sadsad x
asdasd

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

23 Şubat 2021
Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Vahşi bir kedi algısı yaratan Bengal kedileri, görünümlerinin aksine dost canlısı hayvanlardır. Eşsiz desenleri ile çok farklı bir havaları olan bu kediler, sudan korkmamaları ile de diğer kedi ırklarından ayrılırlar. Atalarının Asya leoparları olduğu söylenen Bengal cinsi kediler, aynı zamanda çok zeki olmalarıyla bilinirler.

bengal kedisi özellikleri

Bengal Kedisi Genel Özellikleri

 • Asya kökenli bu kediler Amerika Birleşik Devletleri’nde keşfedilmiş ve orada yetiştirilmektedir.
 • Ülkemizde bulunan kedi ırklarından değillerdir.
 • Orta irilikte kedilerdir. Ağırlıkları 3,5 kilogram ile 7 kilogram arasında değişir.
 • Kaslı bir gövde yapıları vardır.
 • Kısa ve desenli tüylere sahiptirler. Gövdelerindeki sarı tonları üzerine siyah ve kahverengi desenler leopara benzemelerini sağlar. Her Bengal kedisinin desen yoğunluğu ve renkleri farklıdır.
 • Sudan korkmazlar hatta yüzebilirler.
 • Çok meraklı hayvanlardır, her şeyi keşfetmek isterler.
 • Sosyal ve sıcakkanlı kedilerdir. Diğer evcil canlılar ve eve gelen insanlarla da çok iyi anlaşırlar. Köpeklerle uyum içinde yaşayabilirler ama çok iyi avcılar oldukları için Bengal kedileri ile kuş, hamster gibi ona av olabilecek canlıların bir arada yaşaması tavsiye edilmez.
 • Çok zeki canlılardır. Bu nedenle eğitilmeye yatkın gözükseler de yaramaz oldukları için eğitilmeleri kolay değildir.
 • Oldukça oyuncu canlılardır.
 • Çok dikkatli hayvanlardır.
 • Sahiplerinden çok fazla ilgi beklerler ve yalnız başlarına zaman geçirmekten hoşlanmazlar. İstedikleri ilgiyi ve sevgiyi görmediklerinde diğer kedi ırklarına kıyasla daha çok strese girerler.
 • Yaşam süreleri 10 ile 17 yıl arasında değişmektedir. 

Bengal Kedisi Bakımı

Bengal kedileri herkese uygun kediler değildirler. Çünkü birlikte yaşadıkları insanlardan çok fazla ilgi beklerler. Evdeyken zamanlarının çoğunu sizin yanınızda geçirmek istedikleri için sizi asla yalnız bırakmayan Bengal kedileri, sürekli oyun beklentisi içindedirler. Yapacağınız her hareketi oyun davetine çeviren bu kediler, çok zeki oldukları için evde kapıları açıp ışıkları yakacak kadar da yaramazdırlar.

bengal kedisi bakımı

Keskin zekalarının ortaya çıkardığı bir başka sonuç da araştırmacı olmalarıdır. Her şeyi öğrenmek isterler. Evdeki her nesnenin merakla ne olduğunu anlamaya çalışır ve etrafı karıştırırlar. Dolayısıyla fazla eşyalı evler onlara göre değildir. Zaten çok aktif ve oyuncu oldukları için koşup oynayacakları geniş alanlara ihtiyaç duyarlar.

>> Özel Irk Kedi Mamaları

Zekâları sayesinde eğitime açık gibi görünseler de onları eğitmek çok kolay değildir. Onlara öğretmek istediğiniz şeyleri oyunla öğretmeniz daha kolay olacaktır. Ama ilginizi çekmek için yaramazlık yapacak ve öğrendiklerini unutmuş gibi davranacaklardır.

bengalcat

Çok ilgilenilmesi gereken bu farklı kedilerin tüy bakımı zor değildir. Kısa tüylü oldukları için onları haftada bir fırçalamanız yeterli olacaktır. Yıkanmasına çok lüzum olmasa da tüylerinin yumuşak ve parlak olması için birkaç ayda bir onu yıkamanız gerekebilir. Banyo yapmak onun çok hoşuna gidecektir. Çünkü Bengal kedilerinin leoparı andıran tüyleri kadar ilginç bir özelliği de suyu sevmesidir. Yavruyken bile sudan korkmayan Bengal kedileri, ortamını buldukları zaman yüzmeyi bile deneyip sizi şaşırtacaklardır. Fakatonları yıkama zahmetli bir iş olacağından kuru kedi şampuanlarını da deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.