x
sadsad x
asdasd

Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

22 Mart 2021
Kedilerin Yememesi Gereken Yiyecekler

Kediler; acıya, ağrıya ve hastalıklara oldukça dayanıklı hayvanlar olmalarına rağmen alerjiye açık canlılardır ve mideleri hassastır. Bu nedenle kedilere bazı yiyeceklerin asla verilmemesi gerekir. Meraklı hayvanlar olan kediler, inatçı doğaları gereği sizin ondan kaçırmaya çalıştığınız her şeyi koklayıp bazen de tadına bakmak isteyeceklerdir. Fakat kediniz size ne kadar duygu sömürüsü yaparsa yapsın ona vereceğiniz ufacık bir lokma ya da damla kedinize çok ciddi zararlar verebilir. Birçok gıdayı sindiremedikleri gibi, çoğu kedide gıda alerjisi bulunmaktadır.

>> Az Tahıllı Kedi Mamaları

Kedimden Hangi Gıdaları Uzak Tutmalıyım?

Kediler, hassas sindirim sistemleri nedeniyle her gıdayı sindiremezler. Bilinenin aksine süt ve süt ürünlerini sindirmekte çok zorlanırlar. Ayrıca kuruyemiş ve baharatlar da kediler için oldukça zararlıdır. Kemik ve kılçıklar da kedilerin bağırsaklarını yırtabilir ve midelerine zarar verebilir. Aynı zamanda pişmemiş et ve balık gibi proteinleri de sindirmekte çok zorlanırlar. Çiğ ürünler, mide ve bağırsaklarda kurt ve bakteri oluşuma neden olabilir. Kafein içeren yiyecek ve içecekler de kedilerden uzak tutulmalıdır. Kedilerin etobur canlılar olduklarını unutmayın ve onlara sebze, meyve ile buğday ürünleri de vermenin zararlı olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Kedilere Zararlı Olan Besinler

Soğan ve Sarımsak: İnsanların bile sindirmesinin zor olduğu soğan ve sarımsak, kedilere hiç uygun gıdalar değildir. Bu iki gıda bizler için yararlı olsa da kedilerin mide ve bağırsaklarına zarar verebileceği gibi kansızlığa ve zehirlenmelere neden olabilir. İçine soğan ve sarımsak koyarak pişirdiğiniz hiçbir şeyi kedinize vermeyin. 

Çiğ Gıdalar: Yumurta, protein kaynağıdır fakat hiçbir şekilde kedilerin yumurtayı çiğ olarak tüketilmesi önerilmez. Çünkü çiğ yumurta kedinizde gıda alerjisine ve gıda zehirlenmelerine yol açabilir. Ayrıca çiğ yumurta yiyen kedilerde deri problemlerine de rastlanmıştır. Haşladığınız yumurtayı kontrollü ve sınırlı olarak kedinize verebilirsiniz. Çiğ balık ve çiğ et de kedilerden uzak tutulmalıdır. Birçok bakteriye neden olan çiğ balık ve çiğ et, sindirim sistemi ile bağırsaklara zarar verir.

kedilerin yememesi gereken yiyecekler

Sakatatlar: Kedinize baharatsız ve tuzsuz olduğundan emin olduğunuz ciğer gibi sakatatları pişmiş olarak verebilirsiniz. Tabi bu gıdaları kesinlikle yağda pişirmeniz tavsiye edilmez. Haşlama ve ızgara olarak kedilere ciğer verebilirsiniz. Ama sosis, sucuk ve salam gibi hazır gıdalarla kedinizi asla beslememelisiniz.

Süt ve Süt Ürünleri: Kediler, sütü sindiremezler. Annelerinin sütünün yapısı inek sütünden farklı olduğu için anne sütünden başka süt içmeleri uygun değildir. Sütte bulunan laktoz kedileri ishal edebilir. Ama kedilere az miktarda ve kontrollü olarak yoğurt verilebilir.

kedi yasak yemekler

Şekerli Gıdalar: Bilindiği gibi kediler şekerin tadını alamazlar. Bu nedenle kediniz, şekerli gıdaları yerken tadı onları rahatsız etmez ve sırf yemek olduğu için onları yeme eğilimi gösterebilirler. Fakat şeker, kediler için oldukça zararlıdır. Şeker içeren gıdalar kedilerde görme bozukluklarına, obezite ve şeker hastalığı gibi ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Tuzlu ve Baharatlı Gıdalar: Şeker gibi tuz da kediler için çok zararlıdır. Kediler, tuzlu gıdaları sevse de tuzdan ve baharattan uzak tutulmalıdırlar. Tuz insanlarda olduğu gibi kedilerde de vücuttaki suyu tutar ve böbrek rahatsızlıklarına neden olur. Baharatlar ise kediler için en zararlı yiyeceklerin başında gelir. Ayrıca tuzlu ve baharatlı hiçbir çerez ve kuruyemiş türü de kedilere verilemez. Baharat ve tuz içermeyen çerezleri de kedinize yedirmeyin. Zira bunları yedikten hemen sonra kusacaklarını deneyimlemek istemezsiniz.

kediyasakyemekler

Sebze, Meyve ve Tahıllar: Kediler, etobur canlılardır ve proteine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle sebze, meyve ve tahılları sindirmeye yönelik olarak dizayn edilmiş bir sindirim sistemine sahip değildirler. Bu gıdaları sebze, meyve ve tahıl içeren kuru mamalardan alabilirler, direkt olarak tüketmeleri gerekmez.

Ödül Mamaları ve Yaş Mamalar: Ayda 2 ya da 3 kez verilmesi gereken kedi yaş mamalar ve kedi ödül mamaları kedilerin dışkılarını yumuşak hale getirmek için işlevseldir. Ancak bu mamaların şeker ve tuz içeren birer abur cubur olduklarını da aklınızdan çıkarmayın ve kedinizin bu mamaları mümkün olduğu kadar az tüketmesini sağlayın. Kediler için ideal yiyecekler kaliteli kuru kedi mamalarıdır. Kedinizin başka bir gıdaya ihtiyacı yoktur.


İlginizi çekebilir: Kediler Neden Kusar?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.