x
sadsad x
asdasd

Kedilerde Diş Dökülmesi ve Detaylı Diş Bakımı

03 Mayıs 2021
Kedilerde Diş Dökülmesi ve Detaylı Diş Bakımı

Kedilerde en sık görülen rahatsızlıklardan biri diş ve diş eti sorunlarıdır. Kediler, yaş aldıkça diş problemleri artar. Bu da diş kaybına neden olur. Kedinizin dişlerine bakım yaparak bu sorunların önüne geçmeniz gerekir. Kedinizin dişlerini gözlemlemeniz sorunu tespit etmeniz açısından önemlidir. Eğer kedinizin diş etlerinde renk değişimi, kanama ve şişme varsa bu diş etlerinin iltihaplandığı anlamına gelebilir. Ağız kokusu da diş eti hastalıklarının belirtilerindendir. Kediniz mama yerken zorlanıyor ve kuru mamaları ağzından bırakıyorsa bu da kötüye işarettir. Tek taraflı çiğneme ve kedinin yüzünün şişmesi gibi durumlar da kedinizin diş kaybı yaşayacağı anlamına gelebilir.

>> Kedi Ağız ve Diş Bakımı Ürünleri

 kedilerde diş dökülmesi

Kedilerde Diş Bakımı

Kedilerin dişleri doğduktan 10 ila 15 gün sonra çıkmaya başlar. Bu dişler, süt dişleridir ve kediniz 6 aylık olduğunda süt dişlerini dökmüş ve diş değiştirme sürecini tamamlamış olur. Kediler insanlar gibi ömür boyunca aynı dişler ile beslenirler. Bu durum, kedilerin dişlerinin insanlarda olduğu gibi bakım gerektirdiği anlamına gelir. Eğer kediniz 6 aydan küçük değilse diş dökmesi normal değildir. Dişlerinin dökülmesi kedilerde diş ve diş eti rahatsızlıklarına işaret ettiği gibi diş kaybı başka hastalıklar sebebiyle de gerçekleşmiş olabilir.

Kedilerde diş ve diş eti rahatsızlıklarının önüne geçmek ve diş kaybını engellemek için kedilerin dişleri düzenli olarak diş macunu ve fırça kullanılarak temizlenmelidir. Diş fırçalamaya kedinizi yavruyken alıştırırsanız ilerleyen yaşlarda sıkıntı çekmezsiniz. Kedinizin diş bakımı için kedi ağız bakım spreyleri ve ağız bakım jellerini de kullanabilirsiniz.

 kedi düş dökülmesi

Kedilerde Diş Dökülmesinin Önüne Geçmek İçin Yapılması Gerekenler

Kediler de insanlar gibi diş bakımına ihtiyaç duyarlar. Yani onların da dişlerinin fırçalanması gerekir. Yoksa kedilerin dişlerinde de insanlarda olduğu gibi plak ve taş oluşumu gerçekleşir ve bunun sonucunda kediler de dişlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar. Diş ve diş eti problemlerinin önüne geçmek ve kedinin dişlerini kaybetmesini engellemek için kedi sahiplerine düşen bazı sorumluluklar bulunmaktadır.

- Kedinizin dişlerini onlara özel olarak üretilmiş kedi diş fırçası ile düzenli olarak temizleyin. Her fırçalamada onun diş etlerinin rengini kontrol edin ve diş etlerinin kanayıp kanamadığına dikkat edin.

- Kedinizi mama yerken sürekli gözlemleyin. Mamayı rahat çiğneyip çiğneyemediğine dikkat edin.

- Kedinizi veteriner hekim muayenesine her götürdüğünüzde mutlaka dişlerini kontrol ettirin.

- Kedinizin beslenmesinde kaliteli kedi mamalarını kullanın.

- Kedinize kuru mamalar dışında kendi tükettiğiniz yiyeceklerden vermeyin. İnsanların tükettiği gıdalar kedilerin dişlerine zarar verebilir.

- Dişlerine zarar verecek nesne ve oyuncaklardan kedinizi uzak tutun.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kediler Neden Kusar?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.