x
sadsad x
asdasd

Honey Bear Kedisi Özellikleri ve Bakımı

23 Mart 2021
Honey Bear Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Henüz resmi olarak 20 yıllık bir geçmişe sahip olan Honey Bear kedilerinin dişi bir İran kedisine kokarca genetiği aktarılarak elde edilmiş bir tür olduğu söylenir. Bu iddia, kokarca yerine bal porsuğu geni kullanıldığı ifadesiyle farklılık gösterebilir. Fiziksel özellikleri bakımından İran kedilerine benzetilse de yüz yapısı bu cins kedilerden farklı olan bu güzel hayvanların uzun, sık ve yumuşak tüyleri bulunmaktadır. Neşeli ve oyuncu doğalarının yanında sakin ve uysal kediler olarak bilinen Honey Bear kedileri, çok da uyumlu canlılardır. Keskin zekâları ve iyi huylu kediler olmaları güzellikleriyle birleştiğinde Honey Bear cinsi kediler vazgeçilmez hale gelirler. Sıcak sevgi gösterileriyle de insanları etkileyen bu kedi cinsi doğal değil, üretilmiş canlılar olduğu için nadir bulunan nadide bir ırktır.

>> Kedi Mamaları

Honey Bear Kedisi Genel Özellikleri

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde laboratuvar ortamında keşfedilmişlerdir.
 • İran kedisine kokarca geni aktarılarak ortaya çıkmış oldukları söylenir.
 • İran kedileri gibi basık bir yüzleri yoktur.
 • Orta irilikte kedilerdir. Çok fazla büyümezler. Ağırlıkları yetişkinlik döneminde 6 kilograma ulaşabilir.
 • Uzun ve sık tüylere sahiptirler. Tüy rengi krem ve tonları ile griye kaçan açık renklerde olabilir.
 • Bacakları gövdelerine göre kısadır.
 • Atletik bir beden yapıları vardır.
 • Oyuncu kedilerdir.
 • Sakin ve uysal hayvanlardır. Tırmalama ve ısırma gibi agresif tepkiler gösterme eğiliminde değildirler.
 • Çok fazla miyavlamazlar, sessiz kedilerdir.
 • Yaşadıkları ortamlara çabuk uyum sağlarlar.
 • Keskin bir zekâları vardır. Meraklı canlılardır.
 • İlgi görmekten çok hoşlanırlar.
 • Güven duydukları insanlara bağlanırlar. Güvenmeleri biraz zaman alır.
 • Ortalama ömürleri 13 yıldır.

honey bear kedisi 

Honey Bear Kedisi Bakımı

Halen üzerinde araştırma yapılan Honey Bear kedilerinin hakkındaki kokarca ya da bal porsuğu efsanesi bir yana bu kediler çok güzel canlılardır. Genleri nereye dayanırsa dayansın bir üretim hayvanı olmaları nedeniyle dünyada az sayıda bulunan Honey Bear kedileri, pamuk gibi yumuşak uzun tüyleriyle dikkat çekerler. Bu tüyler, bakımlarını biraz zorlaştırsa da düzenli olarak onları taramak bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Uzun tüylerinden beklenmedik şekilde az tüy dökmeleri bu kedileri daha da cazip hale getirir. Haftada birkaç kez onu taramak sahibiyle arasında özel bir güven bağının kurulmasına da yardımcı olur. Zira bu kediler yaşadıkları mekâna kolay adapte olsalar da güvenene kadar insanlara çok da yanaşmazlar. Sahiplerine güvendikten sonra da onlara fazlaca bağlanıp peşlerini bırakmazlar.

>> Kedi Kumları

honey bear bakımı 

Çok fazla ilgi ve sevgi bekleyen bu kediler, yalnız kalmaktan çok hoşlanmadıkları gibi sahipleriyle oynayacakları uzun oyunlardan sonra onların kucağında uyumayı çok severler. Bu nedenle ona özel zaman ayırmanızı beklerler. Sevgilerini cömertçe gösteren bu kediler evde uzun süre vakit geçirmeyenler için uygun değildir. Yalnız bırakılırsa önce meraklı ve oyuncu yapıları yüzünden evdeki eşyaları karıştıracak sonra da yalnızlıktan sıkılıp mutsuz olacaktır.

>> Kedi Oyuncakları

honeybear özellikleri 

Zekâları sayesinde sahiplerinin isteklerine duyarlı davranan bu kediler, eğitime de yatkındırlar ve sahiplerini üzmemek için onların dediklerini yerine getirmeye çalışırlar. Yaşadıkları ortama göre hareketli ya da sakin davranabilen Honey Bear kedilerinin diğer kedilerden farklı bir özelliği vardır; biraz sakardırlar. Diğer kediler gibi reflekslerini gelişkin olarak kullanmazlar. Bu da çeşitli ev kazalarına ve düşmelere neden olabilir. Bu nedenle balkon ve cam önü gibi yüksek yerlerden uzak tutulmalıdır. Zaman zaman evdeki eşyaları da düşürebilirler. Bu sakar kediler, bazen de uykularında uyudukları yerlerden düşebilirler. Bunun önüne geçmek için yuvalı kedi yatağı almanızı öneririz.


İlginizi çekebilir: İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.