x
sadsad x
asdasd

Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

30 Nisan 2021
Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşları, ülkemizde ve dünyada çok popüler olan ve çok sevilen evcil hayvanlardan biridir. Güzel görünümleri ve çarpıcı renkleri ile gönlümüze taht kuran bu sevimli kuşlar, aynı zamanda evlerin neşesidir. Bize hissettirdiği olumlu duyguların yanında muhabbet kuşları da her canlı gibi ilgi ve bakıma muhtaçtır. Muhabbet kuşlarının bakımı için ihtiyaç duydukları birçok ürün var. Bunların en önemlisi ise muhabbet kuşu kafesleridir. Kafesler, öncelikle muhabbet kuşları için kendilerini güvende hissedebilecekleri birer yuvadır. İçinde huzurla uyuyup beslenerek rahatça oyun oynayabilecekleri alanlar olması gereken kafesler, muhabbet kuşu sahiplenmek isteyenlerin ilk alacağı bakım ürünüdür.

>> Muhabbet Kuşu Kafesleri

  muhabbet kuşu kafesi nasıl olmalı

Muhabbet Kuşları Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir muhabbet kuşu beslemeye karar verdiyseniz önce onun özellikleri ve ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu nedenle kuşunuz için edineceğiniz kafeslerin özelliklerine geçmeden önce muhabbet kuşlarının niteliklerinden bahsetmekte fayda var.

- Muhabbet kuşları, papağan türlerinden biridir. Bu da konuşma yatkın olduklarını gösterir. Konuşmaları ise birlikte yaşadıkları insanlarla kurdukları iletişimin sıklığına bağlıdır. Yani eğer bir muhabbet kuşu alacaksanız ona özel vakit ayırmanız ve onunla ilgilenmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

- Otçul beslenen canlılardır ve kendilerine özel olarak üretilen yemlerle beslenirler. Yemler dışında başka gıdaların bu kuşlara verilmesi pek de tavsiye edilmez. Verilecekse de kontrollü olunmalıdır.

- Bu kuşlar, hassas hayvanlardır. Hastalıklara karşı savunmasız olabilirler. Bu nedenle yaşadıkları ortam temiz tutulmalıdır. Isı değişimlerinden de etkilenen muhabbet kuşları soğuk ve sıcak havalara karşı duyarlıdır.

- Kendilerini temizleyen hayvanlardır ve banyolarını kendileri yaparlar. Yani onları yıkamanıza gerek yoktur.

- Doğada özgürce uçan muhabbet kuşları, geniş alanlara ihtiyaç duyarlar ve aslında doğaları gereği kafeslere ve evlere kapatılmaya uygun canlılar değildirler.

- İnsanlara çok düşkündürler ve onlardan yoğun sevgi ile ilgi beklerler. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu kuşlar, tek başlarına bırakıldıklarında depresyona girerler.

 muhabbet kuşu kafesi

İdeal Muhabbet Kuşu Kafesinin Özellikleri

Özelliklerini ve ihtiyaçlarını genel hatlarıyla öğrendiğiniz muhabbet kuşlarını sahiplenirken onun yaşamının sorumluluğunu aldığınızı unutmayın. Kuşunuzun sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi, onun bakımı ile doğrudan ilişkilidir. Bakımının önemli ayağını da yaşadığı kafesin niteliği oluşturmaktadır.

- Kuşunuz için alacağınız kafes, kuşunuzun boyutlarına göre belirlense de siz ona olabilecek en büyük kafesi almalısınız. Çünkü bu kuşlar sahiplerine ve yuvalarına çok bağlı olsalar da özgürlüklerine düşkün hayvanlardır ve geniş alanlarda rahatça hareket etmek isterler. Eğer bir muhabbet kuşunuz varsa ona en az 45 x 45 cm bir kafes almanız gerekir.

- Muhabbet kuşları, çok oyuncu canlılar oldukları için kafesin tellerine tırmanacak ve telleri gagaları ve pençeleriyle yakalayıp ısıracaklardır. Bu nedenle kafesin dayanıklı malzemelerden yapılması şarttır. Ayrıca kafes tellerinin dikey olması muhabbet kuşunun tutunmasını zorlaştıracağı için oyun oynamasına imkân tanımayacaktır. Kafes alırken tellerin yatay olmasına dikkat edin.

- Kuşunuz; kafes içinde uyuma, beslenme, su içme ve dışkılama gibi birincil ihtiyaçlarını gerçekleştirir. Kuşlar neticede birer canlıdır; uyudukları ve beslendikleri yerde dışkılamak onları her canlı gibi hastalıklara açık hala getireceğinden kafes temizliği son derece önemli bir konudur. Bu sebeple kuşunuz için alt kısmı rahatça çıkan kafesleri tercih edin ki temizlenmesi kolay olsun. Muhabbet kuşunuzun kafesini hemen her gün temizlemeniz, su ve yem kaplarını hijyenik hale getirmeniz kaçınılmaz bir zorunluluktur.

- Muhabbet kuşlarının kafesinde yem kabı, su kabı, birden fazla tünek ve oyuncaklar mutlaka bulunmalıdır. Oyuncak seçiminde ayna, merdiven ve zil gibi ses çıkaran nesneler seçilmelidir. Bunun dışında kafeste vitamin ve gagalarını güçlendirmek için kullanılan özel taşlara da yer verilmelidir. Fakat kafes içine koyduğunuz hiçbir şey kuşunuzun alanını daraltmamalıdır.

- Kafes için seçtiğiniz malzemelerin doğal olması da kuşun sağlığı açısından belirleyicidir. Ahşap malzemeler ise en sağlıklı olanlarıdır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.