sadsad x
asdasd

Beslenmesi Yasak Olan Köpek Irkları

28 Nisan 2021
Beslenmesi Yasak Olan Köpek Irkları

Köpekler, en sevilen ve en popüler evcil canlılar olsalar da bazı köpek türlerinin agresif doğaları nedeniyle beslenmesi ülkemizde ve dünyada yasaklanmıştır. Köpeklerin doğru bir eğitimle saldırgan davranışlarının en aza indirebileceği bir gerçektir fakat bazı ırk köpekler bilinçsiz sahipleri nedeniyle etraflarındaki diğer canlılara ciddi zararlar verebilmektedirler. Her köpeğin koruma içgüdüsü bulunur fakat, yasaklı köpeklerde bu dürtü fazladır ve bu köpeklerin ortak özelliği çok güçlü olmalarıdır. Bazı ülkelerde özel olarak profesyoneller tarafından eğitilmesi şartı ile belirli izinlere tabi tutularak beslenebilen köpek türlerinin bakımı bizim ülkemizde tamamen yasaktır.

İşte liste halinde beslenmesi yasak olan köpekler:

  • Pitbull Terrier

  • Dogo Argentino

  • Amerikan Bulldog

  • Brezilya Mastiff

  • Napoliten Mastiff

  • Japanese Tosa

  • Presa Canario

  • WolfDog

  • Bandog

>> Köpek Eğitim Ürünleri

Pitbull Terrier 

Türkiye’de ve dünya genelinde bakımı yasaklanan ilk köpeklerden biri Pitbull Terrierler’dir. İnatçı karakter yapıları ile bilinen Pitbull Terrierler, tek bir insana bağlanır ve onun komutlarına uyarlar. Agresif doğalarının yanında çene yapıları da çok kuvvetli olan bu köpek cinsi, ısırdığında kemikleri kırabilir. Sahiplerini korumak için kendi canlarını tehlikeye atan bu köpekler, hedef gördükleri her canlıya çok ciddi zararlar verebilir, hatta bu canlıların ölümlerine neden olabilirler.

Dogo Argentino

En iri köpek cinslerinden biri olan Dogo Argentino, kendi yavruları ve aile olarak benimsediği insanlar dışında her canlıya karşı tehdit oluşturabilirler. Çok güçlü ve çevik bir gövdeye sahip olan bu köpeklerin saldırıları ölümcül sonuçlar doğurabilir. Maalesef avcılar tarafından yabani domuz avlarında kullanılan bu köpekler, aslında yavruyken sosyalleştirilip eğitildiğinde insanlarla ve diğer evcil canlılarla bir arada yaşayabilmektedirler. Fakat bilinçsiz sahiplenmeler sonucunda birçok ülke gibi ülkemizde de Dogo Argentino köpeklerin bakımı yasaklanmıştır. Dogo Argentino köpek ırkları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Amerikan Bulldog 

Aileden gördükleri her canlıya sonsuz bir sadakatle bağlı olan Amerikan Bulldoglar, aynı evde yaşadıkları insanlara karşı sevecendirler. Ev yaşamına da rahatça uyum sağlayan bu köpekler, yabancılara ve diğer köpek cinslerine karşı saldırgan bir tutum takınırlar. Dominant kişilik yapıları ile tam bir alfa olan Amerikan Bulldoglar, çok güçlü ve çok atak hayvanlardır. Bu da onların agresif kişilikleriyle birleştiğinde ortaya tehlikeli bir tablo çıktığı için pek çok ülkede beslenmeleri yasaklanmıştır. Fakat ülkemizde sahiplenilmeleri yasak değildir.

 beslenmesi yasak olan köpekler

Brezilya Mastiff 

Ülkemizdeki yasaklı köpeklerden biri de Brezilya Mastiffler'dir. Yoğun koruma içgüdüleri nedeniyle her an saldırıya geçebilir ve çok güçlü oldukları için durdurulamayabilirler. Çok enerjik oldukları ve egzersiz ihtiyaçları çok fazla olduğundan ev içinde beslenemeyen bu köpekler, geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Sahiplerine karşı bile saldırgan davranabilen Brezilya Mastiff cinsi köpekler, kızdırıldıklarında çok tehlikeli olabilirler.

Napoliten Mastiff

Görünümleriyle bile korkutucu olan Napoliten Mastiff cinsi köpekler, kalın ve katmanlı bir kürk ile güçlü bacaklara sahiptirler. İnsanlara çok bağlı bir köpek ırkı olsalar da kızdıkları zaman saldırgan olabilirler. Agresifliklerinin yanında salya akıtma ve horlama problemleri de bulunan Napoliten Mastiff köpekler, kendisini tehlike altında hissetmediği sürece etrafındakilere zarar vermezler.

Japanese Tosa

Zeki ve agresif bir ırk olan Japanese Tosalar, dövüş köpeği olarak da bilinirler. Çok dayanıklı olan bu köpekler, fazlaca cesur hayvanlardır. İtaat etme konusunda eğitilseler bile inatçı yapıları nedeniyle zor karşılık alınabilirler. Kendi türleri ile de pek anlaşamazlar. Bu köpeklerin bakımı Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde yasaktır.

beslenmesi yasak köpek ırkları 

Presa Canario

Pitbull ve Mastiff kırması olan Presa Canerio cinsi köpekler, profesyonellerce eğitilmedikleri sürece insanlarla yaşamaya uyum sağlayamazlar. Karakterleri gereği son derece agresif olan bu köpekler, bazı ülkelerde kolluk kuvvetleri tarafından kullanılsalar da ülkemizde görülmeyen ırklardandır. Evcilleştirilmeleri çok zordur, itaat konusunda eğitmenleri çok zorlamaktadırlar.

WolfDog

Adından da anlaşıldığı gibi Wolfdog köpekler, bir tür kurt köpeği cinsidir. Vahşi köpekler ile kurtların kırması olarak bilinen bu köpekler, evcil köpeklerden çok güçlü ve kaslı hayvanlardır. Son derede saldırgan olan bu ırk, kurt özellikleri gösterir. Ülkemizde görülmedikleri için yasaklı köpekler listesinde yer almazlar.

Bandog

Ne yazık ki bazı ülkelerde dövüş köpeği olarak kullanılan Bandog cinsi köpekler, sahiplerine çok sadık ve sevecendirler. Sahiplerini canları pahasına koruma eğilimi olan bu köpekler iyi bir eğitime tabii tutulduklarında daha sakin olabilirler.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: En Akıllı Köpek Cinsleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.