x
sadsad x
asdasd
Dünyanın En Pahalı ve Değerli Kedi Cinsleri

Dünyanın En Pahalı ve Değerli Kedi Cinsleri

15 Aralık 2021

Kediler, kendilerine has davranışları, farklı karakter yapıları, insana yakınlıkları ve güzellikleri ile büyüleyici canlılardır. Her kedi cinsinin fiziksel özellikleri ve kişilik nitelikleri farklılık gösterdiği gibi aynı cins içinde her kediye özgü alışkanlıkların bulunduğunu görmek de oldukça şaşırtıcıdır. Vahşi atalarının birer minyatürü gibi gözüken bu sevimli canlıların hepsi çok değerlidir. Fakat bazı kedi ırkları dünyada nadir bulunduğu, bazısının da diğer kedi cinslerinden fiziken ve karakter özellikleri bakımından ayrıldığı için özel bir ilgi ve değer gördükleri biliniyor. İşte farklı nitelikleri ile dünyanın en değerli ve pahalı kedi ırklarından bazıları şunlardır:

  • British Shorthair
  • Ashera
  • Mekong Bobtail
  • California Spangled Kedisi
  • Bombay Kedisi
  • Siyam Kedisi
  • Habeş Kedisi
  • Sam Sawet Kedisi
  • Korat Kedisi
  • Dragon Li Kedisi

British Shorthair Kedisi

 en değerli kediler british

Dünyanın maddi olarak en değerli kedileri arasına giren British Shorthair kedileri, asıl değerlerini koyu griye ve maviye çalan yumuşacık tüyleri ve yuvarlak gözlerinden alırlar. Küçük kulakları ile çok sevimli görünen bu kediler, dünyada en çok sahiplenilmek istenen kedi cinslerinin başında gelir. Tam bir ev kedisi olmaları ve sakin doğaları da British Shorthair kedilerini önce İngiltere’de sonra tüm Avrupa ve Amerika’da popüler hale getirmiştir. Ülkemizde de büyük ilgi gören bu kediler ne yazık ki kalp hastalıklarına yatkındırlar. British Shorthair cinsi kediler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu blog yazımızı okuyabilirsiniz:

British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Ashera Kedisi

en değerli kediler ashera

Vahşi Afrika Servali ile Asya Leopar kedileri ve diğer evcil kedilerin melezlenmesi ile elde edilmiş olan Ashera kedisi, laboratuvar üretimi bir canlıdır. Bu laboratuvar çalışmalarının yürütülmesindeki amaç, fiziksel olarak vahşi kedilere benzeyen bir evcil kedi üretmektir. Ashera kedileri, büyüleyici kürkleri ve desenleri ile gerçekten de yırtıcı kedilere benzer. Dünyanın en pahalı kedisi olarak da tanınan Ashera kedisi; 120 santimetre boya, 14 kilogram ağırlığa sahiptir. Bu da onları iri kediler sınıfına dahil etmektedir.

Mekong Bobtail Kedisi

en değerli kediler mekong

Tayland kökenli bir kedi türü olan Mekong Bobtail kedileri, Rusya’da yetiştirilir. Mekong Bobtail kedi cinsinin en çarpıcı özelliği parlak mavi gözleridir. Aynı zamanda ipek gibi yumuşak tüylere sahip olan bu kedi cinsi sahiplerine sadakati ve sevecen doğası sayesinde de çok seviliyor. İyi bir bakımla 18 yıla kadar ömürleri bulunan ve Asya’da çok popüler olan bu kediler sayıca az oldukları için çok değerliler. 

California Spangled Kedisi

en değerli kediler california spangled

Desenli kürkleri ile adeta vahşi kedilerin küçültülmüş hali olan California Spangled kedi ırkı, birçok kedi cinsinin melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Az sayıda olduğu için özellikle Amerika’da çok rağbet gören bu kediler, oldukça zeki canlılardır. Yaşadıkları ortama hareket ve neşe katan bu kedilere ülkemizde rastlamak pek mümkün değildir. California Spangled cinsi kediler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu blog yazımızı okuyabilirsiniz:

California Spangled Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Bombay Kedisi

en değerli kediler bombay

İlk bakışta simsiyah bir panter yavrusunu çağrıştıran Bombay kedileri, Siyah Birmanya adı ile de bilinir. Hindistan’ın bir şehrinin ismini taşıyan Bombay kedileri, aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştiriliyor. Görünümlerinden beklenmeyecek biçimde sevecen ve sıcakkanlı olan bu kediler, diğer evcillerle ve insanlar ile de çok iyi anlaşırlar. İdeal bir kucak kedisidieler. Sahiplerine büyük bir sadakatle bağlandıkları için popülariteleri artmış ve kedi severlerin gözdesi olmuşlardır. Bombay kedisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu blog yazımızı okuyabilirsiniz:

Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam Kedisi

en değerli kediler siyam

Siyam kedileri, anavatanları olan Tayland’ın eski adını almış, doğal bir kedi ırkıdır. Dünyada en çok bilinen kedi cinslerinin başında gelen Siyam kedilerinin son derece popüler olmalarının nedeni uyumlu ve sevecen doğalarıdır. Bir başka sebep ise bu kedilerin fiziksel özellikleridir. Patileri, kuyrukları, kulakları ve özellikle yüzlerindeki koyu renk lekeler onları özel kılmaktadır. Ayrıca bu kediler, birçok kedi cinsinin atalarıdırlar. Araştırmacılar Siyam kedisi gibi hem fiziksel hem de karakter olarak neredeyse mükemmel kedi ırklarına ulaşmak için onların genlerini kullanarak melezleme çalışmaları yapmışlardır. Siyam kedisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu blog yazımızı okuyabilirsiniz:

Siyam Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Habeş Kedisi

en değerli kediler habeş

Güzel yüzleri, kocaman kulakları ve tatlı bakışları ile dikkat çeken Habeş kedileri; uzun bacaklı, güçlü ve büyük patili kedilerdir. Etiyopya kökenli oldukları düşünülse de İngiltere’de geliştirilmiştir. 19. yüzyılın ilk yarısında dünyada hızla popüler olmuşlardır. Habeş kedilerinin tarihçesine bakıldığında Antik Mısır’daki tapınak kedilerine benzer fiziksel özellikleri bulunduğu ve bu nedenle köklerinin burada aranması gerektiği sonucuna ulaşılmaktadır. Vahşi kedileri andıran görüntülerine paralel olarak çok atletik olan bu kediler, son derece de akıllı yaratıklardır. Habeş kedilerinin dünyanın en özel kedileri arasında anılmasının nedeni de eşsiz fiziksel özellikleri ve zekalarıdır. Habeş kedisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu blog yazımızı okuyabilirsiniz:

Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sam Sawet Kedisi

en değerli kediler sam sawet

Siyam kedileri gibi Tayland kökenli olan Sam Sawet kedileri, fiziksel olarak hemşerilerine hiç benzemezler. Sam Sawet kedilerinin yüzlerinde ya da vücutlarının herhangi bir yerinde karakteristik koyu renk lekeler bulunmaz. Fakat bu kediler oldukça nadir bulunan canlılardır ve diğer Tayland kedileri gibi doğal bir ırktır. Sakin ve uyumlu yapılarına rağmen epey hareketli ve oyuncu kedilerdir. Diğer evcillerle ve insanlarla çok iyi geçinen bu kediler, keskin zekâları sayesinde eğitilebilir ve karmaşık oyunlar oynayabilirler.

Korat Kedisi

en değerli kediler korat

Dünyanın en nadir bulunan kedilerinden biri olan Korat kedileri, sayıca az oldukları için çok değerlidirler. Mavi Rus kedilerininkine benzer şekilde maviye çalan koyu gri katmanlı bir kürke sahip olan bu kediler, yine Tayland kökenli canlılardır. Uzak doğuda ve özellikle Tayland kültüründe hala özel bir yeri olan Korat kedileri, geçmişte bu topraklarda kutsal sayılardı. İnsanları kötülüklerden koruduğuna inanılan bu eski ırk, daha sonra Avrupa ve Amerika’da adını duyurarak popüler oldu. Sahiplerine çok bağlı ve sadık olurlar ve sahiplerinin yanından hiç ayrılmadıkları için tam birer kucak kedisi özelliği gösterirler. Tek bir insana bağlanma eğilimleri nedeniyle kalabalık ailelerle beraber yaşamaya uygun değillerdir.

Dragon Li Kedisi

en değerli kediler dragon

Bir Çin kedisi olan Dragon Li cinsinin ilk evcil kedilerden olduğu düşünülmektedir. Anavatanlarında China Li Hua ve Li Hua Mau gibi birçok farklı isimle anılan bu kediler Çin’in sembollerinden biri sayılmaktadırlar. Çin kültüründe halen ayrı bir yeri bulunan bu kediler, Uzak Doğu ülkelerinde çok sevilirler. Kürk desenleri nedeniyle tombul tekirler ile vahşi kedilerin melezlenmiş halini andıran Dragon Li kedileri oldukça güçlü ve dayanıklı yaratıklardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.