sadsad x
asdasd
27 Temmuz 2023
Koi Balığı Özellikleri ve Bakımı

Evcil sazanlar olarak bilinen Koi balıkları büyüklüklerine rağmen akvaryumlarda beslenebilen su canlılarından biridir. Süs havuzlarında da beslenebilen bu balıklar değişik renkte birçok olabilirler. Bu renkler parlak ve göz alıcıdır. Renklerinin dikkat çekiciliğinin yanı sıra insanlarla iletişim kurabilmeleri de onları balık severlerin arasında popüler yapmaya yetmiştir.

10 Nisan 2023
Ejderha Balığı (Asya Arowanası) Özellikleri ve Bakımı

Arowana balığının cinslerinden biri olan Asya Arowanası namı diğer Ejderha balığı Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Bu egzotik, tatlı su balıkları sıçrama konusunda uzmandırlar ve çok hızlı yüzerler. Yaşadıkları güney Asya coğrafyasında refah sembolü olarak anılan bu balıklara insanlar tarafından belli güçler atfedilmiş ve Ejderha balıklarının deprem gibi doğal afetleri önceden hissedebildiklerine inanılmıştır.  

31 Mart 2023
Arowana Balığı Özellikleri ve Bakımı

Amazon nehrini mesken tutan ve Afrika, Güney Amerika ile Asya ve Avustralya kıtalarında da görülen Arowana balıkları farklı birçok renge sahip türleri ile bilinirler. Siyah Arowana, Afrika Arowanası, Avustralya Arowanası gibi farklı türleri bulunan bu balıkların en popüler cinsleri Platinum Arowana ve Silver Arowanalardır. Bakımı görece zor olan bu balıklar ilk kez akvaryum hobisi geliştirenler için uygun su canlıları değillerdir.

24 Mart 2023
Frontoza Balığı Özellikleri ve Bakımı

Zebraya benzeyen çizgileri ve farklı kafa yapıları ile akvaryumların aranan canlılarından olan Frontoza balıkları Afrika kökenli bir Ciklet balığı türüdür. Cyphotilapia Frontosa adıyla bilinen bu balıkların türlerine göre değişik renkleri vardır. Ama vücutlarında genellikle açık renk fon üzerine 5 koyu renk dikey çizgi bulunur. Frontoza Brundi, Zaire Kapampa, Kavalla, Kigoma, Kipili, Mpimbwe, Nord Congo, Sambia ve Moba Zaire en bilinen türleridir.

15 Mart 2023
Lepistes Balığı Özellikleri ve Bakımı

Rengarenk pullara sahip, en güzel akvaryum balıklarından bir olan Lepistes balığı dünyada yaygın olarak beslenmektedir. “Milenyum balığı” adıyla da bilinen bu balıklar insanlığa ve doğaya yaralıdırlar. Gupi ismini de alan bu balıkların pek çok farklı türü vardır. Toksedo, Mozaik, Albino, Kobra, Guppy, Çim, Fil Kulak, Red Mozaik, Full Red, Full Black, Sarı Kaplan, Koi, Panda ve Moscow Lepistesler en bilinen türlerinden bazılarıdır.

07 Kasım 2022
Astronot Balığı Özellikleri ve Bakımı

Oscar adı ile de bilinen ve pek çok farklı renkte değişik türlerine rastlayabileceğiniz Astronot balıklarının karakteristik özelliği zekalarıdır. Bu keskin zekâ sayesinde Astronot balıkları sahiplerini kısa sürede tanır ve onlarla bağ kurabilirler.  Şaşırtıcı biçimde sevilmekten de hoşlanan Astronot balıkları yem elde edebilmek için akrobatik hareketler yapmayı da öğrenebilirler. Bu ilginç özellikleri ve güzellikleri nedeniyle Astronot balıkları ya da diğer adlarıyla Oscar balıkları akvaryum hobisi olanlar arasında dünyanın en popüler balıkları olarak bilinirler.

27 Haziran 2022
Mandalina (Mandarin) Balığı Özellikleri ve Bakımı

Canlı renkleri ve minicik boyutu ile akvaryum hobisi olanları kendine hayran bırakan Mandalina Balığı doğal ortamında tuzlu sularda yaşayan bir canlıdır. Bu balıkların göz çarpan ilk özellikleri küçük gövdelerindeki parlak ve canlı pek çok farklı renkten meydana gelen desenleridir. Desenleri ve renkleri ile çarpıcı bir görünüme sahip olan Mandarin balıkları çok yavaş hareket ederler ve yaşam alanlarından uzaklaşma konusunda oldukça cesaretsizdirler.

06 Nisan 2022
Kiraz Barb Balığı Özellikleri ve Bakımı

Kiraz Barb Balığı, bakımı kolay olduğu ve diğer balıklar ile huzur içinde yaşayabildiği için sıklıkla tercih edilen bir akvaryum canlısıdır. Cherry Barb ve Barbus Titteya adıyla da bilinen bu Güney Asya’ya özgü balık türünün erkekleri kırmızı, dişileri ise turuncuya yakın bir renge sahiptir.

26 Nisan 2021
Akvaryum Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık beslemek isteyenler için akvaryumlar zorunlu bir ihtiyaçtır. Akvaryum almaya karar vermeden önce akvaryum edinmenin birer canın sorumluluğunu almak olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle de alacağınız akvaryumların göz zevkinize hitap etmesinden çok, su canlılarının yaşamsal ihtiyaçlarına cevap vermesi gerektiğini atlamayın.

01 Şubat 2021
Akvaryumun Kardinali: Amano Karidesi

Akvaryum deneyimini farklı hale getirmek isteyenler için karideslerin kardinali olan Amano Karidesi harika bir seçim. Çim Karidesi ya da Kardinal Karides olarak da bilinen bu farklı canlılar, ilk bakışta pek de sevimli gözükmeseler de onların akvaryum yaşamlarını ve günlük rutinlerini takip ettiğinizde onları çok seveceksiniz.

1 2 3
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.