x
sadsad x
asdasd
Gonzales Hamster Özellikleri ve Bakımı

Gonzales Hamster Özellikleri ve Bakımı

07 Şubat 2022

Adını çok hızlı hareket etmesinden alan Gonzales cinsi hamsterlar, oldukça küçük canlılardır. Gövdelerinin minik olması bu hayvanların özenli bir bakım sürecinden geçirilmesini de beraberinde getirir. Diğer hamster türleri gibi Gonzales hamsterlar da çok hassas bir bünyeye sahiptirler ve ömürleri son derece kısadır. Sevimlilikleri nedeniyle hayvan severlerin fazlasıyla dikkatini çeken bu minik canlıları elinizde tutmanız pek mümkün değildir. Onlara dokunmaya çalıştığınızda hızla kaçıp size en uzak köşeye saklanırlar. İnsanlara alışmaları zor olsa da belirli bir zaman sonra size yanaşmaya başlayacaklardır. Gonzales hamsterlar, türdaşları gibi kendilerini savunmak için ısırma davranışı gösterebilirler. Genellikle ürkek olan bu hayvanlar, tehdit altında hissetmediklerinde agresif değillerdir. Sabır ve sevgi ile sizinle dostluk kurmasını beklemek en doğru yaklaşımdır.

>> Hamster Yemleri

 gonzales hamster

Gonzales Hamster Genel Özellikleri

  • Çok minik canlılardır. Boyları ancak 10 santimetre iken ağırlıkları 70 ila 80 kilogram arasında değişiklik gösterir.
  • Çok aktif hayvanlardır. Son derece hızlı hareket eder ve oyuncakları ile aktif şekilde oynarlar.
  • Diğer hamster türlerinden farklı olarak çift olarak yaşamaya uygunlardır. Ancak bu şekilde kendilerini güvende ve huzurlu hissederler.
  • Hassas hayvanlardır. Yaşam ortamlarındaki hava koşulları, kafesleri ve hijyenden fazlaca etkilenirler.
  • Kedi, köpek, kuş gibi diğer evcil canlılarla aynı ortamlarda yaşamaları sakıncalıdır. Bu hayvanların onları av gibi görmeleri canlarını tehlikeye atacağı gibi Gonzales hamsterları strese sokacak ve ömürlerini kısaltacaktır.
  • Sağlıklı oldukları gözlerinin parlaklığından ve burun akıntılarının olup olmadığından anlaşılır. Ayrıca tüylerinin kabarması ve hareketlerinin yavaşlaması da ciddi bir sağlık sorunları olduğuna işaret eder.
  • Sürekli kendilerini temizleme eğilimindedirler. Bu da onları yıkama zorunluluğunu ortadan kaldırır.
  • Ortalama olarak 2 ila 3 yıllık kısa bir ömre sahiplerdir. Fakat iyi bir bakım ve beslenme ile bu süre biraz daha uzatılabilir.

 gonzales hamster bakımı

Gonzales Hamster Bakımı

Minicik gövdeleri ve sevimlilikleri ile dikkat çeken Gonzales hamsterlar, kendilerini güvende hissedecekleri bir kafese ihtiyaç duyarlar. Bu canlıların kafeslerinin içinde mutlaka su ve yem kapları ile enerjilerini atıp oyun oynayabilecekleri hamster oyuncakları bulunmalıdır. Özellikle egzersiz çarklarına bayılan Gonzales hamster, tırmanma platformlarını da çok sever.

Gonzales hamsterların fiziksel olarak çok hassas olmaları kafes temizliğini zorunlu kılar. Çünkü bu hayvanlar gerekli hijyen koşulları sağlanmazsa hemen hastalanır ve yaşamlarını yitirebilirler. Bu nedenle kafesleri, yem ve su kapları düzenli olarak temizlenmelidir.

Tüm hamster türleri gibi Gonzales cinsi hamsterlar da tuvalet ihtiyaçlarını kafeslerinde giderdiğinde kafesin alt malzemesi olarak talaş kullanmak uygun olacaktır. Fakat bu talaşları haftada iki kez değiştirmeye özen gösterilmelidir.

Gonzalesler, soğuk ve sıcak hava şartlarında da çok çabuk etkilenirler. Yaşam alanları 25 santimetre sıcaklığın altına düşmemelidir. Ayrıca çok sıcak ortamlar ve doğrudan güneşe maruz kalmak da Gozales hamsterlar için tehlikelidir.  

Belirli yaşam koşullarını sağladığınızda Gonzales hamster bakımı zor değildir. Onlar için özel olarak üretilen yemler dışında yeşil sebzeler ve meyveleri de tüketmeleri sağlıklı olmalarının anahtarıdır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Hamster Özellikleri ve Bakımı Hakkında Her Şey

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.