x
sadsad x
asdasd

Kedilerin Uzun Yaşaması İçin Yapılması Gerekenler

30 Temmuz 2021
Kedilerin Uzun Yaşaması İçin Yapılması Gerekenler

Kediler, dünyanın en çok beslenen evcil hayvanlarından biridir. Özellikle son yıllarda kedi sahiplenme oranı ciddi şekilde artmış ve bu sevimli hayvanlar insanların en yakın dostları ve en sadık ev arkadaşlarına dönüşmüşlerdir. Her canlı gibi kedilerin de bir yaşam süresi vardır ve ne yazık ki kedilerin ömrü insanlarınkinden oldukça kısadır. İyi bir bakım ve doğru bir beslenme ile bu güzel hayvanların daha uzun yaşamasını sağlamak mümkündür.

kedi ömrü

Kediler Kaç Yıl Yaşar?

Kedilerin yaşam süresini beslenme, bakım ve hayat koşulları belirlerken kedinin cinsi ve yatkın olduğu hastalıklar ile spesifik durumlar da kedi ömrünün uzayıp kısalmasında çok etkilidir. Bilindiği gibi sokakta yaşayan kediler, ev kedilerine kıyasla daha kısa süre yaşarlar. Bunun temel nedeni sokak hayvanlarının steril koşullarda yaşayamamaları, veteriner kontrollerinin olmayışı, aşılarının yapılmayışı, kontrolsüz doğum yapmaları ve belki de en önemlisi diğer sokak canlılarından gelen saldırılardır. Yani sokak kedilerinin zor koşullar altında 4 ila 5 yıl gibi bir ömre sahip oldukları söylenebilir. Evde bakılan kediler ise cinsleri ve koşulları hesaplamaya dahil edilmeden ortalama olarak 12 yıl yaşayabilirler. Fakat bu sayı herhangi bir kalıtsal hastalık ya da kaza durumunda çok daha aşağıya çekilebileceği gibi bakımının iyi yapılması ile 20 yılın üstüne de çıkabilir.

Kedilerin Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Kedinizin uzun yıllar sağlıklı biçimde yaşaması bakımı ile ilgilidir. Bakımı doğru yapılan bir kedi beklenilenden çok daha uzun yaşayabilir. Bunun için kedinizin sağlık kontrollerini atlamamalı ve onu kısırlaştırmayı ihmal etmemelisiniz. Ayrıca doğru mama seçimi, egzersiz ve temiz yaşam koşullarının sağlanması da tüylü dostunuzla uzun yıllar beraber yaşamanızın anahtarıdır.

Sağlık Kontrolleri ve Kısırlaştırma

Kedi ömrünü uzatmak için öncelikle rutin sağlık kontrolleri yapılmalı ve kedinin beslenmesine dikkat edilmelidir. Kedinizi sahiplendiğiniz andan itibaren aşılarını yaptırmanız ve zamanı geldiğinde kısırlaştırmanız onu hastalıklara karşı korumanızı sağlayacaktır. Kedinizi düzenli olarak veteriner hekim muayenesinden geçirmek yakalanabileceği hastalıkları önceden tespit etmeniz açısından da önemlidir. Kısırlaştırma ise kanseri önleyici bir etkiye sahiptir.

kedi ömrü uzatmak

Doğru Mama Seçimi

Doğru beslenme, kedinizin hem yaşam kalitesini artırır hem de uzun yaşamasının anahtarıdır. Kediler her daim kaliteli kuru kedi mamaları ile beslenmelidir ve haftada birkaç kez yaş mama ile ödül mamaları dışında kediye insanların tükettiği gıdalardan verilmemelidir.

Kedilerde mama seçimi öncelikle kedinin cinsine sonra da yaşına uygun olacak şekilde yapılmalıdır. Örneğin, kediniz İran kedisi ya da British Shortair ise onu özel ırk kedi mamaları arasından o cinse ait mamalarla beslemeniz gerekir. Yaş dönemlerine göre ise yavru, yetişkin ve yaşlı kediler için üretilen mamalar kedinin olgunluğuna göre seçilmelidir. Kısırlık operasyonundan sonra da kısırlaştırılmış kedi mamaları kullanılmalıdır.

Düzenli Egzersiz

Doğru mama seçiminin ardından kedilerin ömrünü uzatmak için egzersizlerini aksatmamak gelir. Çünkü kediler de diğer canlılar gibi yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde kilo almaya meyillidirler ve bunun için egzersiz yapmaları şarttır. Özellikle kısırlaştırılma sonrası obezite tehlikesi ile karşı karşıya kalan kedinizle her gün düzenli olarak hareket içerikli oyunlar oymanız onun için yararlı olacaktır.

Temiz Bir Yaşam Ortamı

Zamanlarının çoğunu kendileri temizlemeye ayırmalarından da anlaşılacağı gibi kediler son derece titiz canlılardır. Çünkü kedilerin sağlığı temiz olmayan bir yaşam ciddi şekilde etkilenir. Temiz ortamlar ise kedilerin yaşam kalitesini yükseltir. Bu nedenle kedilerin yaşadığı evlerin sürekli temiz olması ve eşyalarının steril hale getirilmesi elzemdir. Kedinizin mama ve su kapları ile yattığı yerin tozdan arındırılmış olması kedinizin ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

Rutin Bakım İhtiyaçlarının Giderilmesi

Kedilerin tüy uzunluğuna göre belirli aralıklarla ölü tüylerden arındırılması gerekir. Bunun için onları fırçalamalısınız. Ayrıca tırnakları kesilmeli, dişleri fırçalanmalı ve kulakları temizlenmelidir. Kedilerin gözleri çok hassas olduğu için göz sağlığı yakından takip edilmelidir. Tüm bunların yanında kedinizle vakit geçirmek, onu sevdiğinizi ona göstermek uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmesinin olmazsa olmazıdır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kedi Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.