x
sadsad x
asdasd

Kedi Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

22 Haziran 2021
Kedi Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir kedi ile aynı evi paylaşmak keyifli bir süreç olsa da aslında kedi sahiplenmek ciddi bir sorumluluk gerektirir. Sonuç olarak kediler de her canlı gibi kendilerine uygun asgari yaşam koşullarına sahip olmak ve bakım ile ilgi isterler. Fakat tüm kedi sahipleri bu sorumluluğu almaya hazır olmadıkları gibi her insan da kedi bakmaya uygun değildir. Kedi sahibi olmadan önce onun sağlıklı bir yaşam sürmesi için koşulları sağlamak ve yeterli zamanı ona ayırmak şarttır. Bunun dışında bir kedinin bakımını gerçekleştirmek için gerekli bilgiye sahip olmak da elzemdir. Kedi sahiplenmeden önce hem fiziki koşullarınızın hem de maddi olanaklarınızın yeterli olup olmadığını değerlendirip karar vermeniz gerekir. Tüm koşulları sağladıktan sonra bu sorumluluğu alıp alamayacağınızı düşünmeniz ise kilit noktadır. 

 kedi sahiplenme

Neden Kedi Sahiplenmek İstiyorum?

Kedi sahiplenmeden önce bunu neden istediğinizi sorgulamanız yerinde olacaktır. Eğer kediyi sadece kendinizi iyi hissetmek ve bir uğraş edinmek için alıyorsanız yanlış yoldasınız demektir. Unutmayın, kediler birer canlıdır ve birçok ihtiyaçları bulunmaktadır. Bir canlının sorumluluğunu almak ise yetişkin olmayan biri için mümkün değildir. Kedilerin hayatta kalmaları için ihtiyaç duydukları her şeyi onlara sağlamanın yanında kedinin psikolojisi de düşünülmelidir. Kediler de bizler gibi duyguları olan canlılardır ve size alıştıktan sonra sizden ve yuvalarından ayrılmak onları mutsuz eder. Bu nedenle kedi bakımında deneme yanılma yöntemi ile karar vermek çok büyük bir hata olup kediniz için zararlı sonuçlar doğuracaktır. Yani kendinize ve kedinize yarattığınız ortama güvenmiyorsanız asla bir kedi sahiplenmeyin.

Sahipleneceğiniz Kedinin Cinsi Sizin Koşullarınıza Uygun Olmalı

Kedi sahiplenmeye karar verdikten sonra yapılması gereken ilk şey kedinizin cinsini belirlemektir. Özellikle cins kedi beslemek kolay değildir. Çünkü cins kediler, tekir kedilere göre hastalıklara karşı daha dayanıksız ve hassas hayvanlardır. Her türün farklı ihtiyaçları ve kendilerine has karakter özellikleri olduğundan sizinle uyum içinde yaşayacak kediyi cinsler hakkında bilgi edinerek belirleyebilirsiniz. Seçeceğiniz kedi cinsinin nitelikleri ve karakter yapısının size uygun olup olmaması kedinin ne kadar sevimli olduğundan çok daha önemlidir. Örneğin girişken ve hareketli bir kedi istiyorsanız Scottish Fold ya da British Shortair kediler sizin için uygun değildir. Çünkü bu kediler, sakin ve ürkek hayvanlardır. Eğer kedi tüyüne karşı alerjikseniz uzun tüylü bir kedi tercih etmemelisiniz ya da çok hareketli, oyuncu ve egzersiz ihtiyacı yüksek bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız evinizin genişliğini hesaba katmanız gerekmektedir. Yanlış kedi cinsini tercih etmek maalesef kedilerin sokağa bırakılması ile sonuçlanıyor. Oysa evde yaşamaya alışmış bir kedinin sokakta hayatta kalması pek de mümkün değildir.

 kedi sahiplenirken dikkat edilmesi gerekenler

Kedi Bakımı Düzenli Masraf Etmeyi Gerektirir

Kedi sahiplenmek çok pahalıya mal olmasa bile düzenli olarak belli oranda masraf etmenizi gerektiren bir iştir. Kediyi ilk aldığınız andan itibaren ihtiyacı olan gereçleri edinmeniz gerekir. Bu gereçlerin başında kedi maması gelir. Kedi maması; kedinizin yaşına, cinsine ve kısır olup olmadığına göre seçilip kullanılmalıdır. Kuru kedi mamaları içeriğinde yüksek protein bulunan kaliteli markalardan seçilmelidir. Bu da belirli aralıklarla önemli miktarda para harcamanız anlamına gelir.

Kedi bakımı için harcama kalemlerinizden biri de kedi kumları olacaktır. Kedi kumu, kediniz için zaruri bir ihtiyaçtır. Ayrıca kedi tuvaleti, kedi taşıma çantası, kedi mama ve su kaplarını da almalı ve kedinizin sağlığı için belirli aralıklarla bu materyalleri değiştirmelisiniz. Kedinizin aşıları, kısırlık operasyonu ve rutin veteriner kontrolleri de harcama yapmanızı gerektirecektir. Eğer bu masrafları karşılayamayacaksanız kedi sahiplenmek hakkında tekrar düşünmeniz gerekir.

Kedinize Temiz ve Düzenli Bir Ortam Sağlamalısınız

Bilindiği üzere kediler, titiz hayvanlardır ve zamanlarının çoğunu evde geçirirler. Bu nedenle onların yaşayacakları ortamda toz olması sağlıklarını ciddi anlamla tehlikeye sokar. Kedinizin yaşadığı ortamın her daim temiz ve düzenli tutulması kedinizin solunum yolları hastalıklarına yakalanmasını önleyeceği gibi göz sağlığının korunması için de gereklidir. Ayrıca onun rahatlıkla hareket edebileceği genişlikte bir yaşam alanına sahip olması da ve uzun süre yalnız bırakılmaması da önem arz eder.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.