x
sadsad x
asdasd

Siyam Kedisi Bakımı ve Özellikleri

18 Mayıs 2020
Siyam Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Siyam kedisi, Tayland olarak bilinen Siyam 'da ilahi tapınaklarda beslenen ve bu bölgeden dünyaya yayılan asil kedi cinsidir. Siyam kedisi adını çıktığı bölgeden almıştır. Tayland dilindeki adı Wichien Maat'tır. Köklü geçmişi bir geçmişe sahip ırkın, bilinirliğinin artmas Siyam Kralı’nın 1884 'de İngiltere Başkonsolosu olan Owen Gould’a bu cins bir kedi hediye etmesiyle başlar.   Ardından Amerika’ya ve Avrupa ülkelerine götürülmesi ile Siyam Kedileri üretilmiş ve dünyaya dağılmıştır.

Masmavi gözleri, sıradışı kedi zekası ve büyüleyici görüntüsü ile siyam kedisi asil bir ırktır. Siyam kedisi bakımı ve özellikleri hakkında detaylara geçelim. 

Siyam Kedisinin Dış Görünüşü ve Özellikleri

  • Karakteri: Akıllı, insan dostu, konuşkan ve hareketli.
  • Tüy Yapısı: Kırık beyaz kısa ya da orta uzunluklu tüy.
  • Kulak Yapısı: Kulakları sıradan kedi kulağı görüntüsündedir sadece uca doğru sivrilir.
  • Gövde: Kalın, güçlü, çevik
  • Kuyruk: Uzun ve ince
  • Kilo: 4,5 – 14 KG

Siyam Kedisi karakteri insanlar ile uyumludur. Aynı evi paylaştığı insan dostları ile yakın ilişkiler kurar. Siyam kedileri; isteklerini mırıldanarak belirtirler. Bu sevimli tüy yumağını sahiplenmeye karar verdiyseniz bir kenarda sessizce oturmayacağına emin olabilirsiniz.

Kendine özgü kürk rengi ile kendini belli eden siyam kedilerinin kürk tonları birbirlerinden farklı olabilir. Uzun tüylü ya da daha koyu olanları değişik kedi cinsleri ile melezlenmesi sonucu meydana gelmiştir.

Farklı renklerde Siyam Kedisi türetme çalışmaları yapılmıştır. Bunun sonucunda ortaya çıkan  siyam türlerine, Redpoint, Creampoint, Bluepoint, Lilapoint gibi isimler verilmiştir.

Siyam Kedisi vücut yapısı kaslı ve atletiktir. Safkan siyam kedisi kısa kahverengi ve krem rengi tüylerden oluşur. Yüzünün ön kısmı, kulakları, bacaklarının ayaklarına yakın kısmı ve patileri ile kuyruğunun tamamı koyu kahve ve siyaha yakın bir renktedir.

Siyam Kedisi göz rengi mavi ve tonlarıdır. Siyam Kedilerinde kalıtsal olarak şaşılık görülebilir. Burnu ortalama büyüklüktedir. Kafa yapısı baş kısmında genişken çeneye doğru sivrilir.

Siyam Kedisinin Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İlişkisi

Siyam kedisi atalarından gelen iç güdü ile çok güçlü bir avcıdır. Bu özelliği onu enerjik ve oyuncu yapar. Oldukça cana yakındır.

Sahiplenildiği andan itibaren ev halkı ile dost olur. Tırnaklarını kullanmamaya özen gösterir ve ısırmaz. Bunlar siyam kedisinin asil olarak tanınmasını sağlayan özellikleridir.

petihtiyac_siyamkedisi_bakimi_ve_ozellikleri

Siyam Kedisi karakterinden dolayı çok duygusaldır. Eğer yeterince ilgi gösterilmeyecekse sahiplenilmemelidir. Depresyon haline girip, küsebilen bir kedidir. Küçük çocukları olan ailelere de güven verir.

Siyam Kedileri Eğitilebilir mi?

Tuvalet eğitimi, yemek masasına çıkmaması gibi eğitimleri kolayca öğrenen bu renkli dostumuz her kedi gibi komut almaya pek meraklı değildir. Fakat ismine tepki verir, oyun amaçlı olarak sevdiği komutları kendi istediği için yapar.

Siyam Kedisi Bakımı

Siyam kedisi kısa ve sık tüylü olmasından dolayı bakımı kolay bir kedidir. Haftada 1 kere taranması yeterlidir. İlgi meraklısı ve duygusal olduğu için ilgilenilmek ve oynanmak ister. Oyun oynarken özellikle ev halkına karşı tırnaklarını kullanmaz. 2 haftada bir tırnaklarının kesilmesi yeterli olacaktır. Kedi kumunun kuru kalan özellikli olarak tercih edilmesi hijyen açısından önemlidir. Gün aşırı kum temizliği yapılması istenmeyen kokuları uzak tutacaktır. Proline silica kedi kumu geliştirilmiş özel formülü ile sıvıyı birkaç dakikada hapseder. Bir paketi yetişkin bir kedi için 1 ay gider. Doğal silica kumdan yapıldığı için kedilere hiç bir zararı yoktur.

Kediniz için ihtiyacınız olan bakım malzemelerini petihtiyac.com/kedi sayfamızdan sipariş verebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.