sadsad x
asdasd

Oriental Bicolor Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

12 Ekim 2022
Oriental Bicolor Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Zarif bedeni ve büyük, farklı şekle sahip kulakları ayırt edici özellikleri olan Oriental Bicolor kedi ırkı diğer Oriental kediler gibi Siyam kedilerinin soyundan gelir. Oriental Bicolor kedilerinin diğer atası ise iki renkli Amerikan Shorthair cinsidir. Henüz yeni bir ırk sayılan bu kediler 1979 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmeye başlanmışlardır. Bu melezlemeden doğan iki renkli kediler ise Siyam ve diğer Uzak Doğu kedileri ile melezlenmiştir. Bu nedenle Oriental Bicolor kedilerinin tamamı iki renk olur. “Bicolor” adı da buradan gelir. 1980 yılında Avrupa’ya götürülen Oriental Bicolor kedileri 1983 yılında ayrı bir kedi ırkı olarak kabul görmüştür. Halen Amerika ve Avrupa’da çok rağbet gören bu ırk ülkemizde çok fazla tanınmamaktadır.

oriental bicolor 

Oriental Bicolor Kedi Irkı Genel Özellikleri

 • Amerika Birleşik Devletleri anavatanlarıdır.
 • Orta irilikte kedilerdir. Yetişkinliğe eriştiklerinde ağırlıkları 4 ila 7 kilogram arasında değişir.
 • Tüyleri Oriental Shorthair kedileri gibi kısa ve yumuşaktır.
 • Adlarından da anlaşılacağı gibi bu kedilerin tüyleri karakteristik olarak iki renktir. Bu renkler beyaz üzerine siyah, koyu gri ya da kahverenginin tonlarında lekeler şeklinde olur. Koyu renk lekeler büyüktür ve sırt, kuyruk ile kafanın gözleri kapsayan kısmında görülür. Karın ve boyun kısımları ile patileri ve bacaklarının büyük bir kısmı ise beyazdır.
 • Kulakları karakteristik olarak kafanın iki yanında, birbirinden ayrı ve büyüktür. Bu kulaklar tam bir üçgen oluşturmazlar. Biraz dağınık ve geniş olan kulakları tabandan geniş şekilde uzanır ve uçları sivridir.
 • Burunları uzun ve iniktir.
 • Gözleri badem şeklinde olur. Genellikle yeşil renk gözleri vardır. Ama başka renkteki gözlere sahip olan Oriental Bicolor kedileri de mevcuttur.
 • Kuyrukları tabandan kalın uca doğru sivri ve uzundur.
 • Uzak Doğu kedilerinden gelen bir nitelikle keskin bir zekaya ve meraklı bir mizaca sahiplerdir.
 • Oldukça hareketli ve enerjiklerdir.
 • Oyun oynamayı çok severler.
 • Sosyal kedilerdir. İnsanlarla çok iyi anlaşırlar. Tanımadıkları insanlara bile sevecen ve ilgili davranırlar. Diğer evcillerle de arkadaş olmak konusunda başarılıdırlar.
 • Konuşkan canlılardır. Bol bol mırıldanır ve miyavlarlar.
 • Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar.
 • Genellikle dayanıklı ve sağlıklı kedilerdir. Ama gözleri hassastır ve ilerleyen yaşlarında obeziteye yatkınları bulunur.
 • Yaşam süreleri ortalama 15 yıl kadardır.

oriental bicolor kedi ırkı 

Oriental Bicolor Kedi Irkı Bakımı

İlgi, oyun ve sevgi ihtiyacı çok yüksek olan Oriental Bicolor kedi ırkı yalnız yaşayanlar ve ev dışında yoğun çalışanlar için önerilen bir kedi cinsi değildir. Bu kediler uzun süre evde tek başlarına kalırlarsa depresyona girerler. Aynı zamanda sahiplerine çok bağlı ve her an onlarla birlikte olmak isteyen Oriental Bicolor cinsi kediler sürekli sevilmek ve sahipleri ile oyun oynamak arzusundadırlar. Dolayısıyla bu cins bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız ona özel vakit ayırmalı ya da ona bir ev arkadaşı edinmelisiniz. Zira bu kediler tanımadıkları canlılarla bile çabucak arkadaş olma özelliğini taşırlar.

Oriental Bicolor kedi cinsi kısa tüylü olduğu için tüy bakımı konusunda sahiplerini yormazlar. Haftada iki kez tüylerini taramak yeterlidir. Bu kedilerin enerjik doğaları kısırlaştırma ameliyatı ve yaşlarının ilerlemesiyle inişe geçecektir. Metabolizmanın yavaşlaması ise obezite riskinin doğması demektir. Eğer bir Oriental Bicolor kediniz varsa onu enerjisi atmasını ve kalori harcamasını sağlayacak oyunlara yönlendirmelisiniz. Ayrıca onu proteini yüksek kedi mamaları ile beslemeli ve kısırlaştırma operasyonundan sonra mutlaka kısır kedi mamaları ya da az kalorili mamaları bu kedi ırkının diyetinde tercih etmelisiniz.


Diğer Oriental kedileri Oriental Longhair ve Oriental Shorthair hakkındaki yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.