x
sadsad x
asdasd

Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

21 Mayıs 2020
Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold kedisi; İskoçya'da 1961 yılında çiftçilik yapan William Ross tarafından farkedilmiştir. 1966 yılında kendine has kulak yapısı ile diğer kedilerden ayrılan scottish fold, uluslararası kuruluşlar tarafından bir kedi cinsi olarak tanınmıştır. Atalarıdan biri british shorthair kedi cinsidir fakat diğeri bilinmiyor. Kulakları haricinde british shorthair kedisi ile çok fazla benzerlik gösterir.

Bu sevimli dostumuzun kıvrık kulaklarının ardında aslında bir dram yatıyor. Genetik kıkırdak bozukluğu dolayısı ile kulakları öne doğru kıvrıktır. Bu genetik rahatsızlıktan dolayı üretilmesi durdurulmuştur. Fakan ABD 'ye götürülerek orada üretimine devam edilmiştir.

1978 yılında, CFA (Cat Fanciers Association) tarafından, ödül almaya hak kazanan scottish fold, kazandığı bu şampiyonluktan sonra, en çok sevilen ve bakılan ırklar arasında yer almıştır.

Bu ödül ile beraber tanınırlığı artan Scottish Fold kedi cinsi ACF, CFF, CFA gibi bir çok kedi organizasyonu tarafından da kayıt altına alınmıştır.

scottish fold kedi bakımı ve özellikleri

Scottish Fold Özellikleri ve Yapısı

Uluslararası kuruluşlarca tanınmasının üzerinden 10 yıl geçtikten sonra farklı kulak yapısının enfeksiyon ve genetik bozukluktan kaynaklandığı tespit edilen scottish fold kedi cinsinin üretilmesi ve kayıt işlemi durduruldu. 

Bu tespit sonrasında yapılan çalışmalar ile hastalığa çare bulunmaya çalışıldı. Özellikle Amerika 'da bu çalışmalar aralıksız devam etti. Dr. Nail Todd tarafından yapılan çalışmalar ile 3 yavru yetiştiricilere verildi ve üremesi sağlandı.

Scottish Fold Özellikleri

  • Karakter: Uyumlu, sakin, cana yakın.
  • Kürk Yapısı: Sık, kısa ve ipeksi.
  • Kulak Yapısı : Genetik olarak içe kıvrık.
  • Boyut: Orta irilikte.
  • Kuyruk yapısı: kısa ve ince
  • Ağırlık: 5- 8kg

Scottish Fold Kedisi Tüy Döker mi? Bakımı Nasıl Yapılır?

İki farklı tüy yapısında scottish fold vardır. Long hair ve short hair. Kısa tüylü scottish fold kedisinin bakımı daha kolaydır. Kısa tüylü olmasından dolayı haftada 1 kez taranması yeterlidir. Tüy dökme problemi minumumdur. Long hair scottish fold kedisinin bakımı nispeten zordur. Haftada 2-3 kez taranması gerekmekterdir.

scottish fold tüy bakımı

Scottish Fold Kedisinin Çocuklar İle Arası Nasıldır?

Sessiz ve sakin olarak bilinen Scottih Foldların ev halkı ve çevresiyle ilişkisi yakındır. Çocuklarla vakit geçirmekten çok hoşlanırlar ve onların sevgi gösterisinden kaçmazlar. Çevresiyle kolay iletişim kurabilen bu akıllı kedi türü çocuklarınızla arkadaş olup, oyunlar oynayabilir.

Scottish Fold Kedileri Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Scottish Fold Kedilerinin kıvrık kulaklarında bazen akıntı oluşsa da, bu sorun teşkil etmez ve sanılanın aksine Scottish Fold Kedilerinde sağırlık tespit edilmemiştir. 

Scottish Fold Ne Kadar Yaşar?

Scottish Fold kedi cinsi ortalama ömrü 12-16 yıl arasındadır. Yine de bakılma şekli ve yaşam koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Scottish Fold Hangi Kuru Mamalar ile Beslenir ?

Tüylü dostunuzun beslenmesi kısırlaştırılmış olmasına ya da olmamasına göre değişecektir. Kedinize en uygun kuru mama çeşidini seçmeden veteriner hekiminize de danışabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza petihtiyac.com/siyam-kedisi-bakimi-ve-ozellikleri linkinden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.