sadsad x
asdasd

En Akıllı Köpek Cinsleri Hangileridir?

03 Nisan 2021
En Akıllı Köpek Cinsleri Hangileridir?

İnsanlara en yakın canlılardan biri olan köpekler; zekâları, eğitime açık olmaları, sevgi dolu doğaları ve sadakatleri ile en eski tarihlerden beri en yakın dostlarımız olmuşlardır. Onlarla kurduğumuz sevgi bağının yanında koruma, bekçilik etme, avcılık gibi özel alanlarda da bize hizmetlerini karşılık beklemeden sunarlar. Rehberlik etme, terapi köpekliği yapma gibi zorlu görevlerin yanında polis köpekleri ve arama kurtarma köpekleri de insanlığa ciddi yararlar sağlamaktadırlar. Bu da köpeklerin gelişmiş zekalarının ve itaat etme konusunda ne kadar başarılı olduklarının bir göstergesidir. Fakat her köpek eğitilmeye uygun değildir. Bunun için keskin bir zekâ gerekmektedir. Dolayısıyla köpek ırkları arasında bazıları zekalarıyla ön plana çıkmaktadır.

>> Köpek Eğitim Ürünleri

Dünyanın En Zeki Köpek Cinsleri

Köpeklerin zekasını ölçmek için kullanılan kriterler komut alma, kelime öğrenme, uyum ve adaptasyon yeteneği ile itaat etme yetileridir. Bu özellikleri tam olarak karşılayan birçok köpek ırkı bulunmaktadır. Fakat bazı ırklar keskin zekâları ile diğer köpek cinslerinden ayrılırlar. İşte dünyanın en zeki köpekleri.

 zekikopekler1

Border Collie

Batı Avrupa’nın çoban köpekleri olan Border Collie cinsi, yeryüzündeki en zeki köpek ırklarının başında gelir. Ortalama 250 kelime öğrenebilen bu hayvanlar, çok kısa sürede komutları anlayıp hemen uygulamaya koyarlar. Aynı zamanda çok çalışkan olan Border Collieler, çok çevik olmaları ve enerjik canlılar olmalarıyla da bilinirler. Bu cins hakkında daha fazla bilgilye ulaşmak için Border Collie Özellikleri ve Bakımı başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Golden Retriever

Yetenekli birer av köpeği olan Golden Retrieverlar muhteşem koku alma yetileri, insanlarla kurduğu sıkı bağlar ve sevgi dolu doğaları ile çok sevilen canlılardır. Arama kurtarma, rehber köpeklik ve terapi köpekliği gibi görevlerde son derece başarılı olan bu köpeklerin zekâları da çok gelişmiştir. Zekâları ve uysal yapıları ile eğitilmeleri çok kolay olan bu köpekler birçok kelime öğrenebildikleri gibi komutları son derece net uygularlar. Bu cins hakkında daha fazla bilgilye ulaşmak için Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Labrador Retriever

Golden Retrieverlar gibi Labradorlar da nazik ve dost canlısı köpeklerdir. Goldenlara göre daha bağımsız bir yapıları olan Labrador Retrieverların, dünyanın en popüler köpekleri arasında yer almalarının bir sebebi de keskin zekalarıdır.  Bu köpekler de rehber köpeklik, polis köpekliği, arama kurtarma köpekliği gibi zorlu sorumlulukları zekâları ve insanlara olan yakınlıkları ile başarılı şekilde gerçekleştirirler. Bu cins hakkında daha fazla bilgilye ulaşmak için Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Rottweiler

Çok güçlü, atak ve cesur bir köpek ırkı olan Rottweilerlar, sahiplerine sadakatlerinin de yanında çok zeki köpeklerdir. Koruma ve kılavuz köpeği olarak kullanılan bu hayvanlar zekâları sayesinde görevlerini eksiksiz yerine getirirler. Bu cins hakkında daha fazla bilgilye ulaşmak için Rottweiler Özellikleri ve Bakımı başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

zekikopekler2

 

Alman Kurdu

Tam bir hizmet köpeği olan Alman kurtları, kendinden emin ve cesur doğalarıyla popülerdirler.Çok zeki olan bu köpekler,polis köpekliğinin yanında tıbbi yardım ve terapi köpeği olarak da insanlara hizmet verirler. Alman kurtları, dikkatleri ve meraklı yapıları zekalarıyla birleştiğinde çok hızlı öğrenen ve komut alan itaatkâr köpeklerdir. Bu cins hakkında daha fazla bilgilye ulaşmak için Alman Kurdu Özellikleri ve Bakımı başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Poodle

En zeki köpeklerden biri olan Poodle kaniş cinsidir. Görünümlerinden beklenmeyecek bir zekaya sahip olan Poodlelar, küçük bir çocuğun zekasına sahiptirler. Hızlı kavrayıp hızlı tepki verme yetenekleri çok gelişmiştir.

Doberman Pinscher

Doğru eğitilmediklerinde saldırgan olabilen Doberman Pinscher ırkı köpekler, aslında dünyanın en zeki köpekleri arasındadırlar. Sahiplerine karşı son derece korumacı olan bu köpekler, akıllarında çok sayıda kelimeyi tutabildikleri gibi mükemmel şekilde komut alabilirler. İz sürme ve koruma konusunda çok başarılı olmalarının yanında zor şartlarda yaşamaya da kolayca alışırlar. Bu cins hakkında daha fazla bilgilye ulaşmak için Doberman Pinscher Özellikleri ve Bakımı başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Kangal

Özgürlüğüne düşkün ve bağımsız bir yapısı olan Kangal köpekleri, dominant yapıları gereği sürüleri kontrol etme ve yönlendirme konusunda çok yeteneklidirler. Sahiplerine karşı fazla korumacı olan Kangallar, güçlerinin farkında oldukları için çok itaatkâr olmasalar da çok zeki ve sorumluluk sahibi köpeklerdir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Rehber Köpek Cinsleri ve Eğitimi Hakkında Her Şey 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.