x
sadsad x
asdasd
09 Ağustos 2023
Fransız Mastiff Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Buruşuk yüzleri, kocaman kafaları ve sarkık kıs kulakları dikkat çeken Fransız Mastiff köpekler Güney Fransa kökenli hayvanlardır. Ne yazık ki geçmişte dövüş köpeği olarak kullanılan bu hayvanların kökleri bilinenden çok daha eski dönemlere dayanır. Zamanında Fransız soyluları arasında çok popüler olan Fransız Mastiffleri Fransa dışına da ithal edilmiş ve dünyaca tanınmışlardır.

20 Temmuz 2023
İtalyan Greyhound (İtalyan Tazısı) Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Uzun bacakları ve zarif vücuduyla tam bir tazı özelliği gösteren İtalyan Greyhound cinsi köpekler, İtalyan Tazısı adıyla da anılırlar. Piccolo Levriero İtaliano, Galgo İtaliano ya da kısaca İggyy isimleri ile de bilinen bu köpekler minyatür birer tazıdırlar. Kökleri hakkında net bir bilgiye sahip olunmayan İtalyan tazıları koşup oynamayı seven, hareketli, enerjik ve sevecen canlılardır.

 

21 Haziran 2023
Bracco İtaliano (İtalyan Pointer) Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Avrupa’nın en eski av köpeği cinslerinden biri olan Bracco İtaliano ya da daha çok bilinen adıyla İtalyan Pointeri enine uzun bir gövdeye ve kocaman kulaklara sahiptir. İtalyan Pointer cinsi köpeklerin tarihine bakıldığında soylarının milattan önce 4. ve 5. yüzyıla dayandığı üzerine görüşlerin olduğu görülebilir. Fakat Bracco İtaliano ırkının kökenlerinin hangi tarihlere dayandığı birer varsayımdan öteye gidememiş, yani kesin olarak kanıtlanamamıştır. İtalya’da soylu sınıftan fazlaca rağbet gören İtalyan Pointer cinsi 2001 yılında dünya çapında başlı başına bir ırk olarak kabul gördü.

12 Haziran 2023
İlirya Çoban Köpeği (Sarplaninac) Özellikleri ve Bakımı

Balkan yarımadasının İlirya bölgesine ait olan Sarplaninac ya da bir diğer adıyla İlirya Çoban köpeğinin tarihinin Roma dönemine kadar uzandığı sanılmaktadır. Dünyanın en eski ırklarından biri olan bu iri köpeklerin atalarının Tibet Mastiff cinsi olduğu düşünülmektedir. 1970’ten sonra Amerika’ya gönderilmeye başlanan İlirya Çoban köpekleri bu tarihten sonra Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada’da tanınmaya başlansa da halen nadir bulunan cinsler arasında yer almaktadır.

05 Haziran 2023
Toy Manchester Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Oyuncak köpek ırklarından biri olan Toy Manchester Terrier, standart boyutlara sahip olan varyetesinin minyatür türüdür. 19. yüzyılda İngiltere’de yetiştirilmeye başlanan bu köpeklerin yetiştirilme amacı fare avcılığıdır. Victoria döneminde fare avcılığından saray mensupluğuna adım atan Toy Manchester Terrierler o dönem İngiltere’nin en popüler köpek cinslerinin arasına girdi. Toy Manchester Terrier cinsi halen Avrupa’nın en sevilen evcillerinden biridir.

22 Mayıs 2023
Köpeklerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpekler hamile kaldıklarında fiziksel değişikliklerin yanı sıra duygusal ve davranışsal anlamda da farklılıklar meydana gelir. Karın şişmesi, halsizlik, iştah durumunda değişim ve vajinal akıntılar gibi fiziksel değişimler hamileliğe işaret ederken sinirlilik hali, saklanma isteği ya da sahiplerinden yoğun miktarda sevgi ile ilgi talebi psikolojik belirtilerden sayılmaktadır.

17 Mayıs 2023
Belçika Tervuren Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Çok zeki canlılar olan Belçika Tervuren köpek ırkı Belçika kırsalında çoban köpeği olarak kullanıldığı gibi polis köpekliği ve arama kurtarma köpekliği konusunda da oldukça başarılıdır. Kızak çekme, sürü gütme ve iz sürme gibi görevleri de yapabilen bu çalışkan köpekler 19. yüzyılda Belçika’da yetiştirilmeye başlanmışlardır. Batıda Belgian Tervuren adıyla bilinen bu hayvanlar halen ülkesinde çok popülerdir ve özellikle Avrupa ve Amerika’da rağbet görmektedir.

10 Mayıs 2023
Russian Toy Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Adlarından da anlaşılacağı gibi oyuncak, yani Toy köpeklerinden biri olan Russian Toy cinsi Russian Terrier, Moscow Toy Terrier ve Moscovian Miniature Terrier isimleriyle de bilinir. Uzun tüyleriyle dikkat çeken bu köpeklerin tarihi 17. yüzyıla dayanır.

02 Mayıs 2023
Silky Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Avcılık yetenekleri ve keskin zekalarıyla nam salan Silky Terrier cinsi köpekler birer süs köpeği olmalarına rağmen son derece çalışkan canlılardır. Geçmişte haşere ve fare avında kullanılan bu köpeklerin atalarının Yorkshire Terrierler ve Avustralya Terrierleri olduğu düşünülmektedir. Avustralya’da yetiştirilmeye başlandıkları için Sidney Terrier olarak da bilinen Silky Terrierler “silky” adını ise uzun ve ipek gibi yumuşak tüylerinden alırlar.

12 Nisan 2023
Bavyera Dağ Tazısı (Bavarian Mountain Hound) Özellikleri ve Bakımı

Av köpeği cinslerinden biri olan Bavyera Dağ Tazısı diğer adıyla Bavarian Mountain Hound adını Almanya’nın 16 eyaletinden biri olan Bavyera (Bayern)’dan alır. Bu köpeklerin kökeni 19. yüzyılın başlarına dayanır. Bavyera Dağ tazıları kırsal alanlarda tavşan ve kuş avlarında sahiplerine eşlik etmişlerdir ve iz sürme konusunda çok başarılı oldukları için avın yerini hemen tespit edebilirler. 

1 2 3 .... 12 13 14
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.