x
sadsad x
asdasd
01 Ağustos 2023
Amerikan Papağanları Özellikleri ve Bakımı

Papağanlar tartışmasız en güzel kuşların başında gelirler. Sadece güzellikleri ile değil, zekâları ile de insanları büyüleyen papağan familyasına mensup kuşlar aynı zamanda sosyal olmalarıyla da dikkat çeken canlılar. Bu göz alıcı canlıların bazı türleri ise diğerlerinden daha çarpıcı özellikleri ile karşımıza çıkıyor: Amerikan Papağanları.

26 Mayıs 2023
Evde Civciv Bakımı Nasıl Yapılır?

Görünüşleri, sesleri ve hareketleriyle birer sevimlilik abidesi olan civcivler evcil hayvan beslemek isteyenler için farklı bir seçenektir. Eğer bir bahçeniz varsa civciv beslemek çok da zor değildir. Bahçeye yapacağınız kümesle civcivleriniz büyüdüğünde de onlara bakım verebilirsiniz. Ama bahçesiz bir evde yaşıyorsanız ve civcivlerinize evde bakmayı düşünüyorsanız işiniz sandığınız kadar kolay olmayabilir. Civciv bakımında öne çıkan noktalar yaşam alanının uygunluğu ve beslenmedir.

27 Nisan 2023
Evde Ördek Bakımı Yapılır Mı? Ördek Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde hayvan bakımı için en çok tercih edilen türler kedi, köpek, balık ve kuşlardır. Ama su kuşu türlerinden biri olan ve hem yabani hem de evcil olarak bilinen ördekler de evde bakılabilen canlılardır. Ördeklerin evcil türleriyle aynı evi paylaşmak eğlenceli ve farklı bir deneyim olsa da bu uysal hayvanlar temizlik konusunda sizi biraz yorabilir. Hijyeni sağladığınız sürece evde ördek beslemek hususunda bilgi sahibi olarak bir ördek dost edinebilirsiniz.

26 Aralık 2022
Japanese Hagoromo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Görünüşü ile diğer muhabbet kuşlarından hemen ayırt edilebilen Japanese Hagoromo muhabbet kuşları tepeli kuşlar olarak da bilinirler. Helikopter muhabbet kuşu, Japanese Crested Budgerigars isimlerini de alan bu kuşların kafalarının üzerindeki şapkaya benzeyen tüylerin yanında sırtlarında da melek kanadını andıran kabarık tüyler bulunur. 1960 yılında Japonya’da ortaya çıkan Japanese Hagoromo muhabbet kuşları özellikle son yıllarda ülkemizde de rağbet görmekte ve yaygın şekilde beslenmektedir.

16 Aralık 2022
Lutino Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Kanaryayı andıran sarı tüyleri ile görenleri hayran bırakan Lutino muhabbet kuşu, tüm muhabbet kuşları gibi papağan türleri arasında yer alır. “Sarı Albino” adıyla anılan bu kuşlar aslında albinizm rahatsızlığını genlerinde taşımazlar. Lutino kuşlar tamamen sağlıklıdır ve tüm gövdelerini kaplayan sarı tüyler bu hayvanların karakteristik özelliğidir. İnsan eliyle üretilen ve doğal bir muhabbet kuşu türü olmayan Lutino muhabbet kuşları dünyada da popülerdirler.

12 Aralık 2022
Kanaryaların Türe Özgü Özellikleri ve Davranışları

Kanaryalar, harika görünümleri ve güzel sesleri ile tanınırlar. Evcilleşerek evde bakılabilen bu kuşlar aslında vahşi canlılardır. Doğada göl ve nehir gibi deniz ile okyanuslara nazaran daha küçük su kaynakları etrafında yaşam süren kanaryaların anavatanları Atlas Okyanusunda yar alan Kanarya, Azorlar ve Maderia takımadalarıdır. Dünyaya bu üç takımadadan yayıldıkları bilinen kanarya kuşlarına Türkiye’nin hemen hemen her yerinde rastlamak mümkündür.

29 Temmuz 2022
Papağanlarda Stresin Nedenleri, Belirtileri ve Çözüm Yolları

Papağanlar, neşeli ve eğlenceli bir doğaya sahip olsalar da duygusal anlamda özen isterler. Yoksa papağanlar strese girebilirler. Papağanlar için ölümcül sonuçları da olabilen stres yalnızlık, tehdit altında hissetmek, yüksek ses, yem değişikliği, aşırı biçimde korku ve kaygı yaşamak, yaşam ortamının temiz olmaması, ortam değiştirmek gibi nedenlere bağlı şekilde gerçekleşebilir. Papağanlardaki stresin en belirgin işaretleri tüy yolma, iştah kaybı, halsizlik, agresif davranma, bazı davranışları sürekli tekrarlama ve devamlı olarak tiz sesler çıkarmadır.

 

16 Haziran 2022
Cennet Papağanı Özellikleri ve Bakımı

“Love Bird” yani “Aşk kuşu” ismiyle de anılan Cennet Papağanlarının karakteristik özellikleri rengarenk tüyleri ve kıvrık gagalarıdır. Onlara Aşk Kuşları denmesinin nedeni tek eşli olmaları ve hep eşleri ile yaşamalarıdır. Cennet Papağanları güzellikleri kadar neşeleri, keskin zekâları ve enerjileri ile de insanların en sevdiği evcil kuşlardan biridir.

15 Haziran 2022
Muhabbet Kuşları Birbirine Nasıl Alıştırılır?

Doğada sürüler halinde yaşayan muhabbet kuşları, aynı kafeste de bir arada yaşayabilen sosyal kuşlardır ancak bu, her muhabbet kuşunun iyi anlaşacağı anlamına gelmez. Bu kuşlar içgüdüsel olarak kendi türlerine üstünlük kurmaya çalışırlar. Bu nedenle muhabbet kuşlarını ayrı kafeslere koymanız ve bir süre birbirlerinin varlıklarını kabul etmelerini sağlamanız gerekir.

26 Mayıs 2022
Bir İlginç Kuş: Kargalar ve Özellikleri

Ülkemizde en çok rastlanılan kuşlardan biri olan kargalar, her daim dikkat çekmiş ve efsanelere konu olmuş canlılardır. Bilimsel isimleri Corvus olan kargalar; keskin zekâları, sosyal ve tek eşli yaşamaları, gelişmiş hafızaları ve alet kullanabilmeleri ile bilinirler. Bu ilginç canlıların 45 ayrı türü ile birçok alt türü bulunmaktadır.

1 2 3 4
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.