x
sadsad x
asdasd

Pomsky Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

08 Mart 2021
Pomsky Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Pomsky; geçmişi eski zamanlara dayanmayan, melez ve küçük ırk köpek cinslerinden biridir. Pomskylerin, Pomeranian ve Husky cinsi köpeklerin kırması olduğu bilinmektedir. Melez bir ırk olduğu için boyutları değişmekle birlikte tüyleri de her renkte olabilir. Bu köpeğin insanlara kendini hayran bırakan özelliği neşeli ve oyuncu doğasıdır. Ataları Pomerianlar gibi sık havlayan, Sibirya kurtları gibi uluyan Pumsky cinsi köpekler, oldukça geveze hayvanlardır. Çok zeki ve yeni şeyler öğrenmeye hevesli olan Pomskyler, aynı zamanda çok da enerjiktirler. Çok sevimli, küçük ve uyumlu köpekler olmaları da onların apartman dairelerinde rahatça beslenmesine olanak sağlar. 

Pomsky Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Küçük köpek ırklarındandır.
 • Melez bir cinstir. Pomskyler; Husky, yani Sibirya kurdu ile Pomerian köpek ırklarının kırmasıdırlar.
 • Çok yeni bir ırk olduğu için henüz boyutları ve renkleri net bir kalıba oturtulamamıştır.
 • Orta uzunlukta ve sık tüylüleri olduğu için çok tüy dökerler ama tüylerinin kalın ve sık olması onları soğuk hava şartlarından korur. Sıcağı pek fazla sevmezler.
 • Genellikle birlikte yaşadıkları insanlar arasında tek bir kişiye bağlanırlar.
 • Sahiplerinden yoğun ilgi beklerler. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bekledikleri ilgiyi göremediklerinde hırçınlaşıp havlamaya başlarlar.
 • Diğer evcil hayvanlara karşı agresif davranabilirler.  
 • Gürültücü ve geveze hayvanlardır.
 • Çok zeki ve çabuk öğrenen köpeklerdir.
 • Enerjileri çok yüksektir, hareketli canlılardır.
 • Eklem hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, görme bozuklukları, alerji, epilepsi ve diş problemleri Pomskyler’de sıkça görülür.
 • Yaşam süreleri 12 ila 15 yıl arasında değişir.

pomsky özellikleri 

Pomsky Köpek Irkı Bakımı

İnsanlardan çok yoğun ilgi bekleyen Posmky cinsi köpekler, evde yalnız bırakılması pek de mümkün olmayan bir ırktır. Küçük boyutlarda olması nedeniyle egzersiz ihtiyacı büyük ırk köpeklere göre daha az olan Pomskyler, günde en az bir kez yürüyüşe çıkarılmalıdırlar. Bu yürüyüşler enerjisi çok yüksek olan bu köpekler için çok gereklidir. Yürüyüşle de yetinmeyip bol bol oyun oynamak isterler. Onun için bir Pomsky sahibi olmak istiyorsanız köpek oyuncakları imdadınıza yetişir.

pomsky bakımı 

Sahipleriyle sıkça zaman geçirmek isteyen bu sevimli köpekler, gürültücülükleri dışında apartman dairelerinde yaşamaya çok uygundurlar. Yaşadıkları ortamı hemen benimsedikleri için çok uyumlu hayvanlardır ve sahiplerine evde zorluk çıkarmazlar. Fakat evde ilgi odağı olan başka bir evcil hayvan ya da çocuk olmasından çok da hoşlanmazlar. İlginin her an üstlerinde olmasını isteyen bu hayvanlar, odağı kendilerine çevirmek için zaman zaman yaramazlık ya da hırçınlık yapabilirler.

Pomsky cinsi köpeklerin tüyleri çok sık ve yumuşaktır. Bu nedenle tüy bakımları aksatılmamalıdır. Onları en az haftada iki kere fırçalamanız gerekir. Çok fazla tüy döktükleri için de yaşam alanları sürekli temizlenmelidir.

>> Köpek Sağlık ve Bakım Ürünleri

pomsky köpek ırkı

Pomskyler, sağlık sorunlarına yatkın hayvanlardır. Özellikle eklem hastalıkları ile kalp rahatsızlıkları, görme bozuklukları, epilepsi gibi olumsuz durumlar Pomskyler'de görülebilir. Ayrıca bu hayvanların diş ve deri hastalıklarına yakalanmamaları ve alerjilere karşı korunmaları gerekir. Özellikle bu nedenlerle Pomsky cinsi köpeklerin bakımı zorlaştığı için ilk kez köpek sahipleneceklere tavsiye edilmezler.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Saint Bernard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.