x
sadsad x
asdasd

Amerikan Papağanları Özellikleri ve Bakımı

01 Ağustos 2023
Amerikan Papağanları Özellikleri ve Bakımı

Papağanlar, tartışmasız en güzel kuşların başında gelirler. Sadece güzellikleri ile değil, zekâları ile de insanları büyüleyen papağan familyasına mensup kuşlar aynı zamanda sosyal olmalarıyla da dikkat çeken canlılar. Afrika kökenli oldukları bilinen ve en az 350 farklı türü olduğu düşünülen papağanların bazı türleri ise diğerlerinden daha çarpıcı özellikleri ile karşımıza çıkıyor. Bu papağan türleri arasında en göz alıcı ve en değişik olanları Amerikan papağanları. Bu papağanlara Amerika kıtasına verilen isimle Yeni Dünya Papağanları da deniyor. Ara, Catalina, Alacalı, Camelot ve Macaw Papağanlarının bütün alt türlerini içinde barındıran Amerikan papağanları ailesi şaşırtıcı özellikleri ile akıllarda yer eden güzel canlılar.

amerikan papağanları 

Amerikan Papağanlarının Özellikleri

 • Yoğun şekilde Amazon ormanlarını mesken tutan Amerikan papağanları Güney Amerika’nın birçok ülkesine yayılmışlardır.  Ama Kuzey ve Orta Amerika’da da bu kuşlara rastlamak mümkündür.
 • Amerikan papağanlarının toplamda 17 alt türü olduğu bilinmektedir. Bunlardan en bilinenleri Macaw, Ara, Alacalı Amerikan Papağanı, Camelot ve Catalina Amerikan papağanlarıdır. Türlerin ayrımı ilk etapta renklerine bakılarak yapılabilir.
 • Ilıman iklimlerde yaşamaya uygun kuşlardır. Doğal yaşam alanları ormanlardır.
 • Otçul beslenen canlılardır.
 • Ebatları baz alındığında dünyanın en büyük papağanları Amerikan Papağanlarıdır. Baştan kuyruk ucuna kadar en büyüklerinin boyları 90 santimetreye varabilir. Ağırlıkları ise ortalama olarak 4 kilogram civarındadır. Amerikan papağanlarının kanatları da oldukça geniştir.
 • Bilinen en renkli papağanlar Amerikan papağanlarıdır. Mavi, turuncu, yeşil, gri, kırmızı ve sarının en çarpıcı tonlarını tüylerinde barındırırlar. Tek renk olmazlar. Gövde, yüz, kuyruk ve göz çevrelerinde mutlaka hâkim renk tüylerden başka bir renge sahiptirler.
 • Kabuklu meyveleri rahatça parçalamalarını sağlayan güçlü gagaları büyük ve geniştir. Gaga renkleri siyahtır.
 • Çok zeki kuşlardır. Bu nedenle eğitilebilirler.
 • Sosyal canlılardır. Doğada sürü halinde yaşarlar. İnsanlarla ve diğer evcillerle çok iyi anlaşabildikleri gibi sahiplerine ve yuvalarına kolayca bağlanırlar.
 • Duygusal olarak hassas ve insanların hisleri ile empati kurabilen kuşlardır.
 • Oyun oynamaya bayılan, hareketli ve enerjik canlılardır.
 • Gürültücü oldukları için bol bol öterler. Ayrıca konuşmaya da çok yatkınlardır.
 • Fiziksel açıdan kuvvetli, dayanıklı ve sağlıklı kuşlardır.
 • 30 ila 60 yıl ömürleri olabilir. Hatta 80 yıldan fazla yaşayabilen Amerikan papağanları mevcuttur. Uzun bir ömür sürmeleri için bakımlarına dikkat edilmedi ve bu papağanlar kaliteli kuş yemleri ve krakerler ile beslenmelidirler.

amerikan papağanları bakımı 

Amerikan Papağanları Bakımı

Rengarenk güzel tüylerinin yanında iletişim becerileri ile de bizleri büyüleyen Amerikan papağanları ilgi ve sevgi ihtiyaçları yüksek yaratıklar oldukları için onlarla yoğun vakit geçirebilecekler tarafından sahiplenilmelidir. Yeterince ilgilenilmezlerse eğitimleri gerçekleşmeyecek ve Amerikan papağanları depresyona girecektir. Ayrıca dünyanın en büyük papağan türlerini bünyesinde barındıran bu türün mensupları için mutlaka büyük kafesler seçilmelidir. Oyun oynama konusunda da beklentisi büyük olan bu kuşların kafeslerinde mutlaka kuş oyuncakları da bulundurulmalıdır. Beslenmeleri ise her canlı gibi ömürlerinin uzamasının ve kaliteli bir yaşam sürmelerinin anahtarıdır. Kuş yemleri dışında ölçülü ve sınırlı olmak kaydıyla yeşil sebzeler ve meyveler ile kuruyemişleri de Amerikan papağanlarının diyetinde bulundurmanızda fayda vardır.


Amerika kıtasını anavatanları olan Macaw Papağanı Özellikleri ve Bakımı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.