sadsad x
asdasd

Pembroke Welsh Corgi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

09 Ağustos 2021
Pembroke Welsh Corgi Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Tilkiye benzeyen sevimli yüzü, kısacık bacakları ve minik kuyruğu ile çok popüler olan Pembroke Welsh Corgi köpeklerin kökenleri hakkında farklı bilgiler bulunmaktadır. Cüce anlamına gelen “Corgi” kelimesinin bu köpeklerin adlarında yer alması minik boyutlarından ileri gelmektedir. Pembroke ise Birleşik Krallığın Galler bölgesinde bir yerleşim yeri olan Pembrokeshire’dan gelir. Pembroke Welsh Corgi köpeklerin Vikingler tarafından Pembrokeshire’a getirildiği söylenmektedir. Tarihi 9. yüzyıla dayandığı sanılan Pembroke Welsh Corgi cinsi köpekler, İngiliz saraylarının gözdesi olmuşlardır. Cardigan Welsh Corgi’ler ile akrabalıkları bulunan bu köpeklerin ayrı bir ırk olduğunun kabul edilmesi ise henüz yeni bir gelişmedir. Minik boyutları ve şirin görünüşlerinden beklenmeyecek şekilde iyi birer bekçi ve çoban köpeği olan bu canlılar oldukça özgüvenli ve zeki köpeklerdir.

>> Köpek Ödül Kemikleri

pembroke welsh corgi 

Pembroke Welsh Corgi Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • İsveç’ten İngiltere’ye getirildikleri düşünülmektedir.
 • Küçük boy köpek ırklarından sayılırlar. Erkek Pembroke Welsh Corgiler 14 kilogram, dişileri ise 11 kilogram ağırlığa sahip olabilir. Boy uzunlukları ise her iki cins için de ortalama 25 ila 30 santimetredir.
 • Bacakları ve kuyrukları vücutlarına oranla kısadır.
 • Sırt, kafa ve kulakları genellikle kızıl, kahve tonları ve siyahtır. Karın bölgeleri ve boyunları ile patileri ise boz ya da krem renktir.
 • Katmanlı kürkleri onları soğuk hava şartlarından korur.
 • Mevsimin her döneminde yoğun tüy dökerler.
 • Boyutlarının aksine başarılı birer bekçi ve çoban köpeği özelliği gösterirler.
 • Zeki köpeklerdir ve eğitilmeye yatkındırlar.
 • Sessiz canlılardır ve nadir olarak havlarlar.
 • Neşeli ve enerjik hayvanlardır.
 • Sahiplerine sadık ve bağlı köpeklerdir.
 • Benimsedikleri insan ve evcillere karşı çok korumacı davranırlar. Tanımadıkları canlılara ise agresif olmasalar da mesafeli ve temkinli yaklaşırlar.
 • Kilo almaya eğilimlidirler.
 • Ortalama 13 yıl ömre sahiplerdir.

pembroke welsh corgi köpeği 

Pembroke Welsh Corgi Köpek Irkı Bakımı

Pembroke Welsh Corgi cinsi köpeklerin çok hareketli ve enerjik birer çoban köpeği olduklarına bakmayın. Küçük boyutları nedeni ile apartman dairelerinde yaşamaya çabuk adapte olan bu köpekler, sessiz oldukları ve az havladıkları için de avantajlıdırlar. Fakat Pembroke Welsh Corgiler’in düzenli olarak her gün egzersize ihtiyaç duyduklarını da atlamayın. Gezilerinde ise mutlaka yanınıza köpek ödülü alın. Çünkü bu köpekler başarılı birer çoban köpeğidir ve sizi korumak için cesurca hareket edebilirler. Çok obur olduklarından onları bu gibi durumlarda köpek ödülleri ile durdurabilir ve dikkatlerini dağıtabilirsiniz.

Atik ve cesur olsalar da zeki ve eğitilmeye yatkın olmaları sebebi ile komutlarınızı çabuk öğrenecek ve sizin sözünüzden çıkmayacaklardır. Sizi memnun etmekten son derece hoşnut kalırlar, tanımadıkları insan ve evcillere biraz mesafeli davranabilirler. Onlara bu konuda baskı yapmayın ve alışmalarını bekleyin. Zira bu köpekler iyi ilişkiler kurmaya yatkındırlar.

Olumlu birçok özelliklerine rağmen Pembroke Welsh Corgi köpeklerin bakımlarını bir nebze zorlaştıran tüyleridir. Bu hayvanların tüyleri uzun değildir ama çok fazla dökülür. Bu da onları iki günde bir fırçalamanız gerektiği anlamına gelir. Köpek tüyüne karşı alerjiniz varsa Pembroke Welsh Corgiler sizinle birlikte yaşamaya uygun canlılar değildirler.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Dünyanın En Küçük 5 Köpek Cinsi 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.