x
sadsad x
asdasd

Muhabbet Kuşu Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 Nisan 2021
Muhabbet Kuşu Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet kuşları; zekâları, muhteşem görünümleri, neşeli doğaları ve sevimlilikleri ile en sevilen canlılardandır. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de evde en çok beslenen evcil hayvan türleri arasında yerini alır. Bakımı diğer evcil hayvan türleri ve diğer kuşlara göre daha kolay olduğu için de tercih sebebi olan muhabbet kuşlarının beslenmesi her canlı gibi özen ve dikkat ister. Bu hayvanlar da bakımları için bazı nesnelere ve besinlere ihtiyaç duyarlar.

>> Muhabbet Kuşu Yemleri

 muhabbet kuşu bakımı

Muhabbet Kuşlarının Bakımı İçin Edinmeniz Gerekenler

- Muhabbet kuşu bakımında ilk ihtiyaç duyulan şey bir kafestir. Muhabbet kuşu kafesi kesinlikle büyük olmalıdır. Kuşunuz zamanın çoğunu kafeste geçirir. Bu nedenle kafesin kuşunuzun rahatça hareket edebileceği kadar geniş olması gerekir.

- Kafesin içinde bulunması gereken eşyalar ihmal edilmemelidir. Muhabbet kuşlarının kafesinde mutlaka tünek bulunmalıdır. Çünkü kuşlar tüneyerek uyurlar ve tünek onlar için son derece önemli bir ihtiyaçtır. Kafesin tellerine takılan yem ve su kapları mutlaka kafeste bulundurulmalıdır.

- Kafeste olması gereken ürünlerden bir diğeri de oyuncaklardır. Muhabbet kuşları, enerjilerini atmak ve mutlu olmak için oyun oynarlar. Yani oyuncaklar muhabbet kuşları için elzemdir. Ayna, tavana asılan zilli oyuncaklar ve tırmanma merdivenleri gibi oyuncaklar muhabbet kuşu kafeslerinin olmazsa olmazlarıdır. Ayrıca kafesin kenarında gaga taşı da bulundurmanız gerekir.

 muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşu Bakımında Yapmanız Gerekenler

- Muhabbet kuşunuz varsa onun bakımına dair yapmanız gereken en önemli şey kafesin temizliğidir. Kuşunuzun hastalanmaması ve sağlıklı kalması için kafesin iki günde bir temizlenmesi gerekir.

- Kafes temizliğinden sonra yem ve su kaplarının temiz tutulması da muhabbet kuşu bakımının temizlik ayağını oluşturur. Muhabbet kuşları için üretilen suluklar genellikle kuşların birkaç gün boyunca su içebileceği şekilde tasarlanır. Ancak bu suyu her gün değiştirmeniz kuşunuzun taze su içmesini sağlayacaktır. Yem kaplarına ise her gün üflemeniz gerekir. Bu, yediği yemin kabuklarının ayıklanmasını sağlar. Ayrıca yem kabı ve sulukların haftada bir yıkanması kuşunuzun sağlığı açısından gereklidir.

- Haftada 2 kez kuşunuzun suluğuna bir kapak vitamin dökmeniz yerinde olacaktır. Bu vitaminler, hastalıklara karşı muhabbet kuşlarının bağışıklığını güçlendirir. Muhabbet kuşu vitaminlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

- Muhabbet kuşları, hava şartlarına karşı duyarlıdır. Soğuk mekanlarda hastalanabilen muhabbet kuşları, rüzgârdan ve cereyanlı ortamlardan uzak tutulmalıdır. Aynı zamanda doğrudan güneş altında kalmaktan da etkilenen bu kuşların kafesleri ısıtıcı, soba gibi ısı yayan aletler ile kalorifer peteklerinden uzağa koyulmalıdır.

- Kuşunuzun tırnak bakımına özen gösterip ve tırnaklarını düzenli aralıklarla kesmeniz önemlidir.

- Muhabbet kuşu bakımında en önemli noktalardan biri, kuşunuzu gerekmedikçe yıkamamanızdır. Onu yıkamanız gerekiyorsa herhangi bir kimyasal içeren ürün kullanmayın. Sadece su yeterlidir. Sıcak aylarda banyo yapması için kafesin içine küçük bir havuz koyabilirsiniz.

- Kuşunuzla ilgilenmeyi, onunla konuşup oyun oynamayı ihmal etmeyin. Onu zaman zaman kafesinden çıkarıp evde uçmasına müsaade edin.


İlginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.