x
sadsad x
asdasd
1.jpeg (331 KB)

Munchkin Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

07 Mayıs 2021
Munchkin Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Sosis kedi adı da verilen Munchkin kedisinin en belirgin özelliği bacaklarının gövdesine oranla çok kısa olmasıdır. Kısacık bacaklarından beklenmeyecek şekilde çevik olan bu kediler, enerjik ve oyuncu canlılardır. Bacakları genetik mutasyon sonucu olarak kısadır ve bu durum Munchkin kedilerinin bazı kemik ve omurga hastalıklara yatkın olmasını beraberinde getirir. Bu hayvanların oldukça sağlıklı oldukları görüşü de vardır. Bu fikir ayrılığı muhtemelen Munchkin kedilerinin farklı türleri olmasından ileri gelir. Sevimli görünümleri nedeniyle üretilmeye devam edilmeleri ise başka bir tartışma konusudur. Sağlık durumları ve kısa bacakları tartışmalara neden olan Munchkin kedilerinin anavatanlarının Amerika Birleşik Devletleri olduğu yaygın olarak söylenir. Ama Munchkinler aslında ilk kez 1940’lı yıllarda İngiltere’de görülmüştür. Savaştan sonra soylarının tükendiği düşünülürken 1980’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde tekrar keşfedilmişlerdir.

>> Kedi Taşıma Çantaları

munchkin kedisi 

Munchkin Kedi Irkı Genel Özellikleri

 • İngiltere anavatanlarıdır.
 • Orta irilikte kedilerdir, fakat bacakları nedeniyle daha minyon görünürler. Ortalama ağırlıkları ise 4 kilogram kadardır.
 • Tüyleri her renk ve desende olabilir.
 • Tüyleri her türünde farklılık gösterir. Uzun ve orta uzunlukta tüyleri olan Munchkin kedileri mevcuttur. Tüy uzunlukları farklı olsa da genellikle sık tüylüdürler.
 • Bacakları gövdelerine göre kısadır. Bu da genetik mutasyon sonucudur.
 • Çok zeki, meraklı ve dikkatli kedilerdir.
 • Sosyal hayvanlardır. Diğer kediler ve evcillerle iyi anlaşırlar.
 • Sahiplerine ve yaşam alanlarına bağlı hayvanlardır.
 • Sessiz kedilerdir, çok fazla miyavlamazlar.
 • Hareketli ve oyuncu kedilerdir.
 • Kilo almaya ve genetik olarak kemik hastalıklarına yatkındırlar.
 • Ortalama ömürleri 15 yıldır.

 munchkin kedisi özellikleri

Munchkin Kedi Irkı Bakımı

Munchkin kedileri, ilk bakışta çok masum ve çok sevimli görünürler. Bunun nedeni güzel yüzleri, büyük yuvarlak gözleri ve minik bacaklarıdır. Kısa bacakları sizi aldatmasın, çok çevik ve enerjik hayvanlardır. Diğer kediler kadar yükseğe zıplayamasalar da bacaklarının izin verdiği her yüksekliğe çıkabilirler. Kilo almaya yatkın olan bu kedilerin enerjik olması onlar için ciddi bir avantajdır. İleride obezite sorunlarıyla karşılaşmamak için bu kedilerin yaramazlıklarına ses çıkarmamanız yerinde olacaktır.

Munchkin kedileri çok zeki hayvanlardır ve onlarla karmaşık oyunları bile rahatlıkla oynayabilirsiniz. Çünkü zekâları ve meraklı yapıları sayesinde çok hızlı öğrenirler. Oyun oynamayı çok severler, birlikte yaşadığı tüm canlılarla oynamak isterler. İnsanlara son derece sıcakkanlıdırlar. Diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinirler. Yani ona bir oyun arkadaşı alabilirsiniz.

Munchkin kedilerinin birçok türü olduğu için tüy yapıları da türden türe farklılık gösterir. Yani orta uzunlukta tüyleri olan Munchkinler'in yanında daha uzun tüylü olanları da bulunur. Fakat hemen her türü sık ve yumuşak tüylü olduğu için tüy bakımları aksatılmamalıdır. Ayrıca kendilerini yalayarak temizleyip tüy yuttuklarından onlara kedi vitamin macunu verilmelidir. Ayrıca kedi maltları, tüylerin topaklanmasını da önleyerek bu kedilerin deri sağlıklarını da koruyacaktır. Munchkin kedileri orta derecede tüy dökerler ve mevsim geçişlerinde tüy döküme oranları artar.


Başka bir sevimli kedi ırkı Honey Bear Kedisi ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.