x
sadsad x
asdasd
1.jpeg (331 KB)

Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

09 Haziran 2021
Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

19. yüzyılda Avrupa’ya getirilen Tonkinese kedilerinin kökeni tartışmalı olsa da Asya’dır. Anavatanları konusundaki bu tartışma, Tonkineseler'in hem Avrupa hem de Amerika’ya götürülmeleri sonucunda başlamıştır. Sanıldığının aksine Tonkineseler, İngiltere ya da Amerika’da değil; Güney Asya’da keşfedilmişlerdir. Doğal mutasyon sonucu tüy renkleri zamanla koyu kahverengiden daha açık tonlara dönüşen Tonkinese kedileri, Siyam kedileri ile Burmese; yani diğer adıyla Birman kedilerinin melezlenmesi sonucu elde edilmişlerdir. Tonkineseler de Siyam kedilerinin yüzlerinde bulunan siyah lekeye sahiptirler. Fakat Siyam kedilerinin yüzlerinin büyük bölümü siyah tüylerle kaplıyken Tonkinese kedilerinde bu leke kısmi ve dağınıktır. Yani Tonkineseler’in alın bölgesinden başlayarak burunlarına doğru yayılan siyah tüylerinin kaynağı atalarıdır. Tonkinese kedilerinin tüy yapısı Siyam kedilerine benzer, fakat yuvarlak olan yüz şekillerini Burmese kedilerinden almışlardır.

tonkinese kedisi

Tonkinese Kedi Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Güney Asya’dır.
 • Orta irilikte kedilerdir. Ortalama ağırlıkları 6 kilogramdır. Fakat diğer kedilerden farklı olarak kas ağırlıkları fazla olduğu için çok daha ağır Tonkinese kedileri de mevcuttur.
 • İlk ortaya çıkışlarında tüy renkleri koyu kahverengi tonlarında iken uğradıkları mutasyon sonucu bu renk bej ve krem rengine doğru açılma eğilimi göstermiştir.
 • Çok enerjik kedilerdir.
 • Geniş alanlarda egzersiz yapmaya fazlaca ihtiyaç duyarlar.
 • Özgürlüklerine düşkün hayvanlardır.
 • Oyuncu kedilerdir.
 • Zekidirler ve öğrenmeye yatkındırlar.
 • Yaşadıkları ortama çabuk uyum sağlarlar.
 • Geveze ve gürültücü kedilerdir. Bu nedenle sürekli miyavlama ve ses çıkarma eğilimleri vardır.
 • Birlikte yaşadıkları insanlarla güçlü bağlar kurarlar.
 • Sosyal canlılardır. İnsanlarla ve diğer evcillerle iyi anlaşırlar.
 • Astım ve kalp rahatsızlıklarına yatkındırlar. Diş eti rahatsızlıkları ile diş dökülmeleri de Tonkineseler de sıklıkla görülür.
 • 14 yıl kadar bir yaşam süresine sahiptirler.

tonkinese

Tonkinese Kedi Irkı Bakımı

Cana yakın kediler olan Tonkinese kedileri, sahiplerinden yoğun ilgi beklerler. Sahipleriyle çok sağlam bağlar kurarlar ve birlikte yaşadıkları insanlara düşkün oldukları kadar özgürlüklerinden de taviz vermeme eğilimindedirler. Eğer bir Tonkinese sahiplenmek istiyorsanız her an kucağınızda uyumasına alışmalı ve üstünüze çıkarak sürekli olarak sizinle fiziksel temasta bulunma isteğine cevap verebilmelisiniz. Tonkineseler’in bakımında ilgi kadar oyun da önemlidir. Onunla oyun oynamaya özel vakit ayırmanız onu çok mutlu edecektir. Çok enerjik ve oyuncu bir kedi ırkı olduğu için Tonkineseler’in enerjilerini atabilecekleri geniş alanları onlara sağlamanız da gerekir. Oyun ihtiyaçlarını gidermekte yeterli olmayacağınızı düşünüyorsanız ona bir arkadaş da edinebilirsiniz. Çünkü bu kediler oldukça sevecen ve sosyal canlılardır. Bu özellikleri, diğer evcillerle iyi geçinmesini sağlar.

Tonkinese kedileri astım hastalığına yatkın oldukları için yaşadıkları ortamın temizliği büyük önem taşır. Tonkineseler’e yuva olacak evlerde toz minimum seviyede olmalıdır. Ayrıca kalp rahatsızlıklarına eğilimleri ve kilo alma meyilleri nedeniyle de bu kedilerin beslenmesinde ölçüye dikkat edilmelidir. Bunun için Tonkinese kedilerinin tahılsız kedi mamaları ile beslenmesi tavsiye edilir. Diş ve diş eti rahatsızlıklarının diş dökülmeleri ile sonuçlanmaması için de kedinizin diş bakımını aksatmamanızı öneririz.


Tonkinese kedilerinin ataları Birman Kedisi ve Siyam Kedisi ile ilgili yazılarımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.