x
sadsad x
asdasd

Hamster Türleri ve Özellikleri

11 Ocak 2021
Hamster Türleri ve Özellikleri

20. yüzyılın en güzel keşiflerinden biri olan hamsterlar, çöl hayvanları olarak bilinir ve kökenleri Suriye’ye dayanır. Evde beslemesi kolay olan bu kemirgenler, sakin doğaları ve çekingenliklerinin yanında oldukça sevimli hayvanlardır.

>> Hamster Oyuncakları 

Hamster Türleri

Evcil hayvan sahiplenmek istiyorsanız ama ona ayıracak çok fazla vaktiniz yoksa hamsterlar sizin için ideal bir seçimdir. Akvaryum gibi özel bakım istemeyen, kedi ya da köpek gibi sizinle yoğun iletişimle olma arzusu taşımayan hamsterlar, bakımları çok zor olmasa da her canlı gibi özen isterler. Bu nedenle hamster sahiplenmeden önce onlar hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Özelliklerini ve türlerini öğrenmek de bilgi edinmenin önemli bir adımıdır ve hamster seçiminizi bu bilgiler ışığında yapmanız sağlıklı olacaktır. Hamsterların birçok farklı türü bulunmaktadır ve bu türlerin farklı özellikleri vardır. Evde beslemek için en çok tercih edilen Hamster türleri şunlardır;


Gonzales Hamster

Adından da tahmin edilebileceği üzere Gonzales hamsterlar, çok hızlı hareket ederler. Ortalama boyları 10 cm olan bu tür, diğer hamsterlara göre daha titizdir. Kendi temizliğini tüylerini yalayarak yapan Gonzalesler, elde durmayı sevmezler, hızları sayesinde hemen kaçarlar. 70 gram kadar kiloya ulaşan bu hayvanların ömürleri yaklaşık 2- 2,5 yıldır.


Çin Hamsterı

Boyları ancak 7 cm olan Çin hamsterları, sosyal bir tür değildir. Çok sessiz hareket ederler ve çok aktiftirler. Kendi temizliklerine özen gösteren Çin hamsterlarının ömürleri 3 – 3,5 yıl civarında seyreder.


Avrupa Hamsterı

Diğer türlere göre boyutları büyük olan Avrupa hamsterları, 30 cm boyuna ulaşabilirler. Büyüklükleri ve kemirme eğilimleri nedeniyle evde beslenmeye pek de uygun bir tür değildir. Doğal yaşamlarında tarım alanlarına verdikleri zarar bilindiğinden evde beslenmesi çok da tavsiye edilmez. Bu hayvanlar, büyüklükleri yüzünden diğer türlere göre daha geniş bir alana ihtiyaç duyarlar. Genellikle karın bölgeleri siyah, gövdelerinin yanları beyaz, yüzleri ile sırtları kahverengidir.


Roborovski Hamster

Roborovski hamsterları, en küçük hamsterlardandır. Kökenleri Çin, Kazakistan ve Moğolistan’a dayanan bu cins hamsterların boyları en çok 5 cm'ye ulaşabilir. Çöl hamsterı ya da Robo hamsterı da denen bu tür, oldukça hareketli ve aktiftir. Farklı birçok rengi bulunan Robolar, ortalama 3 yıl ömre sahiptirler. Hamsterların genel özelliği olan ürkeklik ve insanlardan uzak durmak Robolar da hat safhadadır. Kendi kendilerine oyun oynamayı seven bu tür Türkiye’de bulunmazken batı ülkelerinde çok popülerdir. Roboların beslenmesinde paket yemler ve meyve sebze yeterli olur.

hamster cinsleri


Suriye Hamsterı

Altın Hamster da denen bu türün kuyruğu çok kısadır. Boyları ise en çok 15 cm olabilmektedir. Altın renginde tüylere sahip olabildikleri gibi tarşın rengi, açık kahverengi ve gri renkleri de mevcuttur. Suriye hamsterları, arasında en fazla tercih edilen cinslerdir. Çünkü bakımları kolaydır ve oyun oynamayı sevdikleri için seyri keyifli hamster türlerindendir. Onları özellikle geceleri oyun çarklarını döndürürken sık görmek olanaklıdır. Tercih edilmelerinin en önemli nedeni de ele gelmeleridir.


Cüce Rus Hamsterı

Boyutları diğer hamster türlerine göre çok küçük olan Cüce Rus hamsterları, sosyal değillerdir ve insanlara alışmaları zordur. Kıvırcık tüylere sahip olan çeşitleri de bulunan Cüce Rus hamsterları, oyuncakları ile oynamayı çok severler. Ortalama ömürleri ise 2 yıldır.


Winter White Hamster

Sibirya Hamsterı ya da Kış Beyazı olarak da bilinen bu hayvan, az bulunan bir hamster türüdür. Karakteristik olarak gözleri çıkık ve iridir. Görme duyuları epey zayıf olan bu hamsterlar, 10 cm boyuna ulaşabilirler. 


Campbell Hamster

Cüce hamster cinslerinden biri olan Campbell Hamsterları çok hızlı hareket ederler. Güzel tüyleri ile meşhur olan Campbell Hamsterları'nın sırt bölgesinde karakteristik olarak köyü renk çizgileri vardır.


İlginizi çekebilir: Guinea Pig ve Hamster Arasındaki Farklar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.