x
sadsad x
asdasd

Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı

03 Haziran 2020
Dogo Argentino Özellikleri ve Bakımı

Dogo Argentino, tam bir bekçi ve koruma köpeği olarak bilinir. Ailesine son derece bağlı olan bu dostumuz, akıllı ve oyuncu karakterdedir. Çocuklarla arası her zaman iyidir ve iyi anlaşır. Tüm aile fertleri ile iyi ilişkiler kurar. Sevilmekten, ilgi gösterilmesinden hoşlanır. Orta- büyük bir ırk olması ile beraber kucakta vakit geçirmeye bayılır.

Dogo Argentino Irkının Fiziksel Yapısı

Dogo, kaslı ve atletik bir yapıya sahiptir. Orta-büyük köpek ırklarından biridir. Yüzünde sert bir ifade vardır. Alnı dışa çıkık, güçlü çeneli ve uzun kıvrık kulaklıdır. Fakat dogo sahipleri, kulaklarının görüntüsünden pek hoşlanmadıklarından olacak, genelde kulakları kesilerek sivri bir görünüm verilir. 

dogo argentino ozellikleri

Dikkatli ve akıllı bir köpek cinsidir. Tüyleri kısa ve katmanlıdır. Orta derecede tüy döker. Köpeklere has kokusu yoktur. Kuyruğu ince ve uzundur. Genelde aşağıda tutarak hareket eder ama heyecanlanırsa yukarı diker.

Dogo Argentino Eğitimi

Zekası ile fark yaratan dogo bir çok farklı görevde kullanılan bir köpektir. Bekçilik ve koruma köpekliğinin yanında arama kurtarma, asker ve polis köpeği olarak da görev yapar. Tahrik edilmediği sürece saldırganlık göstermez. Eğer ilk kez köpek bakacaksanız karakterinize uygun olup olmadığını iyi düşünmelisiniz. Dogo kolay eğitilmesi ile beraber dominant ve etkin bir karakterdedir. Sizin ona karşı alfa görevinizi yerine getirmediğinizi ya da buna göre davranmadığınızı hissettiği an emirlerinize uymakta problem çıkaracaktır. Problem dediysem de bir emri 4-5 kez tekrarlamanız gerekir ve dogo kendi kafasına göre davranır.

Dogo argentino ırkının sosyalleşmesine erken dönemde başlamak gerekir. Diğer köpekler ve evcil hayvanlar ile iyi anlaşması buna bağlıdır. Sokakta gezdirirken diğer köpekler tarafından tahrik edilmezse havlamaz. Ancak arkadaşlarınızın köpekleri ile arkadaşlık etsin isterseniz beyaz dostunuzu küçüklüğünden itibaren sosyalliğe alıştırmalısınız.

Kolay kolay havlamadığından ve kokmadığından apartmanda bakıma uygun bir köpektir.

Dogo Argentino Bakımı

Dogo Argentino'nun egzersiz ihtiyacı üst seviyededir. Günde en az 1 kez 1 saatten az olmamak koşulu ile hızlı ve yorucu şekilde gezdirilmesi gerekir.

Evinizde dogonuzun gezebileceği alanı yaratmalısınız. Belki koşabileceği küçük bir bahçe ya da balkon onun gün içinde rahat hissetmesi için uygun olacaktır. 

Tüyleri kısa olduğu için bakımı kolaydır. Haftada 1 kez taranması yeterlidir. Tırnakları uzadığı zaman içe döner. Bu nedenle tırnak bakımı göz ardı edilmemelidir. Düzenli olarak kısaltılmalıdır. Köpek tırnak makasları ile tırnak bakımını yapabilirsiniz.

dogo argentino bakımı kolaymı

Dogo Argentino Çocuklarla Arası Nasıl?

Genel olarak aile bireyleri ile iyi anlaşır. Çocuklar ile de arası iyidir. Ama egzersiz ihtiyacına dikkatinizi çekmek isterim. Her köpek egzersize ihtiyaç duyar. Dogo da bu ihtiyaç orta-üst seviyededir. Enerjisini atacak aktiviteler yapmazsanız bu davranış bozukluklarına yol açabilir. Her köpek için geçerli bir konudur.

Dogo Argentino Yasak mı?

Dogo argentino, ülkemizde üretilmesi ve beslenmesi yasak olan köpek ırkları arasında yer alıyor.

Eğer bir dogo almışsanız ve besliyorsanız ihtiyacınız olan köpek bakım ürünlerini köpek malzemeleri kategorimizden alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.