x
sadsad x
asdasd
Filtrele
Toplamda 74 ürün görüntüleniyor.
(0)
Hediye
  44,72 TL
  (0)
  Hediye
   286,74 TL
   229,51 TL
   (0)
   Hediye
    150,92 TL
    (0)
    Hediye
     226,07 TL

     Balık Yemi

     Canlıların hepsinde olduğu gibi balıklarda da beslenme son derece önemlidir. Hatta evde beslenen balıkların ölüm oranlarının yüksek olmasının başlıca sebepleri arasında dengesiz ve yanlış beslenmeyi gösterebiliriz. Bu nedenle balığınız için en kaliteli balık yemi seçimini yapmalı, doğru bir beslenme programı oluşturmalısınız.

     Balık Yemi Çeşitleri

     Evinize ilk balık aldığınızda beslenme konusunda kafanız biraz karışabilir. Bu durum gayet normaldir. Çünkü piyasada satılan birçok çeşit balık yemi bulunmaktadır. En çok tercih edilen balık yemi çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

     Japon Balığı Yemi

     Japon balıkları en çok tercih edilen balık türlerinden biridir. Bakımları son derece kolaydır. Sosyal canlılardır ancak fanuslarda yaşamak için pek uygun değildirler. Çok sık dışkı bıraktıkları için küçük akvaryumda yaşamaları sağlıkları açısından tehlikelidir. Japon balıkları için en ideal akvaryum modelleri büyük ve geniş olanlarıdır.

     Japon balıkları için özel içeriği olan Japon balığı yemi kullanmalısınız. Protein ve karbonhidrat ağırlıklı olan Japon balığı yemleri arasında da birçok çeşit bulunmaktadır. Sera, Tropical, JBL, AHM, Tetra gibi markaların balık yemlerini gönül rahatlığı ile balığınıza verebilirsiniz. Japon balıklarının sindirim sistemi diğer balıklara göre biraz daha farklıdır. Sürekli pul balık yemi kullanmanız kabızlığa neden olacağından sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı oluşturmanızı öneririz.

     Beta Balığı Yemi

     Beta balığı, savaşçı balık olarak bilinir. Akvaryum içinde tek yaşamayı severler. Diğer balıklar ile sürekli kavga halinde olduklarından bu balığa uygun bir beta balığı akvaryumu seçmelisiniz. Etçil bir hayvan olan beta için protein ağırlıklı beta balığı yemi seçmelisiniz. Beta balıklarını günlük olarak beslemeniz gerekir. Çok uzun süre aç kaldıklarında zayıflayıp vücut dirençlerini kaybedebilirler. Böyle durumlarda da ekstra balık vitaminleri kullanmanız gerekir.

     Lepistes Yemi

     Lepistes, canlı yumurtlayabilen balık türlerindendir. Lepistes yemleri de bu balıkların doğurganlıklarını artırır. Balığın ihtiyacı olan protein ve karbonhidratlar lepistes yemi içinde bulunmaktadır. Kısaca lepistes balıklarının ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri bu yem karşılamaktadır. Granül ve pul olarak lepistes yemlerini günlük olarak balığınıza verebilirsiniz.

     Artemia Yem

     Tuz karidesleri olarak da bilinen artemia, yavru balıkların beslenmesinde kullanılan canlı bir yemdir. Genellikle artemia yumurtası olarak satılmaktadır.

     Ciklet Yemi

     Halk arasında ciklet balığı olarak bilinen cichild balıkları, akvaryumda beslemek için en uygun balık türlerinden biridir. Ciklet balığının da diğer canlılarda olduğu gibi beslenmesi büyük önem taşır. Farklı bir metabolizmaya sahip oldukları için kullanmanız gereken yem de bu balıklara özel üretilmektedir. Ciklet balığı yemlerinin en büyük özelliği hormonsuz olmalarıdır. Fakat yem seçimi yaparken balığınızın cinsine de dikkat etmelisiniz. Mesela granül balık yemleri etçil ve otçul ciklet balıkları için en uygun yem çeşididir. Stick balık yemleri ise bitkisel ve etçil balıklar için daha uygundur. Pul balık yemleri de aminoasit bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.

     Ciklet balığı yemlerinin en bilinen özellikleri bağışıklık sistemini güçlendirmesi, renklerin parlak ve canlı olmasını sağlaması, sindirim sistemine yardımcı olmasıdır. Ayrıca kurutulmuş canlı ve cips şeklinde de ciklet balığı yemi çeşitleri bulunmaktadır.

     Yavru Balık Yemi

     Beslediğiniz her evcil hayvanın bakımı ve beslenmesi büyük sorumluluk ister. Ancak beslediğiniz hayvan henüz yavruysa sorumluğunuz bir kat daha fazladır. Yavru balıklar için de bu durum aynen geçerlidir. Yavru balıkların beslenmesi büyük balıklara göre biraz daha farklıdır. Küçük yaştan itibaren balığınızı doğru ve düzenli bir şekilde beslemelisiniz. Ve en önemlisi yavru balık yemi kullanmanız gerekir. Çünkü yavru balıkların tüketmesi gereken yemin boyutu diğer yemlere göre daha ufak olmalıdır. Yavru balık yemleri toz, granül ya da pul şeklinde olabilir. Granül balık yemleri ısırılarak ve ufak lokmalar halinde tüketilir. Pul balık yemleri su üzerinde yüzen yemlerdir. Balıklar pul yemleri kolaylıkla yiyebilir. Toz şeklinde olan balık yemleri ise en küçük yemlerdendir.

     Balık Tatil Yemi

     Balık sahiplerinin en büyük sorunlarından biri kısa ya da uzun tatile çıktıklarında balıklarının beslenmesidir. Balıklarını bırakamayacakları birilerini bulamadıkları takdirde de balık tatil yemleri imdadına yetişir. İki haftaya kadar balıkları beslemenize olanak sağlayan tatil yemlerinin stick ve tablet olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur. Tablet tatil yemleri, su içinde geç dağılan yem türlerindendir. Balıkların gelişimlerine de destek sağlarlar. Siz evde olmasanız bile 14 güne kadar balıklarınızı besler. Stick tatil yemleri de balıklarınıza dengeli bir beslenme olanağı sağlar. Sert yapıdadırlar ve geç dağılırlar. Tatilinizin süresine göre stick balık yemini ayarlayabilirsiniz.

     Tatil yemleri dışında otomatik balık yemleme makineleri ile de balığınızın beslenmesini ayarlayabilirsiniz. Otomatik balık yemleme makineleri, tatil yemlerine göre daha maliyetli olduğu için balık sahipleri tarafından pek tercih edilmemektedir.

     Yukarıda saydığımız balık yemleri dışında jel ve sıvı balık yemi, dondurulmuş balık yemi, tropikal tatil yemi, deniz balığı yemi, havuz balığı yemi gibi yem çeşitleri de piyasada satılmaktadır.

     Balık Yemi Fiyatları

     Balık yemi fiyatları marka, gramaj, ithal/yerli ürün, balık cinsi, ürün içeriği, yem kalitesi gibi birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Petihtiyac.com’da dünyaca ünlü markaların en kaliteli balık yemlerini en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

     T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.