x
sadsad x
asdasd

Peru İnka Köpeği Özellikleri ve Bakımı

29 Nisan 2021
Peru İnka Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Dünyada Peruvian Inca Orchid, yani Peru İnka Orkidesi adıyla bilinen Peru İnka tüysüz köpekleri; gece köpeği, ay köpeği ve çiçek köpekleri isimleriyle de anılırlar. Tüylerinin seyrek ve kısa olması nedeniyle derisi çok hassas olan bu köpeklerin görünümleri de diğer köpek cinslerinden oldukça farklıdır. Peru’nun kültürel mirası olan Peru İnka köpekleri, safkan köpek cinslerindendir. Kökenleri Antik çağlara dayanan bu köpeklerin Güney Amerika’nın en eski halklarından İnkalar tarafından beslenmiş olduğu arkeolojik kazılarda bulunan tarihi eserlerden anlaşılmıştır. Bu eserlerde tasvir edilen Peru İnka köpeklerinin refakatçilik görevini üstlendikleri hatta kutsal sayıldıkları sanılmaktadır. Av yetenekleri çok gelişmiş olan Peru İnka tüysüz köpekleri, dünyada nadir bulunan köpek cinslerindendir.

>> Konserve Köpek Mamaları

 peru inka köpeği

Peru İnka Köpeği Genel Özellikleri

 • Peru anavatanlarıdır.
 • Safkan köpek ırklarındandır.
 • Çok eski bir köpek cinsidir.
 • Farklı boyutları bulunan bir köpek ırkıdır. Yüksekliği 25 ila 40 santimetre olanlarının ağırlıkları 5 ile 8 kilogram arasında değişir. 40 ila 50 santimetre omuz yüksekliğine sahip olanlarının ağırlıkları ise 8 kilogramdan 12 kilograma kadar olabilir. En büyük boyuta sahip Peru İnka köpeklerinin yükseklikleri ise 50 ila 65 santimetre arasındadır. Bu köpeklerin ağırlıkları da 12 ile 25 kilogram arasında değişiklik gösterir.
 • Tüyleri seyrek ve kısadır. Bazılarının tüyleri neredeyse yoktur.
 • Tüyleri genellikle tek renktir. Siyah, tarçın, beyaz ve gri renkte olabildikleri gibi farklı tüy rengine sahip türleri de bulunmaktadır.
 • Çok iyi birer av köpeği özelliği gösterirler.
 • Uzun bacaklıdırlar ve fit bir gövde yapısına sahiptirler. 
 • Atik ve çok hızlı hareket eden hayvanlardır.
 • Enerjik ve hareketli köpeklerdir.
 • Çok zeki canlılardır.
 • Tanımadıkları insanlara karşı mesafelidirler.
 • Sahiplerine bağlılıkları yüksektir ve onları koruma içgüdüsüyle hareket ederler.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Kalp hastalıklarına ve işitme problemlerine yatkınlıkları vardır.
 • Ortalama yaşam süreleri 13 yıldır.

 peru inka köpeği özellikleri

Peru İnka Köpeği Bakımı

Tazıya benzer fiziksel özellikleri bulunan ve tüysüz olmasıyla bambaşka bir görünüme sahip olan Peru İnka köpeği, zekasıyla şaşırtıcı bir canlıdır. Safkan olmasının ve nadir bulunmasının farkındaymış gibi asil bir karaktere sahip olan Peru İnka köpeği yabancılara mesafeli davranır. Fakat yalnız kalmayı sevmezler ve hep sahiplerinin yanında olmayı isterler. Sahiplerine sadakatleri ve bağlılıkları onları çok iyi birer koruma köpeği yapmıştır. Enerjik ve hareketli olmasına rağmen çok oyuncu olmayan bu köpekler yaşam alanlarında oldukça sakindirler. Fakat evi ve ev sakinlerini korumak ve yabancıları uzak tutmak için havlama eğilimleri fazladır.

>> Köpek Mamaları

Egzersiz ihtiyaçları yüksektir, iyi birer avcı oldukları ve kendi türü dışındaki canlılarla çok iyi anlaşamadıkları için dışarı çıkarılırken kontrollü olunmalıdır. Gezilerinizde mutlaka köpek gezdirme tasması ile size eşlik etmesi gereken bu köpeklerin kedilere saldırmasını da yavruyken sosyalleştirerek önleme yoluna gidebilirsiniz.

Peru İnka köpekleri ya tüysüz ya da kısmi tüylere sahip oldukları için tüy bakımları kolaydır. Bu köpeklerin tüysüz olmalarının diğer bir avantajı da alerjik kişilerle birlikte yaşarken sorun çıkarmamalarıdır. Ama tüysüz olmaları onları hava şartlarına karşı savunmasız hale getirir. Banyo ihtiyacı olmayan bu köpekler fazla güneşe maruz kalmamalı ve güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkarılmamalıdır. Kışın sıcak tutulması gereken bu köpekler için köpek kıyafetleri edinmeniz yerinde olacaktır. Ayrıca derisinin nemini korumanız da önemlidir. Bunun için köpeklere özel ürünler kullanabilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Dalmaçyalı Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.