x
sadsad x
asdasd
1.jpeg (331 KB)
Filtrele
Toplamda 93 ürün görüntüleniyor.
(0)
794,99 TL
699,90 TL
Sepette %12 indirim ile 615,91 TL
(1)
Hediye
  1.370,00 TL
  1.126,90 TL
  (1)
  Hediye
   1.645,00 TL
   1.351,90 TL
   (1)
   Hediye
    695,00 TL
    615,90 TL
    (1)
    Hediye
     1.310,00 TL
     1.080,90 TL
     (0)
     Hediye
      3.630,00 TL
      2.881,90 TL
      (0)
      Hediye
       3.630,00 TL
       2.881,90 TL
       (0)
       Hediye
        5.220,00 TL
        4.097,90 TL
        (0)
        Hediye
         3.095,00 TL
         2.459,90 TL
         (0)
         Hediye
          1.310,00 TL
          1.080,90 TL
          (1)
          Hediye
           3.095,00 TL
           2.459,90 TL
           (1)
           Hediye
            1.310,00 TL
            1.080,90 TL
            (0)
            Hediye
             960,00 TL
             815,90 TL
             (2)
             2.544,99 TL
             2.080,90 TL
             Sepette %12 indirim ile 1.831,19 TL
             (1)
             Hediye
              639,99 TL
              552,90 TL

              Kısırlaştırılmış Kedi Maması

              Kedi bakımı, sevimli dostunuzun ağız, tüy ve diş bakımlarını kapsadığı gibi doğru beslenmesini de içerir. Ev kedilerinin beslenme alışkanlıkları ise kedinin hangi yaş döneminde olduğuna göre belirlenir. Kediler, yaşamlarının ilk iki ayında anne sütü ile beslenirler. İkinci aydan sonra ise kuru yavru kedi mamaları devreye girer. Kedilerin yavruluk dönemi cinse, cinsiyete ve kedinin gelişimine göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak on aylık bir süreci kapsar. Bu sayı, kimi kedilerde 7 ila 8 ay, kimilerinde ise 12 ayı bulabilir. Zamanı ne olursa olsun bir kedinin yetişkinliğe eriştiği kızgınlık dönemine girmesi ile belirlenir. İlk kızgınlık belirtilerini gösteren kedilerin ise kısırlaştırma operasyonundan geçmesi gerekir. Kedinizin sağlığının muhafaza edilmesi ve uzun bir ömür sürmesi için gerekli olan kısırlaştırma operasyonu ile beslenme ihtiyaçları değişir ve kuyruklu dostunuzun artık kısır kedi maması çeşitleri ile beslenmesi kaçınılmaz hale gelir.

              Neden Kısırlaştırılmış Kedi Mamasını Tercih Etmelisiniz?

              Kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedilerin metabolizmaları yavaşlar. Metabolizmanın yavaşlaması ile birlikte kısır kedilerin daha az hareket ettikleri de gözlenir. Bu da kısırlık ameliyatı geçirmiş kedinizin hızlı bir şekilde ve fazla oranlarda kilo alması anlamına gelir. Fazla kilo alımı tüm canlılarda olduğu gibi kediler için de diyabet, obezite ve buna bağlı olarak kalp rahatsızlıkları ile iç organ yağlanması şeklinde kendini gösterir. Bu da kedinizin ömrünün kısalmasına ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Ayrıca böbrek ve idrar kesesinde de taş oluşumu riski kısırlaştırma operasyonundan sonra ciddi şekilde artar. Bu olumsuz etkileri gidermenin ve kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmelerini sağlamanın tek çözümü ise yetişkin kısır kedi maması kullanmaktan geçer.

              Kısırlaştırılmış Kedi Mamasının Farkı

              Kısırlaştırılmış kedilerin kilo almasını önlemek bu kilo alımından doğacak sorunların önüne geçmek için kısırlaştırılmış kedi maması kullanmak şarttır. Kısır kedilerin beslenmesinde kuru mamaların kısırlaştırılmış kedilere özel hazırlanmış formülde olanlarının yanı sıra konserve mamalarda da kısır kedi yaş mama çeşitleri tercih edilmelidir. Steril mama kullanmadığınız takdırde ilerleyen zamanlarda kilo problemi yaşayan kediniz için light kedi maması kullanmanız gerekebilir. Kısır kedi mamaları, normal kuru ve yaş mamalardan neredeyse iki kat kadar daha az yağ içerir. Yağ oranı normal kedi mamalarında marka ve formüle göre değişiklik gösterse de yaklaşık olarak %20’dir. Kısır kedi maması ise %10 civarında yağ içerir. Bu düşük yağ oranı kısır kedilerin kontrolsüz şekilde kilo almasını engellemeye yardımcı olur.

              Kısır kedi maması çeşitleri ile normal mamaların bir diğer farkı da protein oranıdır. Kısırlaştırılmış kedi mamaları, daha yüksek oranda protein barındırır ve tahıl açısından diğer mamalara kıyasla belirli bir miktarda fakirdir. Bu da kedilerin mamayı kolay sindirmesini sağlayarak sindirim ve boşaltım sistemlerini korur. Kısır kedi mamaları, diğer mamalara oranla magnezyum, fosfor ve kalsiyum açısından zengin olduğu için de idrarın kristalleşmesini önler ve idrar yolları, idrar kesesi ile böbreklerin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca bir amino asit olan taurin de kısır kedi mamalarında yüksek oranda bulunur. Taurinin kedilere yararı ise kilo alımı ve yaşın ilerlemesi ile birlikte kalp fonksiyonlarının sağlıklı biçimde yerine getirilmesini sağlamasıdır.

              Kısırlaştırılmış Kedi Maması Özellikleri

              Kısırlık ameliyatı geçiren kedilerde hem hormonal değişiklikler hem de davranış değişiklikleri meydana gelir. Bu değişiklikler sonunda kedilerin fiziksel aktiviteleri azaldığı ve kilo almaya yatkınlıkları da artar. Dolayısıyla kısır kedilerin ameliyat sonrası beslenme alışkanlıkları yeniden programlanmalı ve bu kedilere kısırlaştırılmış kedi mamaları verilmelidir. Kedi sahiplerinin kısır kedilerinin besin ihtiyaçlarına uygun mamaların özellikleri hakkında bilgi edinmesi ise bu yeni beslenme programının hazırlanması ve doğru uygulanması için gereklidir.

              Kısır kedilere özel olarak üretilen mamalarda ilk aranan özellik normal mamalardan çok daha az oranda yağ içermesidir. Daha az yağ olan mamalarla beslenmek kedilerin kilo almalarının önüne geçmek için son derece önemlidir. Kısırlık ameliyatı geçirmemiş kediler için imal edilen mamalarda yağ oranı %20 iken kısır kedi maması çeşitlerinden bu oran %10’a inmektedir.

              Yetişkin kısır kedi maması çeşitlerinde protein ve tahıl oranlarına da dikkat edilmelidir. Bu mamaların en önemli nitelikleri protein bakımından zengin, tahıllar açısından fakir içeriklere sahip olmalarıdır. Hayvansal protein miktarının fazla olduğu kısır mamalar da sindirimi hızlandıran ve vitamin takviyesi sağlayan bitkisel gıdalar da bulunmalıdır. Çünkü hayvansal proteinin sindirilmesi kısır kedilerde oldukça zordur. Ayrıca kalsiyum, fosfor ve magnezyum oranlarındaki denge de kısır mamaların aranan özellikleri arasındadır.

              Mineral ve vitaminlerle besin değerlerinin yükseltilmiş olması gereken kısırlaştırılmış kedilere özel mamalar özellikle A, E, D ve C vitaminleri açısından zengin olup kedinin kemik ve eklem sağlığını da desteklemelidir.

              Kısır kedilerin sindirim, dolaşım ve boşaltım sistemleri diğer kedilere göre daha hassastır. Bu da seçilecek kısırlaştırılmış kedi mamasının doğal antioksidanları içermesine ve yapay koruyucuları barındırmamasına vurgu yapar.

              Tüm bu özelliklere sahip olan kısırlaştırılmış kedi mamaları ise genellikle Premium kısır kedi maması çeşitleri adı altında toplanan markalarda mevcuttur.

              Kısırlaştırılmış Kedi Maması Çeşitleri

              En iyi kısırlaştırılmış kedi maması markaları, kısır kedilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılama özelliklerine sahip olanlardır. Bu mamalardan en çok tercih edilenlerinden biri Proplan kısır kedi maması ile Royal Canin kısır kedi maması olmaktadır. Proplan kısır kedi maması 10 kg ila 1,4 kg arasında değişen paketleri ile satılmakta ve bu mamaların balık, hindi, somon, tavuk ve kümes hayvanlı çeşitleri bulunmaktadır. Kısır kedilerin yumuşacık ve parlak tüylere sahip olmalarını da sağlayan Proplan kısırlaştırılmış kedi maması çeşitlerinden başka Royal Canin’in tavuklu kısır kedi mamalarını da kedinizin beslenme programının ana gıdası olarak belirleyebilirsiniz. Kısır kedinizin ringa balığı, bıldırcın ve kuzu gibi farklı tatlarla tanışmasını istiyorsanız sebze ve meyve içeriği ile sindirimi rahatlatan N&D kısırlaştırılmış kedi maması çeşitlerini edinebilirsiniz. Az tahıllı formülü sayesinde kedinizin kilo almasını engelleyen bu mamalardan başka ördek seçenekleri bulunan Hill’s kısırlaştırılmış kedi maması ile de kedinizin diyetine sadık kalmasını sağlayabilirsiniz. İçinde pirinç barındıran Reflex kısır kedi maması ile kedinizin farklı vitaminleri almasının yolunu açarak Acana kısırlaştırılmış kedi maması çeşitlerinin değişik lezzetlerini minik dostunuza sunabilirsiniz. Diğer en iyi kısır kedi maması markaları ile Brit Care, Cat Chow, Dr. Sacchi, Econature, Felicia, Friskies, Leo’s, Pro Choice, Pro Line, Profine, Purina One, Trendline ve Whiskas kısır kedi mamalarını indirim avantajları ile Pet İhtiyaç’tan edinebilirsiniz.

              Kedinizi Kısırlaştırılmış Kedi Mamasına Nasıl Alıştırırsınız?

              Kediler, mama konusunda çok seçici davranırlar ve her mamayı yemezler. Kedilerin bu lezzet arayışının yanında damak zevkleri de birbirinden farklıdır. Dolayısıyla kedilere mama beğendirmek kedi sahipleri için zorlayıcı olmaktadır. Özellikle kısırlaştırılmış kediler mamalarını beğenmez ve yemeyi redederler. Bunun temel nedeni, kısırlaştırılmış kedi maması çeşitlerinin normal mamalardan daha az yağlı olmasıdır. İnsan gıdalarındaki gibi kedi mamalarında da az yağlı besinler lezzetlerinden biraz da olsa kaybederler. Bu da seçici varlıklar olan kedilerin normal mamalardan kısır kedi maması çeşitlerine geçmelerini zorlaştırır. Fakat kısırlık ameliyatından hemen sonra kedinin mamasının değiştirilmesi sağlığı açısından çok gereklidir.

              Eğer kediniz kısır mamaya alışmakta zorlanıyor ve mama yemeyi reddediyorsa yapmanız gereken ilk şey, normal kuru kedi maması ile kısır mamayı karıştırarak vermek olacaktır. Sürecin başında kediniz sadece normal mamayı yiyecek ve kısırlaştırılmış kedilere özel mamaları kapta bırakacaktır. Bu noktada sabırlı olmanız ve kedinizi zorlamamanız tavsiye edilir. Kısır kedi zamanla kısır mamayı da yemeye başlayacaktır. İkinci adım kısır mama miktarını artırıp normal mama miktarını azaltmaktır. Kısır mamayı artırma sürecini kedinizin mama kabı tamamen kısır kedi maması ile dolduğuna kadar devam ettirmelisiniz.

              Kediniz, her türlü çabanıza rağmen kısır mamayı yemiyor ve aç kalmayı göze alıyorsa mamanın tadını ve içeriğini beğenmemiş olabilir. Örneğin ona tavuklu bir kısır mama veriyorsanız içeriği ve markası farklı balıklı ya da sığır etli bir mamaya dönmeniz sorunu çözecektir.

              Kısırlaştırılmış Kedi Maması Fiyatları

              Kısırlaştırılmış kedi mamaları normal mamalardan farklı formüllerle üretilse ve içerikleri farklı olsa da fiyat anlamında aynı performansı gösterirler. Yani, aynı marka kısır kedi mamaları markanın diğer mamalarıyla aşağı yukarı benzer fiyatlara satılır. Tüm kuru kedi mamalarının ortalama gramajlarda paketlenmesi ve piyasaya sunulması da tek bir markanın kısırlaştırılmış kedi maması fiyatları açısından standardın yakalanmasını sağlayan etkendir.

              Kısırlaştırılmış kedi maması fiyatları markalara ve markaların içerdiği protein kaynaklarına göre değişebilir. Bazı markalar oldukça uygun fiyatlı iken premium ve süper premium kısır kedi mamaları çok daha yüksek rakamlara satın alınabilmektedir. Markası ne olursa olsun kısır kedi maması 10 kg ila 1 kg arasındaki ağırlıkları bulunan paketlerde sunulmaktadır. Bunun altındaki gramajlar kedi mamasının totalde pahalıya mal olması anlamına gelirken kısırlaştırılmış kedi maması 10 kg üzerindeki paketlerin taze kalması için iyi muhafaza edilmesi şarttır.

              Tüm kedi ürünleri ile yavru, yetişkin ve kısırlaştırılmış kedi mamalarını uygun fiyatlarla edinebilmek için alışverişlerinizi Pet İhtiyaç’tan yapabilirsiniz.

              T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.