sadsad x
asdasd

Dünyanın En Zeki 7 Kedi Cinsi Hangileridir?

10 Mart 2023
Dünyanın En Zeki 7 Kedi Cinsi Hangileridir?

Kediler, genel olarak komut almak ve eğitim konusunda zayıf gibi gözükseler de oldukça akıllı hayvanlardır. Kedilerin insanlara itaat ve söz dinleme anlamında inatçı olmaları zekâları ile ilgili değil, kendilerine has bağımsız karakter yapılarının bir sonucudur. Bu patili dostlarımızın oyuncu ve meraklı oldukları ise herkesçe bilinen bir gerçektir. Merak zekanın doğrudan göstergesidir. Bu anlamda vahşi ataları gibi tüm kedi cinslerinin akıllı canlılar olduğu söylenebilir. Ama bazı kedi ırkları keskin zekâları ile diğerler kedilerin önüne geçerler. Dünyanın en akıllı kedi ırklarının başında ise ülkemizde sıklıkla görülen Tekirler, Türkiye’ye özgü Van kedileri, Birman kedileri, Amerikan Shorthair kedileri, Tayland kökenli Korat ve Siyam kedileri ile kıvırcık tüylü Cornish Rex kedileri gelmektedir.

zeki kediler 

Birman Kedileri

Kökenleri Myanmar’a dayanan Birman kedileri, zekâ göstergesi olan meraklı bir doğaya ve araştırma özelliklerine sahiplerdir. Çok akıllı oldukları için adaptasyonları yüksektir. Yeni evlerine, yaşam koşullarına ve sahiplerine hemen uyumlanırlar. Birman kedilerinin zekâları onları eğitime yatkın kılmıştır. Öğrettiğiniz çoğu şeyi hemen öğrenme ve zorlu zekâ oyunlarını kısa sürede çözerler. Onlar için zekâ geliştirici kedi oyuncakları edinerek birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. 

Van Kedileri

Türkiye’nin Van şehrine özgü bir kedi ırkı olan Van kedileri farklı renklere sahip gözlerinin yanı sıra keskin bir zekaya sahip olmalarıyla da adlarından söz ettirirler. Van kedileri hem güzellikleri hem de zekaları ile büyülerken sahipleriyle ve diğer insanlarla kurdukları ilişkiler nedeniyle de şaşırtıcı canlılardır. İstek ve ihtiyaçlarını insanlara miyavlayarak ve onlarla fiziksel temasa girerek anlatabilen bu kediler sudan korkmazlar hatta yüzmeye bayılırlar.

Tekir Kediler

Ülkemize özgü kediler olmasalar da Türkiye’de en çok rastladığımız kediler Tekirler’dir. Tekir kediler doğrudan bir kedi ırkı değildir. Pek çok farklı kedi türünün melezlenmesiyle meydana gelen bu kediler melez ırkların dayanıklılık ve yüksek zeka özelliklerini taşımaktadırlar. Tekir kediler son derece sağlıklı, uzun ömürlü, hastalıklara dayanma gücü fazla canlılardır. Bu kediler aynı zamanda hayatta kalabilmek adına problem çözme ve iletişim kurma gibi becerilere doğuştan sahiplerdir. Becerikli birer avcı da olan Tekirler, oldukça hareketli ve enerjik kedilerdir ve akıllı tavırlarıyla dikkat çekerler. 

Cornish Rex Kedileri

Dünyanın en zeki kedileri arasında seyrek ve kıvırcık tüylere sahip bir kedi cinsi de bulunur; Cornish Rex kedileri. Bu kediler enerjik, atletik ve oyuncu özelliklerinin yanında öğrenme konusunda da çok başarılıdırlar. Cornish Rexler zekâları sayesinde sosyal yönleri güçlü canlılardır ve uyum konusunda sorun yaşamazlar. Adaptasyon yetenekleri öyle güçlüdür ki Cornish Rex kedileri diğer evcillerle de çok iyi geçinirler.

zeki kedi cinsleri 

Korat Kedileri

Taylandlı bir kedi cinsi olan Korat kedileri de en akıllı kedi cinslerindendirler. Sayıca az olan bu kediler duman rengi, yumuşacık tüylere ve parlak gözlere sahip olmaları ile dikkat çekerler. Ama zekâları güzelliklerinin de önüne geçer. Ülkelerinde sahiplerine şans getirdiklerine inanılan Korat kedileri ilgi ve sevgiye çok ihtiyaç duyarlar. Tam bir kucak kedisi olan Koratlar zeki olmalarının avantajıyla her tür oyunu ve komutu rahatlıkla öğrenebilirler.

Siyam Kedileri

Mükemmel bir kedi cinsi olarak adlandırılan Siyam kedileri, Tayland kökenlidir. Bu kediler meraklı doğaları ve keskin zekâları ile bilinirler. Aynı zamanda sosyal ve iyi huylu olan Siyam kedileri hem fiziksel hem de sosyal özelliklerinin yanında yüksek zekâları nedeniyle de melezlenerek pek çok kedi ırkının atası olmuşlardır. 

American Shorthair Kedileri

Amerikan Shorthair kedileri de akıllı kedi türleri arasında yer alır. Zekalarını daha çok avlanma konusunda kullanan bu sevimli kediler oyuncu ve enerjik canlılardır. Duygusal zekâları çok gelişmiş olan Amerikan Shorthairlar sahipleriyle ve tanımadıkları insanlarla çok yakın ilişkiler kurarlar. 


Dünyanın En Pahalı ve En Değerli Kedi Cinsleri hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.