x
sadsad x
asdasd

Sarman Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

05 Mayıs 2021
Sarman Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Başlı başına bir kedi ırkı olmayan Sarmanlar, tüy renklerinden dolayı sınıflandırılmış kedilerdendir. Yani farklı kedi ırklarında Sarman kedilere rastlamak mümkündür. Fakat en çok tekir kedilerde Sarmanlara denk gelinir. Bu yüzden tekir kedilerin bir alt türü olarak algılanan Sarmanlar, sarı tüyleri ve sarı gözleri ile dikkat çekerler. Tekirlerle karakter olarak benzerlik gösteren bu sevimli kediler, kendilerine has tüy renkleri ile onlardan ayrılır. Ayrıca Sarman kediler, tekirler kadar hareketli ve enerjik değildir. İnsanlara karşı tekirlerden daha mesafelidir. Uykuyu çok severler ve yaşam alanlarında sakindirler. Fakat bu özellik oyuncu olma ve sahipleriyle sıkı bağ kurmalarını engellemez. Dünya üzerinde en çok görülen kedi türlerinden olan Sarmanlar’ın kökenleri net olarak bilinmese de Orta Çağ’da Fransa’da ortaya çıktıkları ile ilgili yaygın bir görüş bulunmaktadır.

>> Yetişkin Kedi Yaş Mamaları

 sarman kedi

Sarman Kedilerin Genel Özellikleri

 • Anavatanlarının Fransa olduğu görüşü yaygındır.
 • Kendi başlarına bir kedi ırkı değildir, farklı birçok kedi ırkında Sarmanlara rastlamak mümkündür. Fakat bu kedilere çoğunlukla Tekirler arasında rastlandığı için Tekir kedilerin bir türü olarak da alınırlar ve Tekirlerle benzer özellikler gösterirler.
 • Genellikle Tekir kedilerden daha iri ve daha uzun tüylü olurlar.
 • Tüy renkleri sarının tonlarında ve çoğunlukla gölgelidir. Tüyleri yoğun ve sıktır.
 • Gözleri sarı renktir.
 • Genellikle erkektirler.
 • Çok zeki kedilerdir. Eğitilmeye açıktırlar ve kolay öğrenirler.
 • Serin yerlerde dinlenmeyi ve uyumayı severler.
 • Sahiplerine ve yaşadıkları mekâna bağlı hayvanlardır.
 • Uysal ve uyumludurlar.
 • Agresif değildirler. Genellikle sosyal ve sevecen kedilerdir.
 • Diğer evcil hayvanlarla ve insanlarla çok iyi anlaşırlar.
 • Kilo almaya meyillidirler. Bunun dışında bilinen genetik bir rahatsızlıkları yoktur.
 • Ortalama 15 yıl ömre sahiptirler. Ama iyi bir bakımla çok daha fazla yaşayabilirler.

 sarman kedisi

Sarman Kedilerin Bakımı

Sarman kediler, çok uysal ve sakin hayvanlar olsalar da oyun oynamayı severler. Oyun oynadıkları zamanlarda çok hareketlidirler fakat uykuya da düşkündürler. Tekirlere göre daha uykucu ve daha az enerjiklerdir. Sahiplerine çok bağlı olmalarına karşı zaman zaman yalnız kalmaktan da hoşlanırlar. Kucak kedisi olarak bilinseler de onlarla sürekli fiziksel temas kurmanız pek de mümkün değildir. Her gün size kendisini sevdirmek isteyecektir ama bunun her an olmasından bunalabilirler. Günün belli saatlerinde ortadan kaybolup bunu bir alışkanlığa çevirmeleri de çok olasıdır. Ortalarda gözükmediği zamanlarda telaşlanmayın. Bu hareketi gürültüsüz ve sakin bir yerde rahat bir uyku çekmek için yaparlar. Zaten dinlenme saatleri dışında her an sizin yanında olacaklardır.

>> Kedi Malzemeleri

Sarmanlar, çok zeki hayvanlardır ve her şeyi çabucak öğrenirler. Evinize getirdiğiniz Sarman kedinizi bir kez kumuna koyarsanız durumu hemen kavrar ve bir dahaki tuvalet ihtiyacında doğrudan kumuna gider. Sarman kediniz için kaliteli, kokusuz, doğal ve toz çıkarmayan bentonit kedi kumları edinmenizde fayda vardır. Çünkü kokulu kumlar Sarman kedilerde alerji yapabilir. Eğer kediniz kumundan çıkarken hapşırıyorsa kumunu değiştirmeniz gerekiyor demektir.

Sarman kediler, uyku sürelerinin uzun olması ve mamaya düşkün olmaları nedeniyle kilo almaya eğilimlidirler. Kilo almaları halinde obezite sorunlarının önüne geçmek için onunla hareket etmeye teşvik edecek oyunlar oynamanız tavsiye edilir. Kilo alma eğilimleri dışında bilinen bir sağlık sorunları olmayan Sarmanlar, oldukça dayanıklı kedilerdir. Bakımında tüyleri, kulak temizliği ve tırnak kesimi ile aşılarının düzenli yapılması önem taşır.


Bu yazımızı da mutlaka okuyun: Kedilerde Diş Dökülmesi ve Diş Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.