x
sadsad x
asdasd

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

30 Temmuz 2021
Show Jumbo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Muhabbet kuşlarının her türü dünya çapında çok sevilir. Güzellikleri ile kendilerine hayran bırakan bu zeki kuşların en yaygın türlerinden biri Jumbo muhabbet kuşlarıdır. Jumbo muhabbet kuşları da kendi içlerinde iki türe ayrılırlar. Bu türlerden ikisinin de kafaları büyük olduğu için diğer muhabbet kuşlarından farklı bir görünüme sahiptirler. Show Jumbo adı verilen muhabbet kuşunun ise ayırt edici özelliği başlarındaki tüyleridir. Show Jumboların uzun ve sık kafa tüyleri adeta bir yele gibi kenarlara doğru açılır ve kuşun gözlerinin görülmesine engel olur. Yüzlerini tamamen kaplayan bu gösterişli tüyler onları popüler birer evcil dost haline getirirken deri hastalıklarına da davetiye çıkartır.

 show jumbo muhabbet kuşu

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri

 • İngiltere ve Hollanda da sıkça görülmektedirler.
 • Diğer muhabbet kuşlarına göre daha iri boyutlara sahiptirler. Boyları 25 santimetre civarındadır.
 • Tüy renkleri genellikle yeşil ve sarı tonlarındadır ama farklı renklerde Jumbo muhabbet kuşları da mevcuttur. Genellikle sırt, kanat ve boyunlarının etrafında siyah tonlarında iri benekler bulunur.
 • Zeki canlılardır. Öğrenme konusunda çok başarılıdırlar.
 • Çok hareketli, neşeli ve oyuncu kuşlardır.
 • Gürültücü hayvanlardır, sık sık öterler.
 • Konuşmaya diğer muhabbet kuşu türlerinden daha yatkındırlar. Erkek Show Jumbo muhabbet kuşları dişilere göre daha fazla kelime öğrenebilir ve konuşmaya daha isteklidirler.
 • Sosyal canlılardır, diğer evcillerle ve insanlarla iyi anlaşırlar.
 • Sahiplerine çok bağlıdırlar ve onlardan sürekli ilgi beklerler.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Cinsiyet ayrımı yapmak kolaydır. Gagası pembeye dönük ise dişi, maviye yakın bir renk ise erkektir.
 • Özellikle yüz bölgesindeki tüylerinin sık, yoğun ve uzun olması nedeni ile deri hastalıklarına yatkındırlar ve tüy yapısı nedeniyle bu hastalıkları tespit etmek kolay değildir.
 • Temiz olmayan ortamlar sağlıkları için tehdit oluşturur. Isı değişimlerine karşı hassas canlılardır.
 • 7 ila 10 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptirler.

 show jumbo

Show Jumbo Muhabbet Kuşu Bakımı

Show Jumbo muhabbet kuşları, tüm kuşlar gibi özgürce uçmak isterler. Fakat türdaşlarından daha iri kuşlar oldukları edineceğiniz kuş kafesi çok daha geniş olmalıdır. Ayrıca bu kuşlar, çok hareketli ve oyuncu olduklarından onlar için mutlaka farklı oyuncak ve aksesuarları satın almanız gerekir. Beslenmeleri ise diğer muhabbet kuşlarında olduğu gibidir. Yani onları muhabbet kuşları için özel olarak üretilen kaliteli muhabbet kuşu yem ve kraker çeşitleri ile besleyebilirsiniz. Bu kuşlara yemler dışında taze sebze ve meyveler ile kuruyemiş ve tohumlu yiyecekleri de sınırlı olmak kaydı ile verebilirsiniz.

Bilindiği gibi muhabbet kuşları hassas canlılardır ve temiz ortamlarda yaşamak uzun ömürlü olmaları ve sağlıklı yaşamaları için gereklidir. Dolayısıyla Show Jumboların yem ve su kapları ile oyuncakları sürekli olarak temizlenmelidir. Kafeslerinin temiz tutulması da sıhhatleri açısından önemlidir.

İnsanlarla çok iyi ilişkiler kuran Show Jumbo muhabbet kuşları, konuşma konusunda oldukça yeteneklidirler. Onlara çok sayıda kelimeyi ilgi ve sevgiyle kolayca öğretmeniz mümkündür. Özellikle erkek Show Jumbolar öğrenmeye fazlaca yatkındırlar. Eğlenceli ve çok hareketli olan Show Jumbo muhabbet kuşları ile her gün düzenli vakit geçirilmeli ve bu kuşlar evde uzun süre tek başlarına bırakılmamalıdır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.