x
sadsad x
asdasd
26 Haziran 2023
And Kedisi Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler

And kedisi ya da bilimsel adıyla Leopardus Jacobitus, Güney Amerika’ya özgü vahşi bir kedi türüdür. Oreailurus Jacobita adıyla da bilinen bu kediler zorlu iklim ve doğa koşullarına sahip olan And Dağlarında yaşadıkları için And kedisi ismini almışlardır. Evcilleştirilmesi mümkün olmayan And kedilerinin sayıları da oldukça azdır ve nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu nedenle tür koruma altına alınmıştır.

30 Mayıs 2023
Pallas Kedisi (Otocolobus Manul) Özellikleri

Bilimsel adı Otocolobus Manul olan Pallas kedileri kısaca Manul adıyla da bilinir. Pallas ismini ise 18. yüzyılda bu kedileri keşfeden Alman doğa bilimci Peter Simon Pallas’tan almışlardır. Rusya ile Çin arasında kalan Orta Asya coğrafyasında geniş bir yayılım alanları bulunan Manul kedileri bozkırlar ile dağlık alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Pallas kedileri vahşi kedilerdir ve türleri tehlike altındadır. Rusya’da koruma altına alınan bu vahşi hayvanlarla ilgili 2016 yılında türlerinin yok olmasını engellemek adına da çalışmalar başlatılmıştır.

 

12 Mayıs 2023
Pampa Kedisi Özellikleri ve Bilinmesi Gerekenler

Vahşi kedi türlerinden biri olan Pampa kedisi bilimsel adıyla Leopardus Colocolo uzun bacakları, iri patileri ve yumuşak kürkünü kaplayan muhteşem desenleriyle büyüleyici bir canlıdır. Güney Amerika’nın farklı bölgelerini mesken tutan bu hayvanların büyük, orta irilikte ve küçük olmak üzere iç türü bulunur. Pampa kedileri türleri tehdit altında olduğu için korumaya alınmışlardır.

05 Mayıs 2023
Kum Kedisi (Benekli Kedi) Özellikleri

Bilimsel adı Felis Margarita olan Kum Kedisi, adını yaşadığı çöllerden alır. Orta Doğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında Arap Kum Kedisi olarak da anılan bu canlılar çöl yaşamına adapte olmuş vahşi kedilerdir. Orta Asya çöllerinde de türlerine rastlanılan Kum Kedileri, Benekli Kedi olarak da anılır. İnsanlarla iletişim kurma konusunda eğilim taşımayan bu canlılar, mükemmel işitme duyuları sayesinde küçük kum hayvanları, haşereler ve hatta yılan avlama konusunda son derece başarılıdırlar.

20 Mart 2023
Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Mavi – gri kürkleri ve parlak, güzel gözleriyle büyüleyen Korat kedileri, dünyanın en zeki kedilerindendir. Siyam kedileri gibi Tayland kökenli olan Korat kedilerinin tarihi 14. yüzyıla kadar dayanır. Ünleri Avrupa ve Amerika kıtasına yayılan Koratlar oldukça sosyal, hareketli ve eğlenceli canlılar. Ülkelerinden kutsal sayılan ve şans getirdiğine inanılan bu kediler çok nadir bulunuyor ve ülkemizde sahiplenilmesi en zor kedilerin arasında yer alıyor.

10 Mart 2023
Dünyanın En Zeki 7 Kedi Cinsi Hangileridir?

Kediler, genel olarak komut almak ve eğitim konusunda zayıf gibi gözükseler de oldukça akıllı hayvanlardır. Kedilerin insanlara itaat ve söz dinleme anlamında inatçı olmaları zekâları ile ilgili değil, kendilerine has bağımsız karakter yapılarının bir sonucudur. 

02 Mart 2023
Dwelf (Elf) Kedisi Özellikleri ve Bakımı

En çarpıcı özellikleri pürüzsüz derileri, kısacık bacakları ve koca kulakları olan Dwelf kedileri tüysüz kedi türleri arasında yer alırlar. Doğal olmayan ve insan eliyle üretilen Dwelf kedisi Sfenks kedileri, Munchkin kedileri ve Amerikan Curl kedilerinin melezlenmesiyle elde edilmiş bir türdür. Tüysüz derileri Sfenks kedilerinin kopyası olan bu kediler yeni bir ırk sayılır. 2009 yılında yetiştirilmeye başlanan Elf kedileri henüz resmi bir kedi ırkı olarak kabul edilmemişlerdir.

09 Şubat 2023
British Longhair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Yumuşacık uzun tüyleri, tombul yüzleri ve güzel gözleriyle çok sevimli bir görünüme sahip olan British Longhair kedi ırkı uyumlu ve sevecen karakter yapısıyla da kedi cinsleri arasında en sevilenleri olarak öne çıkıyor. British Shorthair kedilerinin uzun tüylü bir türü olarak bilinen bu göz alıcı bir kedi ırkı dünyada çok popüler olmakla birlikte son yıllarda ülkemizde de çok sevilmektedir.

02 Şubat 2023
Domestic Medium Hair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Demostic kedi ırkları içinde orta uzunluktaki tüyleri ile bilinen Domestic Medium Hair cinsi oldukça eğlenceli ve hareketli canlılardır. Tarihi çok eski zamanlara ve hatta milat öncesine dayanan bu kedilerin atalarının Mısırlılar tarafından evcilleştirildiği bilinmektedir. Avlanma yetenekleri çok gelişmiş olan Domestic Medium Hair kedileri akrabaları olan Domestic Longhair ve Domestic Shorthair kedilerinden çok daha farklı renk varyasyonlu tüyleri bulunan mensuplardan oluşur.

26 Ocak 2023
Domestic Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İlk bakıldığında tekir kedilere benzeyen Domestic Shorthair kedileri şık desenleri, çarpıcı kürkleri ve iri gözleri ile dikkat çekerler. Amerikan Shorthair kedileri ile akraba olan bu kediler British Shorthair kedileriyle de ortak kökenlere sahiplerdir. Çok eski bir kedi ırkı olduğuna inanılan Domestic Shorthairlar Amerika Birleşik Devletleri’nde çok popülerdirler. Bu denli popüler olmalarının nedeni ise sevimlilikleri, uyumlu karakter yapıları ve keskin zekalarıdır.

1 2 3 .... 10 11 12
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.