x
sadsad x
asdasd

California Spangled Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

05 Ağustos 2021
California Spangled Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Harika desenli kürkü ile minik vahşi bir kedi gibi görünen California Spangled kedisi çok enerjik ve oyuncudur. Hareketleri ve atletikliği de tüyleri gibi vahşi atalarını çağrıştıran bu kediler, melezlenmiş bir ırkın mensuplarıdır. California Spangled kedi ırkının esin kaynağı Afrika leoparlarıdır. Leopar benzeri evcil bir kedi meydana getirmek için yapılan çalışmalar California Spangled kedilerini ortaya çıkarmıştır. Bu kedi cinsinin ataları arasında Siyam ve Ankara kedileri ile British Shorthair kedi ırkı bulunmaktadır. 1986 yılında dünyaya tanıtılan bu ırk, üretim olduğu için nadir görülür ve bu nedenle çok değerlidir. Ama onu daha da değerli kılan yüksek sadakat duygusu ve keskin zekâsı gibi başka özellikleri de bulunmaktadır.

>> Kedi Mamaları

California Spangled

California Spangled Kedi Irkı Genel Özellikleri

 • Afrika’da üretilmiş kedilerdir.
 • Doğal bir kedi cinsi değildir. Siyam kedisi, Ankara kedisi ve British Shorthair kedilerinin melezlenmesinden elde edilmiştir.
 • Büyük kafaları dışında ortalama bir kedi boyutuna sahiptirler. Ağırlıkları 5 ila 7 kilogram arasındadır ve dişi California Spangled kediler erkeklerden biraz daha hafiftir.
 • Kısa ve yumuşak tüyleri vahşi kediler gibi desenlidir. Bu desenli tüyler genellikle kahverengi, gri ve karamel renklerini barındırır.
 • Göz renkleri çoğunlukla yeşil ve kehribar rengidir.
 • Ön bacakları arka bacaklarına göre daha kısadır. Bu özellik onların hızlı hareket etmelerine ve yüksek yerlere kolaylıkla tırmanmalarına olanak sağlar.
 • Atletik ve güçlü kedilerdir.
 • Çok oyuncu ve enerjik canlılardır.
 • Çok başarılı birer avcıdırlar.
 • Son derece zeki hayvanlardır. Fakat özgür doğaları ve inatçı karakter yapıları nedeniyle eğitilmeleri zordur.
 • Agresif kediler değildirler.
 • En ilginç özellikleri ise sahiplerini korumaya yönelik davranışlarda bulunmalarıdır.
 • Bakımları zor değildir.
 • Melez ve insan üretimi olmaları onları safkan kedi ırklarına göre daha dayanıklı hale getirmiştir. Bilinen kalıtsal hastalıkları yoktur ve genel anlamda sağlıkları yerindedir. Fakat özellikle kısırlaştırma operasyonundan sonra kilo alma eğilimleri artar.
 • İyi bir bakımla yaşam süreleri 15 yılın üzerine çıkarılabilir.

 California Spangled kedisi

California Spangled Kedi Irkı Bakımı

Vahşi kedilerden ilham alınarak üretilmiş olan California Spangled kediler, birer vahşi kedi gibi sürekli hareket halindedirler. Oyuncu ve enerjik oldukları kadar tırmanma konusunda da engin yetenekleri onları yaramaz kediler sınıfına dahil etmiştir. Evin içinde her bulduğu nesne ve eşyayı oyuncağa çevirmesi bakımını biraz zorlu hale getirirken dolap üstlerine tırmanmaları da sahiplerini hem güldürüp hem de endişelendirebilir. Her an oyun peşinde olan bu çevik kedileri sahiplenmek için bir hayli enerjik olmasınız. Çünkü California Spangled sizinle hareketli oyunlar oynamak isteyeceklerdir. Çok zeki olan bu kedileri kedi oyuncakları ile mutlu etmeniz mümkündür.

California Spangled kedilerinin görünümlerinin dışında sahiplerini koruma davranışları da vahşi kedilere benzer. Aslında saldırgan olmayan bu kediler, şaşırtıcı biçimde sahiplerine karşı hassas ve korumacı olabilirler. California Spangledler adeta bir köpek gibi aileden gördükleri insanlara çok sadıktırlar ve onları tehlikelerden uzak tutmak isterler. Sahiplerinin dikkatini çekmek ve ondan ayrılmamak için ellerinden geleni yapabilen bu kediler geniş bir evde yaşamaya daha meyillidirler. Hatta onlar için bahçeli evler uygundur. Çünkü enerjilerini bahçede atıp uyuyup dinlemek için eve gelmek onlar için ideal bir hayat rutinidir.

California Spangled kediler, yavru iken sosyalleştirildiklerinde başka kedi ırkları ve köpeklerle aynı evi paylaşabilirler. Ama sahiplerini bu evcillerden kıskanma olasılıkları da yüksektir. Av yetenekleri göz önüne alındığında bu kedilerin ev arkadaşları balık, kuş, hamster gibi küçük canlılar olamaz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kedilerin Uzun Yaşaması İçin Yapılması Gerekenler

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.