sadsad x
asdasd
19 Haziran 2023
Beyaz Tüylü Kediler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

Kediler, karakterleri ve güzellikleri ile çok sevilen canlılar. Cinslerine göre farklı özelliklere sahip olan bıyıklı dostlarımız, fiziksel nitelikleri açısında da birbirlerinden ayrılıyor. Basık ya da yuvarlak yüzlü, tüysüz ya da çok tüylü, kısa ya da uzun bacaklı türlerin yanında kediler en çok da renklerine bakılarak kategorilere ayrılıyor. Rengine göre en popüler olanları ise tamamen beyaz tüylere sahip olan kediler. Bembeyaz kediler bazı farklılarıyla diğer kedilerden ayrılıyor.

15 Haziran 2023
Kediler Neden Kendilerini Yalar? Kedilerde Yalanma Davranışı

İlk kez doğum sonrası anneleri tarafından yalanan kediler, hayatlarının sonuna kadar kendi tüylerini yalamaya devam ederler. Hatta yalanma süreleri ve sıklığı o kadar fazladır ki bir kedi yaşamının üçte birlik bir kısmını kendini yalayarak geçirir. Yalanma içgüdüseldir ve tüm kedilerde görülür. Kedilere özgü olan bu yalanma davranışının temizlenmek, yaralarını iyileştirmek, kokuları gidermek, serinlemek ve stres atmak gibi pek çok nedeni vardır.

01 Haziran 2023
Kedilerin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yetişkin dişi bir kediniz varsa ve onu kısırlaştırmadıysanız kedinizin çiftleşerek hamile kalabileceğini unutmamalısınız. Özellikle kedinin yaşam alanında yetişkin bir erkek kedi varsa ya da dişi kediniz kızgınlık döneminde zaman zaman evin dışına çıkıyorsa minik bebeklerin gelmesi kaçınılmazdır. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında kedinizde gerçekleşen fiziksel ve psikolojik belirtileri tespit ederek minik dostunuzun hamile olduğunu anlayabilirsiniz.

25 Mayıs 2023
Kedilerde Tat Alma Duyusu ve Kedilerin Alamadığı Tatlar

Kedilerin görme, koku alma ve işitme duyuları çok keskindir. En ufak bir sesi işitebilen, karanlıkta bile görebilen ve kokuları rahatlıkla ayırt edebilen kedilerin dokunma duyuları da hassastır. Kedilerde tat alma duyusu ise insanlara ve diğer canlılara göre farklıdır. Bu fark kedilerin bazı tatları alamamasına neden olur. Yani kediler şekerli gıdaların tadını alamazlar.

15 Mayıs 2023
Kedilerin Bakışlarını Ne Anlama Gelir?

Köpekler gibi duygularını kolay kolay anlayamadığımız canlılar olan kediler kendilerine özgü bağımsız bir karakter yapısına sahiplerdir. Kedilerin vücutlarının duruşu, kuyruk hareketleri ve miyavlamaları dışında gözleri de bizlere çok fazla şey anlatır. Bir kedinin korku, endişe, huzur, mutluluk, memnuniyetsizlik gibi hislerini anlamak göz hareketlerine ve göz bebeklerinin büyüklüğüne göre anlamlandırılabilir.

14 Nisan 2023
Kedilerde Göz Kızarıklığı, Nedenleri ve Tedavisi

Kediler, ağrı eşikleri yüksek ve dayanıklı hayvanlar oldukları için kedi sahiplerinin sevimli dostlarının hastalıklarını anlaması zordur. Fakat bazı belirgin işaretler kedinin bir sağlık sorunu olduğunun açık göstergesidir. Bunlardan biri de kedilerde göz kızarıklığıdır. Kedilerde göz çevresinde görülen kızarıklığın başlıca nedenleri iltihaplanmadır. İltihaplar dışında sadece toz, kum ve kirlerler de gözün kızarmasına sebep olabilir.

07 Nisan 2023
Suyu Seven Kedi Irkları Hangileridir?

Kedilerin suyu sevmedikleri yaygın olarak bilinir. Gerçekten de kediler bırakın suya dokunmayı yanlışlıkla üstelerine gelen bir damla suyu hissetmekten bile hoşlanmazlar. Fakat bazı kedi cinsleri sudan rahatsız olmak bir yana suyu severler. Hatta suyla oynamaktan hoşlanan ve hatta yüzmekten zevk alan kedi ırkları da mevcuttur. Bunların başında Van kedileri, Maine Coon kedileri, Sibirya Orman kedisi, Norveç Orman kedisi, Amerikan Shorthair kedileri ve Manx kedileri gelmektedir.

29 Mart 2023
Kedilerde Gıda Alerjisi, Belirtileri ve Tedavisi

Kediler, çok dayanıklı hayvanlar olarak bilinseler de mideleri oldukça hassastır. Yemek konusunda son derece seçici olan bıyıklı dostlarımız, kolayca midelerini bozabilir, kusabilir ve hatta zehirlenebilirler. Bu kötü etkilerin yanında belirli yiyecekler de kedilerde gıda alerjisine neden olabilir. 

22 Mart 2023
Kedilerde Kuduz Aşısı

Kuduz hastalığı köpeklerde görüldüğü gibi kedilerin de yakalanabileceği ölümcül bir hastalıktır. Tıpta Lyssa ya da Rabies olarak adlandırılan kuduz virüsü, bu virüsü taşıyan hasta hayvandan tükürük yoluyla bulaşır. Merkezi sinir sistemini etkileyen ve beyin iltihabına yola açan kuduz hastalığı öldürücüdür. İnsanlara da geçen ve yakalandıktan sonra tedavisi olmayan kuduz hastalığından korunmak için mutlaka evcil hayvanlara kuduz aşısı yaptırılmalıdır.   

13 Şubat 2023
Kediler Sağlak ya da Solak Olur Mu?

İnsanlarda baskın olarak bir eli kullanma eğilimi bulunmaktadır. Şaşırtıcı biçimde kedilerde de insanlara benzer şekilde sağlaklık ya da solaklık eğilimi görülmektedir. Onlar da tıpkı bizim gibi soldaki ya da sağdaki patilerini baskın olarak kullanırlar. Yapılan bilimsel araştırmalar erkek kedilerin çoğunlukla solak olduğunu, dişi kedilerin ise sağlak olduğunu ortaya koyar. Fakat kediniz cinsiyetinden bağımsız olarak baskın biçimde sağ ya da sol patisini de kullanıyor olabilir.

1 2 3 .... 8 9 10
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.