x
sadsad x
asdasd

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) Özellikleri ve Bakımı

28 Aralık 2021
Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın en eski köpek ırklarından biri olduğu sanılan Tüysüz Çin köpeği ya da nam-ı diğer Chinese Crestedlerin kökenleri ile ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Kimi araştırmacılar, bu köpeklerin köklerinin Anadolu’ya dayandığını iddia ederken kimileri ise Etiyopya’nın anavatanları olduğu görüşündedir. Chinese Crested köpek ırkı ile ilgili bir diğer teori de Tüysüz Meksika köpeklerinin akrabası olduğu yönündedir. Dünyanın neresinde ortaya çıktıkları tam olarak bilinmese de Çinli tüccarlar tarafından gemilerde yetiştirilmiş, Çinliler tarafından benimsenmiş ve bu ülke ile birlikte anılmışlardır. Sorguçlu Çin Köpeği ya da Tepeli Çin köpeği adlarını da alan bu köpek ırkının en dikkat çekici özellikleri vücutlarının belli bölgelerinde hiç tüy bulunmamasıdır. Bu ilginç canlıların gövdeleri tamamen tüysüz olup ayakları, kafaları ve kuyrukları uzun tüylerle örtülüdür. Çin’de şifa dağıtıcısı olduğuna inanılan bu köpekler günümüzde oldukça nadir bulunmaktadırlar.

>> Köpek Mamaları

 tüysüz çin köpeği

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) Genel Özellikleri

 • Kökenleri tam olarak bilinmiyor olsa da Çin’den dünyaya yayılmışlardır. Bu nedenle anavatanları Çin kabul edilir.
 • Minik köpek ırklarından sayılırlar. Ağırlıkları 2 ila 4,5 kilogram arasında değişirken boyları dişilerde ortalama 25, erkeklerde 30 santimetredir.
 • En belirgin özellikleri sadece ayaklarında, başlarında ve kuyruklarında uzun tüylerinin olması ve gövdelerinde tüy bulunmamasıdır.
 • Tüyleri ve derileri her renk olabilir. Derileri tek renk olanlarının yanında beneklerle kaplı türleri de bulunmaktadır.
 • Aslında birer süs köpeği olan bu hayvanlar yuvalarına bekçilik etmeyi görev bilirler.
 • Çok zeki köpekler olmalarına rağmen inatçı karakter yapıları eğitimlerini bir nebze zorlaştırabilir.
 • Egzersiz ihtiyaçları orta derecededir.
 • Sevecen, oyuncu ve neşeli köpeklerdir.
 • Sahiplerine sadakatleri yüksektir.
 • Yavruyken sosyalleştirildiklerinde yeni insanlarla ve diğer evcillerle iyi geçinebilirler.
 • Gürültücü köpeklerdir, çok fazla havlarlar.
 • Tüy alerjisi olan insanlar için ideal ev arkadaşlarıdır.
 • Gövdelerinin tüysüz olması onları güneşe ve sert hava şartlarına hassas hale getirmiştir. Bu nedenle soğuk iklimlerde yaşamaları ve fazla güneşe çıkmaları uygun değildir. Ama sıcak iklimleri çok severler.
 • Yaşları ilerlediğinde diş kayıplarına yatkınlıkları artar.
 • İyi bir bakımla 15 yıl kadar yaşarlar.

 chine secrested

Tüysüz Çin Köpeği (Chinese Crested) Bakımı

Tüysüz köpek ırklarından olan ve dünyada nadir bulunan Çin Tepeli köpeği, bu özelliği nedeniyle kapalı ortamların dışında yaşamaya uygun değildir. Fazla güneşe maruz kalmaması gereken bu köpekler, en çok soğuk hava şartlarından etkilenirler. Sıcak iklimleri seven Tüysüz Çin köpeklerinin soğukta hayatta kalma ihtimalleri çok azdır. Tüysüz olmaları ve minik boyutları onları apartman dairelerinde yaşamak için ideal canlılar haline getirmiştir. Fakat bekçilik yapma dürtüsü yüzünden çok fazla havlarlar.

Tepeli Çin köpeklerinin günlük egzersiz ihtiyaçları minik boyutları sayesinde orta derecedir. Özellikle kış aylarında fazla dışarda kalmalarını engellemek ve egzersiz ihtiyaçlarını gidermek adına onlara köpek oyuncakları edinmek akıllıca olacaktır. Zira bu köpekler oyun oynamaktan çok hoşlanan, neşeli canlılardır. Tüy bakımları konusunda da sahiplerini yormayan Tüysüz Çin köpeklerinin başlarında, ayaklarında ve kuyruklarında bulunan uzun tüyleri haftada bir kez fırçalamanız yeterli olacaktır.


Başka bir tüysüz köpek ırkı Peru İnka Köpeği Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.