlamış olanlar tercih edilmelidir. Bunun için önerimiz Pro Plan kedi maması çeşitleri olacak. Pro Plan kedi mamaları, kalitesinin yanında yılların tecrübesiyle de dünyanın en çok tercih edilen kedi maması markaları arasında yer alıyor. Mamalarının üretiminde kedilere çok yararlı, özel bir amino asit olan taurin kullanan Pro Plan’dan başka Acana kedi maması çeşitleri de en çok tercih edilenlerin başında geliyor. Süper Premium kedi maması üretimi yapan Acana taze ve organik gıdaları kedi mamalarının içeriğinde kullanıyor. N&D kedi maması çeşitleri ise içerdiği lifli meyveler ve tahıllar sayesinde yetişkin kedilerin sindirimlerini düzenleyerek sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmelerine olanak sağlar. Dilerseniz yetişkin kediniz için Enjoy kedi maması çeşitlerini de deneyebilirsiniz.

+7 Yaş Kedime Hangi Mamayı Almalıyım?

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de yavruyken hızlı olan metabolizma yaşla birlikte yavaşlar. Bu nedenle yaşlı kediler metabolizmalarını yormayan kedi mamalarına ihtiyaç duyarlar. Ayrıca 7 yaşının üzerindeki kedilerde diş ve diş eti problemleri ile mide, böbrek rahatsızlıkları, obezite gibi birçok sorun da baş gösterebilir. Yaşlı kedilerin yaşam kalitelerini artırmak ve ömürlerini uzatmak ise doğru bir bakım ve beslenmeyle mümkün olabilir. Belli yaşın üzerindeki kediler daha az enerjiye ve daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar. Bunun için onlara özel formüle edilmiş Felicia kedi maması çeşitleri tavsiyemizdir. Felicia yaşlı kedi maması düşük kaloriye ve yüksek protein oranına sahip olduğu için kedinizin kilo almasını engeller. Sindirimi kolay olarak formüle edilen bu mamalar yaşlı kedilerin çiğneyebileceği yapıdadır ve alerji gibi rahatsızlıkların yaşanmasını da önler.

Kısırlaştırılmış Kedime Hangi Mamayı Almalıyım?

Kedilerin üremelerinin önüne geçmek için gerçekleştirilen kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedilerin beslenme ihtiyaçları değişir. Dolayısıyla kısır kedinize artık yavru kedi mamaları ya da yetişkin kedi maması çeşitlerinden vermeniz mümkün olmayacaktır. Çünkü kısır kedilere özel mamaların dışında bir beslenme programı, metabolizması ve enerji sarfiyatı yavaşlamaya başlayan kediniz için kilo alımı ve sonunda iç organlarda yağlanma ile obezite gibi ciddi sağlık problemlerinin yaşanması demektir. Bu nedenle kısırlaştırma operasyonu geçirmiş kediniz için özel mamalar edinmeniz şarttır. Bunun için ise en iyi tercih Premium mamalardan biri olan Hill’s kedi maması çeşitleri ile uygun fiyatlı Profine mamalar olacaktır. Ayrıca kısırlaştırılmadığı halde kilo problemi yaşayan kediler için meyveli seçenekleri ile tahılsız N&D ile az tahıllı Felicia ve Acana markalarını tercih edebilirsiniz. Light kedi mamalarında ise tercihiniz Pro Plan ya da cebinizi yormayan marka Profine olsun.

Kedi Maması Fiyatları

Tüm kedi maması fiyatları mamanın içerdiği protein oranı ve mamada kullanılan malzemelerin kalitesi ile üretim koşullarına göre değişiklik gösterir. En ucuz kedi maması çeşitleri market mamaları olarak da bilinen protein oranı az ve kurutulmuş et kullanılarak üretilen mamalardır. Bu mamalar, konserve mamalar ile kedi ödül mamaları dahil tüm mama çeşitlerinde kedi sahiplerine ekonomik seçenekler sunar. Bu ürünler genellikle daha büyük paketler halinde alındığında çok daha ucuza gelmektedir.

En kaliteli mamalar ise Premium ve Super Premium mamalar olup içinde gerçek hayvansal protein içeriğine sahip mamalardır ve fiyatları diğer mamalara göre hayli yüksektir. Bu mamaların daha yüksek fiyatlarda satılması üretim maliyetlerinin de fazla olmasının bir sonucudur. Çünkü Premium sınıfındaki mamalar katkı maddesi bulundurmamakla birlikte doğal etleri barındırır ve özel formüllerle yapılır.

Özellikle kedi kuru maması alırken fiyat karşılaştırması yaptığınızda bir kilo üzerinden hareket etmek çok doğru değildir. Ekonomik mama ile Premium mamaları 10 kg kedi maması ya da 15 kg kedi maması üzerinden karşılaştırmak daha sağlam bir sonuç verecektir. Çünkü Premium mamaların kilosu arttıkça fiyatı kilo başına daha ucuza gelir. Fakat tazelik açısından 1,5 kilogram kedi maması ya da en çok 3 kg kedi maması alınması sağlıklıdır. Daha düşük gramajlarda mama almak hesaplı olmaktan çok uzaktır.

Siz de en uygun fiyatlı ve en kalite kedi maması çeşitlerini sitemizden sipariş edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.