sadsad x
asdasd

Dünyanın En Küçük 5 Köpek Cinsi

03 Ağustos 2021
Dünyanın En Küçük 5 Köpek Cinsi

Köpekler, cinslerine göre farklı büyüklere sahiptirler. Boyları rahatlıkla 1 metreyi geçen iri köpek ırklarının yanında evcil kedilerden daha küçük ebatları ile dikkat çeken köpek cinsleri de bulunmaktadır. Boyutları nedeni ile evde beslenmeleri kolay olduğu için tercih edilen bu köpekler, genel olarak gürültücü ve neşeli canlılardır. Dünyanın en minik köpeklerinden bazıları ise şunlardır:

  • Pomeranian
  • Şivava (Chihuahua)
  • Yorkshire Terrier
  • Pug
  • Shih Tzu

 küçük köpekler

Pomeranian

Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında sayılan Pomeranian, en fazla 20 santimetre boyuna ulaşabilir. Ağrılığı ancak 3 kilogramı bulabilen bu köpekler, hareketli ve neşeli hayvanlardır. Sahiplerine bağlılıkları ile nam salmış olan Pomeranianlar, çok zeki oldukları için eğitim konusunda zorluk çıkarmazlar. Minik olması bakımlarını kolaylaştırsa da bu köpeklerin tüy bakımları zahmetlidir. Kahverengi ve krem tonlarındaki tüyleri kabarık ve sıktır. Bu tüy yapısı topaklanarak düğüm haline gelmeye çok müsaittir ve Pomeranian cinsi köpeklerin düzenli olarak taranması şarttır. Pomeranian cinsi köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz:

Pomeranian Boo Bakımı ve Özellikleri

Chihuahua (Şivava)

20 santimetrenin altındaki yükseklikleri ve ancak 3 kilogramı bulan ağırlıkları ile dünyanın en küçük köpekleri arasında yer alan Şivava (Chihuahua) cinsi, Meksika kökenlidir. Tek bir sahibe bağlanan bu köpekler, boyutlarını hesaba katmadan sahiplerini koruma görevini üstlenirler. Minyon olmaları nedeni ile her türlü ortamda rahatlıkla yaşayabilen Şivavalar, sahiplerinin sevgisini kimseyle paylaşmak istemediklerinden zaman zaman hırçınlaşabilirler. İnatçı karakterleri zekalarının önüne geçebilen sevimli köpekler, Meksika gibi sıcak bir ülkeden geldikleri ve kürklerinde katman bulunmadığı için soğuk hava şartlarına karşı dayanıklı değillerdir. Ortalama ömürleri ise 15 yıldır. Chihuahua cinsi köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz:

Chihuahua (Çivava) Özellikleri ve Bakımı

Yorkshire Terrier

Anavatanları İngiltere’de olduğu gibi dünyada da çok popüler olan Yorkshire Terrier cinsi köpekler, 3 kilogramın altında bir ağırlığa ve ancak 18 santimetre yüksekliğe sahip olabilirler. Yorkshirelar, minyatür birer Terrier türüdür ve tüm Terrierler gibi uzun tüyleri bulunur. Çok cesur ve gerektiğinde agresif olabilen bu köpekler, ailelerine çok sadık ve çok korumacıdırlar. Tanımadığı insan ve evcillere karşı mesafeli bir tavır takınsalar da kendilerini güvende hissettiklerinde çok neşeli, hareketli ve oyuncu olabilirler.

dünyanın en küçük köpekleri 

Pug

Minicik gövdeleri ile dünya çapında tanınan Pug cinsi köpekler, aynı zamanda dünyanın en eski ırklarından biri olmaları ile ünlüdürler. Çin kökenli olan Puglar, 30 santimetre boyuna sahipken ağırlıkları bu boydaki köpeklerden fazladır. 9 kiloya kadar çıkmaları hareketliliklerinden hiçbir şey eksiltmez. Kırışık yüzleri ile minyatür birer Bulldog gibi gözükseler de yanakları sarkık değildir. Son derece uyumlu ve uysal olan Puglar, diğer evcillerle ve insanlarla iyi anlaşırlar. Bu köpeklerin de Şivavalar gibi katmansız bir kürk yapısı bulunduğundan soğuk ve sıcak havalardan etkilenirler. Ama bu köpeklerin en güzel yanı diğer küçük ırklar gibi fazla havlamamalarıdır. Pug cinsi köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz:

Pug Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Shih Tzu

Ortalama 25 santimetrelik boyu ve 5 kilogram ağırlığı ile dünyanın en minyon köpekleri arasında kendine yer bulan Shih Tzu cinsi köpekler, yumuşacık uzun tüylere sahiptirler. Sevecen ve dost canlısı bir karakter yapısı bulunan Shih Tzular, az havladıkları için mükemmel birer aile köpeğidirler. Biraz inatçı olsalar da olumlu eğitim yöntemlerine hızlı şekilde cevap verirler. Ortalama 14 yıl kadar ömürleri olan bu köpeklerin düzenli taranmaya ihtiyaç duymaları dışında bakımları zor değildir. Shih Tzu cinsi köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz:

Shih Tzu Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı


Bu blog yazımız da ilginizi çekebilir: Dünyanın En Büyük 5 Büyük Köpek Cinsi

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.