x
sadsad x
asdasd
Filtrele
Toplamda 0 ürün görüntüleniyor.

Köpek Maması

Köpeklerin sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeleri için onlara sağlayacağımız iyi yaşam koşullarının yanında doğru beslenmelerine özen göstermemiz de şarttır. Bu nedenle sadık dostlarımız için en iyi köpek maması çeşitlerini belirleyerek onlara uygun bir beslenme programı yapmamız gerekir. Bu ise kaliteli köpek maması markalarının ürünlerini edinmekle mümkün olabilir. Kaliteli köpek mamaları genel olarak protein ağırlıklı beslenen canlılar olan köpeklerin ihtiyacı olan yüksek protein oranına sahip oldukları için tercih sebebidir. Fakat köpekler sadece proteine ihtiyaç duymazlar. Sevimli dostlarımız sebze, meyve ve tahıllardan da gereksinim duydukları vitaminler ile mineralleri alırlar. Dolayısıyla seçeceğiniz köpek mamalarının içeriği ve barındırdığı malzemeler ve köpek mamalarının kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak büyük önem taşır. Ama öncelikle köpeğinizi nasıl beslemeniz gerektiğini öğrenmeniz onunla uzun süre birlikte olmanız açısından yararlı olacaktır.

Köpeğimi Nasıl Beslemeliyim?

Köpeğiniz için doğru bir diyet belirlemenin anahtarı köpeklerin doğal yaşam alanlarında nasıl beslendiğini bilmekten geçer. Köpekler esas olarak protein kaynaklı beslenmeye yatkın olsalar da hepçil canlılar gibi bitkilere de ihtiyaç duyarlar. Yani tüm köpeklerin temel besin kaynakları et ve et ürünlerini olurken aslında sebze, meyve ve tahıllar da onların beslenme programlarında yer alması gereken gıdalardır. Doğada ve sokakta yaşayan köpekler özellikle bağırsaklarında ve midelerinde herhangi bir rahatsızlık hissettiklerinde ot yiyerek kendilerini iyileştirmeye çalışırlar. Bu durum, bize köpeklerin nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili fikir verir. Fakat her sebze ve meyve ile insanların tükettikleri gıdalar köpekler için uygun olmadığı gibi onlara ciddi şekilde zarar verebilir. Köpeklere zararlı olan besinlerin başında soğan ve sarımsak gelir. Mayalı yiyecekler de köpeklerin bağırsaklarının tıkanmasına neden olduğundan asla yememeleri gereken besinlerdendir. Alkol, kafein, çikolata ve süt de köpeklere verilmemelidir. Avokado ve üzüm gibi meyveler ile pişmemiş kırmızı ve beyaz et de köpeğinizin sağlığını olumsuz etkiler.

Köpeklerin mamalar dışında yiyebileceği gıdaların başında ise yoğurt gelir. Yoğurt sindirime yardımcı olduğu için yararlıdır. Ayrıca kılçıksız balık, yağsız şekilde pişirilmiş et gruplarını ve haşlanmış yumurtayı da köpeğinize gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Köpeklere yararlı sebze ve meyveler ise patates, havuç, bezelye, brokoli ile muz, elma, kavun, karpuz, yaban mersini ve armuttur. Köpekler bu faydalı gıdaları sürekli tüketmemeli, ihtiyaç duydukları asıl protein ve vitaminleri köpek mamalarından almalıdırlar.

Köpekler İçin Doğru Mama Seçimi Nasıl Olmalı?

Köpekler temel gıdalarını kuru köpek maması çeşitlerinden alırlar. Konserve köpek maması ise sindirime yardımcı olması ve su ihtiyacını karşılaması açısından gereklidir. Köpek ödül maması kullanım alanı ise eğitim süreci ile ilgilidir. Tüm bu mamalar arasında seçim yaparken birçok farklı kriter aranmalıdır. Köpeğin yaşı, cinsi, tüy yapısı, kilosu, kısırlık ameliyatı geçirip geçirmediği, alerjik durumu ve damak zevki köpek maması seçiminde belirleyici olan unsurlardır.

Köpeğin Yaşına Göre Mama Seçimi

Genel olarak köpekler, yaşamlarının ilk 12 ayını doldurana kadar yavru sayılmaktadırlar. Bu değer, büyük ırk köpeklerde daha yüksek olabilse de 1 yaşını doldurana kadar köpeklerin yetişkin olmadıkları bilinmektedir. Yavru köpeklerin besin ve enerji ihtiyaçları yetişkin köpeklerden farklıdır. Çünkü yavrular diğer yaş gruplarına mensup olan köpeklerden çok daha fazla enerjiye gereksinim duydukları gibi gelişimleri de çok hızlıdır. Ayrıca köpek ölümlerinin en çok görüldüğü yaş dönemi de 12 ayın altındadır. Bu nedenle yavru köpeklerin gelişimlerini desteklemek ve bağışık sistemlerini güçlendirmek için yavru köpek maması kullanılmalıdır. Yavru köpek mamalarında köpek sahiplerinin en çok tercih ettiği markalar Pro Plan başta olmak üzere Royal Canin köpek maması, Goody, Pawpaw ve Pro Line yavru köpek mamalarıdır.

1 yaşını doldurmuş köpeklerin gıda ihtiyaçları yavruluk döneminden farklı olacaktır. Çünkü yetişkinliğe erişmiş bir köpek gelişimini tamamlamış ve bağışıklık sistemi oturmuştur. Ayrıca yetişkin köpekler, yavru köpeklerden daha az hareket ettiklerinden ihtiyaç duydukları enerji miktarı azalacaktır. Bu da onlar için özel olarak hazırlanan yetişkin köpek maması çeşitlerinin barındırdığı kalorinin düşük olması anlamına gelir. Yetişkin köpeğiniz için Paco, Refleks ve Trendline marka mamalar ile Acana’nın mamalarını tercih edebilirsiniz.

Köpekler, 7 yaşını geçtiklerinde artık yaşlı sayılırlar. Bu dönemde köpeklerin tüketmesi gereken mama çeşidi yaşlı köpek maması olmalıdır. Yaşlı köpek mamalarının temel özelliği düşük kalorili olmasıdır. Çünkü yaşının büyümesi ile metabolizması yavaşlayan köpeklerin enerji ihtiyaçları da düşecek, kalorisi yüksek mamalar bu köpeklerin kilo almasına neden olacaktır. Ayrıca yaşlı köpeklerde sindirim sistemi ve böbrek sorunları da baş göstereceğinden yaşlı köpek maması çeşitlerinin formülleri bu organları koruyacak ve yormayacak şekilde düzenlenir. Diş ve diş hassasiyeti de sıkça görülen yaşlı köpeklerin mamalarının taneleri yumuşak olmalıdır. Özel bakım isteyen yaşlı köpeğinizin beslenme programını Orijen, Brit Care, Profine ve Pro Plan marka yaşlı köpek mamaları ile yeniden düzenleyebilirsiniz.

Köpeğin Irkına Göre Mama Seçimi

Köpeklerin besin ihtiyaçları ırklarına göre değişiklik gösterir. Özel ırk köpeklerin cinse özgü gıda gereksinimleri nedeniyle onlar için üretilen özel ırk köpek mamaları ile beslenmeleri şarttır. Royal Canin markasına ait Pomeranian, Shih Tzu, Poodle, Yorkshire Terrier, Labrador, Maltese, French Bulldog, Golden Retriever, German Shepherd, Cavalier King, Cocker, Pug ve Chihuahua kuru köpek maması çeşitleri ile Brit Care York Shire Somonlu köpek mamasını sitemizde bulabilirsiniz.

Özel cinsler dışında köpekler genel olarak boyutlarına göre minik, orta ve büyük ırklar olarak sınıflandırılırlar. Bu da köpek maması seçerken bazı kriterlerin devreye girmesi anlamına gelir. Küçük ırk köpekler, ebatları nedeniyle kapalı alanlarda yaşamaya uygun oldukları ve egzersiz ihtiyaçları diğer köpek cinslerine göre az oldukları için kilo almaya eğilimlidirler. Ayrıca bu köpeklerin sindirim sistemleri ve dişleri oldukça hassastır. Bu yüzden bu köpeklerin beslenmesinde küçük ırklara özel köpek maması çeşitleri kullanılmalıdır. Mini ve küçük ırk köpekleriniz için Animonda, Leo’s, N&D ve Miglior markalarını tercih edebilirsiniz. Orta boy köpeklerin beslenme programlarını ise Econature, Friskies, Enjoy ve Orijen markalarının ürettiği mamalarla yapabilirsiniz.

Büyük ırk köpeklerde ise mama seçimi protein oranı daha yüksek ve besleyici ürünler arasından yapılmalıdır. Çünkü büyük ırklar daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Fakat bu köpeklerin kilo dengesinin sağlanması için mamaların kalori oranlarına da dikkat edilmelidir. Ayrıca büyük ırk köpeklerde kemik gelişimi hızlı olduğundan bu cinsler eklem rahatsızlıklarına yatkındır. Dolayısıyla büyük ırk köpek mamaları kalsiyum açısından zengin olmalıdır. Büyük ve dev ırk köpeklerin besin ihtiyaçlarına cevap veren markalar Decent, Felicia, Hill’s, Miglior ve Nutri ürünlerini kullanarak köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Küçük, orta ve büyük köpek mamalarının bir farkı da tanelerin yapısındadır. Cinsler birbirinden farklı olarak iri ya da minik taneli mamaları ile sert ya da yumuşak yapıda mamalara ihtiyaç duyarlar. Her köpek ırkının kendisine özel üretilmiş mamalarla beslenmesi sağlıklı bir ömür geçirmesinin anahtarı olacaktır.

Köpeğin Tüy Yapısına Göre Mama Seçimi

Köpeğiniz için mama seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de onun tüy yapısıdır. Bu canlılar, tüy yapısına göre sınıflandırıldığında köpeğin hassas cilde sahip olup olmadığı da ortaya çıkacaktır. Örneğin hassas derili köpeklerde balıklı mamalara karşı ciddi bir alerjik reaksiyon görülmesi olasıdır. Ya da mamanın içerdiği herhangi bir materyale karşı köpeğinizin derisi tepki verebilir. Bunun için köpeğinizin tüy ve deri yapısına göre bir mama seçmeniz sağlığı açısından elzemdir. Tüy ve deri hassasiyeti olan köpekleriniz için Royal Canin, Hill’s, Acana ve N&D markaların mamalarını öneririz.

Köpeğin Kilosuna Göre Mama Seçimi

Her köpek cinsinin türe özgü belirli bir yüksekliği ve bu yükseklikle doğru orantılı olacak şekilde ideal bir kilosu bulunmaktadır. Köpekler yaşam koşulları ve beslenmelerine göre bu boyutların biraz altında ya da üstünde ebatlara sahip olabilirler. Yükseklik, köpekler erişkinliğe ulaştıklarında kontrol edilebilir bir değer olmazken ağırlık, köpeğin beslenme programına göre belirlenebilir. Köpeğiniz olması gerekenin üzerinde bir kiloda ise egzersizlerini artırmanız ve onu diyet köpek maması ya da az tahıllı ve tahılsız köpek maması çeşitleri ile beslemeniz şarttır. Bu mamalar düşük kalorili oldukları için köpeğinizin kilo almasının önüne geçecek, uygulayacağınız egzersiz programları ile köpeğiniz cinsine has ideal kiloya yaklaşacaktır. Kilo problemi olan köpeğiniz için az tahıllı Felicia ve Acana marka mamalar ile tahılsız Ideal Balance ve N&D markalarının ürünlerini tercih edebilirsiniz. Light köpek mamalarında ise seçiminiz Profine olabilir.

Köpeğin Kısırlık Durumuna Göre Mama Seçimi

Kısırlaştırma, köpeklerin ömürlerini uzatmak ve onların kanser gibi birçok ciddi hastalığa yakalanmasına karşı önlem almak için yapılması gereken bir operasyondur. Kısırlık ameliyatı, yavruluk dönemini tamamlayarak yetişkinliğe adı atmış köpeklerde ortalama olarak 1 yaş civarında yapılır. Büyümeyle birlikte besin ihtiyaçları değişmiş olan köpeklerin kısırlaştırma operasyonundan sonra beslenme alışkanlıklarının tamamen değişmesi gerekir. Çünkü operasyon sonrasında metabolizma yavaşlamaya başlayacak ve hareketlerde de yavaşlama gözlenecektir. Bu da kilo alma eğilimini artırır. Dolayısıyla köpekler, kısırlık ameliyatı olduktan hemen sonra kısırlaştırılmış köpek maması çeşitleri ile beslenmeye başlamalıdırlar. Kısır köpek mamaları için yapacağınız en iyi tercih Royal Canin, Pro Plan ve Pro Choice olacaktır.

Köpeğin Damak Zevkine Göre Mama Seçimi

Sadık dostlarımız köpekler yemek yemeye bayılırlar. Köpeğiniz sahiplerinin tükettiği tüm gıdaların tadına bakmak konusunda da ısrarcıdırlar. Fakat insanlara çok yararlı olan pek çok besin köpekler için oldukça zararlıdır. Bunun için köpekleri kuru köpek maması ile besleyerek belirli zamanlarda onlara konserve köpek maması dışında bir şey vermemeyi düstur edinmeniz gerekir. Köpek ödül maması çeşitleri ise köpeklerin eğitimleri sırasında ölçülü şekilde kullanılmalıdır. Bu mamalar arasında seçim yaparken köpeğinizin damak zevkini dikkate almak onu çok mutlu edecektir. Köpeğinizin hangi mamaları ve bu mamalardaki hangi aromaları sevdiği tespit etmek ise yine köpek sahiplerinin görevidir. Köpeğinizin damak zevkini anlamak için köpek mamalarını azar azar alarak köpeğinizi gözlemlemeniz yeterlidir.

Köpeğe Sadece Kuru Mama Yeterli Olur Mu?

Köpek beslenmesinin ana ayağını kuru köpek maması çeşitleri oluşturur. Kuru mamalar, köpekler için hem besleyici hem de doyurucudur. Bu mamalar köpeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri ona sağladığı gibi yeterli proteinleri almasının da anahtarı konumundadırlar. Fakat köpekler bazı sebze ve meyveler ile tahıllara da gereksinim duyarlar. İçerikleri ile sevimli dostlarımızın bu ihtiyaçlarına da cevap veren kuru mamaların yanında yoğurt, sebze ve meyveler de köpeklerin beslenmesinde az da olsa yer tutmalıdır. Ayrıca vücudun gereksinim duyduğu suyu almalarını yaş mama olarak da bilinen konserve köpek maması çeşitlerinden almasını sağlamak da mümkündür. Köpek ödül maması ise çok lezzetli bir atıştırmalık olarak belirli koşullarda köpeklere verilmelidir.

Köpeklere Günde Kaç Kere Mama Verilmelidir?

Köpeklerin beslenme aralıkları ve köpeklere verilecek mama miktarı köpeğin cinsine ve yaşına göre değişiklik göstermektedir. Gelişimlerini sağlıklı tamamlamaları için yavru köpeklere cinslerine göre günde 2 ya da 3 kez kuru mama verilmesi doğru olacaktır. Yetişkin köpeklerde ise bu sayı günde 1 şeklinde tanımlanır. 7 yaşın üzerindeki yaşlı köpeklerin beslenme sıklığı ise yavrularda olduğu gibidir.

Konserve mamalar ise yavru köpeklerin sindirimlerini düzenlemeye yardımcı olduğundan haftada bir kez verilmesi yeterlidir.

Ödül mamaları her yaştan ve her ırk köpek için küçük miktarlarda köpeklerin eğitim süreçleri çerçevesinde uzun aralıklarla köpek beslenmesinin bir parçası olmayacak biçimde kullanılabilir.

Köpek Maması Çeşitleri

Köpek mamaları esas olarak kuru köpek maması, konserve köpek maması ve köpek ödül maması şeklinde üç kategoriye ayrılmıştır. Bu ayrımın temelinde mamaların içeriği ve yapısı bulunmaktadır. Ayrıca tüm bu mamaların köpek beslenmesinde ayrı bir yeri olduğu gibi görevleri de farklıdır.

Kuru Köpek Mamaları

Köpeklerin ana öğününü olan kuru köpek maması, onların günlük protein ihtiyaçlarına cevap verdiği için her gün düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu mamalar sebze ve meyveler ile tahıllar, yağlar, mineraller ile et ürünlerinden elde edildikleri için köpeklerin besin gereksinimlerini karşılarlar. Kuru mamalar ile köpeklerin mide, bağırsak, böbrek gibi iç organlarının sağlığı belirli ölçüde garantilenerek tüy, deri ve dişleri ile diş etleri de korunmuş olur. Dolayısıyla kuru mamalar ile beslenen köpekler diğerlerine göre hem daha sağlıklı hem de daha uzun ömürlü olurlar. Köpeğinizi kuru mamalar ile beslerken dikkat edilmesi gereken nokta ona uygun mamayı bularak ucuz köpek mamaları kullanmamak ve onun sağlığı için her daim taze köpek maması edinmek olacaktır.

Konserve Köpek Mamaları

Kuru köpek mamaları ile beslenen köpeklerin su içmeye diğerlerinden daha fazla ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Vücudun su gereksinimi yeterli düzeyde karşılamak ve sindirimi düzenlemek için kuru mamaların yanında konserve köpek maması çeşitleri de köpeklerin beslenme programlarında yer almalıdır. Proteinli gıdaların sindirilmesi zor besinler olduğu düşünüldüğünde köpeklerde kabızlık gibi bağırsak ve sindirim problemlerine rastlanmaktadır. Bu nedenle haftada bir ya da iki kez köpeklere yaş mama verilmesi önerilir. Konserve mamalar lezzet açısından da köpekleri cezbettiği için onu mutlu edecektir. Köpeklerin tadına doyamadıkları Refleks konserve köpek mamalarının yanında Schesir, Pedigree, Miglior ve Gimdog markalarını da tavsiye ederiz.

Köpek Ödül Mamaları

Köpekler eğitilmeye çok yatkın canlılar olarak bilinseler de öğrenmek için motivasyona ihtiyaç duyarlar. Bu motivasyonu sağlamanın yolu ise köpek ödül maması çeşitlerinden geçer. Köpek ödül mamaları köpeklerin eğitim süreçlerinde kullanılan çok etkili bir araçtır. Özellikle yavru köpeklerin tuvalet eğitimlerinde yararlanılan bu mamalar, köpeğiniz doğru bir davranış sergilediğinde bu davranışı pekiştirmek için idealdir. Köpekleri olumsuz davranışlarından da köpek ödül mamaları ile uzaklaştırmak mümkündür. Fakat bu mamaların çok leziz birer atıştırmalık oldukları unutulmamalı ve köpeğin düzenli olarak yiyebileceği bir besin olarak görülmesinin sakıncalı olduğu da bilinmelidir. Köpeğinizi olumlu hareketlere teşvik etmek ve olumsuz davranışlarını unutturmak için 8 In 1, Boni Bone, Proff, Smartbones ve Vitakraft köpek ödüllerini kullanabilirsiniz.

Protein Çeşitlerine Göre Köpek Mamaları

Köpekler; sebze, meyve ve tahıllardan çok proteinlerle beslenmek durumundadırlar. Bu da köpek maması seçerken mamaların içerdikleri protein miktarlarını önemli hale getiren bir etkendir. Fakat her köpeğin sevdiği protein değişiklik gösterir. Bu nedenle köpeğinizin en sevdiği protein kaynağını tespit ederek onun keyifle beslenmesini sağlamanız stressiz ve mutlu bir yaşam sürmesi için gereklidir. Köpek mamalarında en çok tercih edilen protein kaynakları tavuk ve balık olmaktadır. Köpek maması markaları içinde tavuk lezzeti ile bilinen Pro Plan, Enjoy ve Dog Chow markalarının mamalarını köpeğinize sunabilirsiniz. Köpeğinizi hindi etinin lezzeti ile tanıştırmak için Acana ve Pro Fine hindili mamaları edinin. Balıklı mamalarda ise en çok tercih edilen markalar Acana ve Orijen olmaktadır. Köpeğinizin lezzetli balık tatlarına erişmesi için morinalı ve ringa balıklı N&D ile somonlu Pro Plan, ton balığında ise Hill’s marka mamaları tercih edebilirsiniz. Kuyruklu dostunuz kırmızı et seviyorsa Goody, Trendline, King, Dr. Sacchi ve Friskies mamalar vazgeçilmezi olacaktır. Köpeğinizin beslenmesinde protein kaynağı olarak kuzu tercih ediyorsanız Pro Performance, Leo’s, Purina ve Decent markalarının ürünlerini kullanabilirsiniz.

Tavşan, domuz, ördek ve geyik gibi farklı lezzetlerde ise seçiminiz Brit Care, N&D, Orijen ve Acana olsun. Akciğer, karaciğer, dana işkembe ve yürekli mamalar ise Refleks ile Warf markalarının konserve mamaları ile köpek ödül maması çeşitlerinde bulunmaktadır.

En İyi Köpek Maması Markaları ve Köpek Maması Fiyatları

Köpek maması fiyatları içeriğindeki protein oranı ve malzemelerin kalitesine göre farklılık gösterir. Yüksek proteinli mamalar ile kurutulmuş et oranı düşük olanlar kaliteli köpek maması markaları olarak bilinir. Bunlar Super Premium ve Premium mamalardır. Bu mamaların fiyatlarının yüksekliği maliyet giderlerinin fazla olması ile ilgilidir. Fiyatları ile doğru orantılı olarak köpeklerin sağlıkları için oldukça faydalı olan bu mamalar Acana, Hill’s, Orijen, N&D gibi markalar sıralanabilir. Ayrıca Royal Canin ve Pro Plan da kaliteleri ile bilinen diğer köpek maması markalarındandır ve fiyatları ekonomik mamalardan daha yüksektir.

En ucuz köpek maması markalarında ise kurutulmuş et oranı yüksek ve dolgu malzemeleri fazladır. Daha çok market mamaları olarak da adlandırılan bu mamalar ekonomik olmaları nedeniyle tercih edilirler.

Köpeğiniz için hem sağlıklı ve besleyici hem de ekonomik bir mama arıyorsanız 12 kg köpek maması ile 15 kg köpek maması paketlerini tercih ederek topluca alım yapabilirsiniz. Fakat büyük ambalajlarda satılan bu mamaların tazeliğini koruması için iyi muhafaza etmeniz şarttır. Bu nedenle köpek sahipleri tarafından en çok tercih edilen gramajlar 2 kg kedi maması çeşitleri ile 3 kg kedi maması ambalajları olmaktadır. Siz de istediğiniz gramajdan, en uygun fiyatlı ve kalite köpek mamalarına sahip olmak için sitemizden siparişinizi verebilirsiniz.  

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.