x
sadsad x
asdasd
1.jpeg (331 KB)

Tavşan Almadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey

30 Haziran 2020
Tavşan Almadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey

Tavşanlar neredeyse en tatlı evcil hayvan. İkonik kulakları, sarkık bacakları ve zıplamaları ile, birçok insanın bir evcil hayvan olarak neden tavşan isteyeceği anlaşılabilir.

Ancak herhangi bir evcil hayvanda olduğu gibi, bir tavşanı eve getirmek, içine girdiğiniz durum hakkında hazırlık ve bilgi gerektirir. Çoğumuz bir kedi ya da köpek aldığımızda ne olacağını biliyoruz, ama bir tavşana bakmak genel olarak bildiğimiz bir şey değil.

Yavru Tavşan Almadan Önce Bilmemiz Gereken 6 Önemli Detay

1. Tavşanlar 10 ila 12 yıl yaşayabilir.

Bu, tavşanların ne kadar zaman sizinle olacağını bilmek için en önemli bir detay olabilir, çünkü yaşamları boyunca büyük ölçüde günlük ve haftalık bakım gerektirirler. Ne kadar süre yaşadıkları göz önüne alındığında bu uzun süreli bir sorumluluktur. Kakalarını temizlemek, beslenmek ve kafesin tabanını almaktan daha fazlası olan bir iş rutini. Bir tavşanın bir çocuğa evcil hayvan olarak verilmesi ve daha sonra bu çocuğun sorumluluklarını yerine getirmemesi ve şimdi tavşanın velinin sorumluluğu olması özellikle yaşanan bir durumdur.

2. Tavşanlar çocuklar için harika evcil hayvanlar değildir. 

Tavşanlar; yüksek ses, heyecanlı hareketler gibi ani değişimlerde çok korkabilirler. Besin piramidinin en altında olan hayvanlar olduklarından doğada her an tetiktedirler. Bir çocuğun heyecanlı hareketleri tavşanınıza kalp krizi geçirtebilir. Eğer evcil hayvan olarak bu sevimli dostlardan edinecekseniz çocuğunuzun biraz büyümesini beklemeniz gerekebilir.

3. Tavşanlar diğer tavşanlarla birlikte olmaktan hoşlanırlar. 

Tavşanlar, vahşi doğada hayatta kalmak için birbirine güvenen sosyal hayvanlardır. Bir tavşanın potansiyel yırtıcı hayvanlar için her zaman tetikte olması gerekir ancak başka bir tavşan varsa, bu sorumluluğu etrafa yayar. Ve tavşanlar sadece tavşan konuştuğundan, başka bir tavşan varsa çok daha güvenli hissetmelerine yardımcı olur. Bununla ilgili olarak, iki tavşana sahip olacaksanız tavşanı kısırlaştırmak iyi bir fikirdir.

tavşan bakımı_petihtiyac

4. Tavşanlar egzersize ve bunun için yerlere ihtiyaç duyarlar. 

Tavşanların günde 4 saatlik bir egzersize ve hareket ihtiyacı vardır. Tavşanlar için egzersiz, insanlar için olduğu gibi, sindirim ve zihinsel sağlık dahil olmak üzere genel sağlığa yardımcı olurAlanınız varsa, sadece tavşanınız için bir oda muhtemelen harika bir fikirdir. Alanınız yoksa,  tavşanı tutan kafesin veya kabın, tavşanın boyutunun en az beş katı olması gerekir. Tüylü dostunuz için trixie tavşan oyun alanı da tercih edebilirsiniz. Tavşanın yiyecekleri ve suyu her gün yenilenmeli ve kafesi haftada bir kez temizlenmelidir.

tavşan oyun alanı

5. Evinizi tavşan dişlerine hazır hale getirmeye hazır olun. 

Tavşanların dişlerinin büyümesi asla durmaz, bu nedenle mobilya ve kablolar da dahil olmak üzere her şeyi çiğnemeyi severler. Kabloların etrafındaki plastikler bu çiğneme durumuna karşı dikkat edecek veya telleri tavşanın erişemeyeceği şekilde bantlamak işe yarayacaktır.

Tavşanınızın etrafında alternatif olarak bol miktarda güvenli ve çiğneme dostu oyuncak olduğundan emin olun. Pawise yenilebilir çicek kemirme oyuncağını tercih edebilirsiniz.

tavşan oyuncakları

6. Tavşanlar Nasıl Beslenir? (Çok fazla havuç verilmemelidir)

Bu kadife tüylü dostlarımız şekersiz sebze ve meyveler ile beslenmelidir. Maydanoz, marul, lahana, brokoli beslenmelerinde bolca bulunabilir. Küçük taze havuç, elma ve ananas parçaları haftada sadece bir veya iki kez verilmesi gereken ikramlardır.

İhtiyacınız olan tüm tavşan ürünlerine tavşan malzemeleri kategorimizden ulaşabilir ve uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.