x
sadsad x
asdasd

Selkirk Rex Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

31 Mart 2021
Selkirk Rex Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Selkirk Rex kedi cinsi, kıvırcık tüyleri ile dikkat çeker. Bıyıkları bile kıvırcık olan bu kediler, kalın bir kürke ve yumuşak tüylere sahiptirler. Dünyada çok popüler olan bu kediler, oldukça yeni bir kedi cinsidir. Farklı tüy yapılarının yanında insanlara bağlılıklarıyla nam salmışlardır. Amerika Birleşik Devletleri kökenli olsalar da atalarından biri İran kedileridir. Selkirk Rex kedileri, Cornish Rex ve Devon Rex kedileriyle de akrabadırlar. İran kedilerinin karakter özelliklerine benzer bir mizaçları vardır. İran kedileri gibi sakin olsalar da neşeli ve oyuncu bir yapılarının olması onları daha da vazgeçilmez kılar.

>> Kedi Mamaları

 selkirkrex1

Selkirk Rex Kedi Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Amerika Birleşik Devletleri’dir.
 • Yeni keşfedilmiş kedi ırklarından biridir.
 • Orta irilikte kedilerdir. Ağırlıkları 4,5 kilogram ile 7 kilogram arasında beslenmeye ve yaşam standartlarına göre değişiklik gösterir.
 • Tüyleri kıvırcık olup uzun ya da kısa tüylü olabilirler. Tüylerinin kıvırcıklığının oranı az ya da daha çok olabilir. Tüy rengi değişiklik gösterse de gri-beyaz ya da sarı-beyaz tüy renginde olanlar en sık görülenleridir.
 • Yuvarlak ve büyük bir kafaları vardır.
 • Gözleri genellikle mavi, yeşil ve sarı tonlarındadır.
 • Sakin ve uyumlu kedilerdir.
 • Zeki kediler olmasına rağmen eğitilmekten pek hoşlanmazlar.
 • Sosyal canlılardır. Agresif tavırları pek yoktur.
 • Köpeklerle ve diğer evcil canlılarla anlaşmaları kolaydır.
 • İnsanlarla yakın ilişkiler kurarlar. Sahiplerine bağlı kedilerdir.
 • Kalp ve böbrek rahatsızlıklarına yatkınlıkları dışında kalıtsal bir hastalıkları bulunmamaktadır.
 • Ortalama 15 yıl kadar yaşayabilirler.

 selkirkrex3

Selkirk Rex Kedi Irkı Bakımı

İnsanlarla sıkı ve samimi bağlar kuran Selkirk kedilerinin bakımı özen gerektirir. Son derece uyumlu ve nazik hayvanlar olan bu kediler, sahiplerinin ilgisinden çok hoşnut kalırlar. Yalnız bırakılmaya çok uygun olmayan Selkirkler, İran kedileri gibi sakin bir karakter yapısına sahip olmalarının yanında diğer Rex ailesine mensup kediler gibi hareketli ve oyun oynamayı seven hayvanlardır. Onunla zaman geçirmenizi ve bol bol oyun oynamanızı beklerler ama kucağa alınmaktan pek hoşlanmazlar.

>> Kedi Malzemeleri

selkirkrex2

Tüy yapısı diğer kedilerden farklı olan Selkirk kedilerinin tüylerinin haftada 3-4 kez fırçalanması gerekir. Yoğun ve kıvırcık tüyleri ona çok sevimli bir hava katsa da bu kürk yapısı Selkirk kedileri için bir dezavantajdır. Tüyleri birbirine dolanıp topak haline gelebildiği için sık taranmaya ihtiyaç duyarlar. Selkirk kedilerini fırçalamanız sizin için de fayda sağlar. Çünkü bu kediler, çok tüy dökerler ve kedi alerjisi olanlarla aynı evde yaşamaya uygun değildirler.

Kıvırcık tüyleri ve kalın bir kürkü bulunan Selkirk kedileri çok titiz hayvanlardır. Bu nedenle kumları ve tuvaletleri ile mama ve su kaplarının günlük olarak temizlenmesi gerekir. Kum temizliği düzenli yapılmadığında evin başka yerlerine dışkılayarak size kötü sürprizler yapabilecek Selkirk kedileri mama konusunda da son derece seçici hayvanlardır. Bu nedenle bu kediler özel ırk kedi mamaları ile beslenmelidir. 


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.