x
sadsad x
asdasd

Japanese Hagoromo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

26 Aralık 2022
Japanese Hagoromo Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Görünüşü ile diğer muhabbet kuşlarından hemen ayırt edilebilen Japanese Hagoromo muhabbet kuşları tepeli kuşlar olarak da bilinirler. Helikopter muhabbet kuşu, Japanese Crested Budgerigars isimlerini de alan bu kuşların kafalarının üzerindeki şapkaya benzeyen tüylerin yanında sırtlarında da melek kanadını andıran kabarık tüyler bulunur. Sırtındaki ve başındaki yoğun tüyler nedeniyle Hagoromo lakabını alan bu gösterişli kuşlar 1960 yılında Japonya’da ortaya çıkmışlardır. Japon Budizm’inde Hagoromo kelimesinin anlamı ise kutsal bir varlık olduğuna inanılan Tennin’den gelir. Tennin’e ait olan tüylü kimononun adı da Japon Budist mitolojisinde Hagoromo ismini taşır. Japanese Hagoromo muhabbet kuşları da tüy yapıları sebebiyle bu adı almışlardır. Muhabbet kuşları arasında nadir görülen bir tür olan Japanese Hagoromo muhabbet kuşları özellikle son yıllarda ülkemizde de rağbet görmekte ve yaygın şekilde beslenmektedir.

hagoromo 

Japanese Hagoromo Muhabbet Kuşu Genel Özellikleri

 • Bu kuşların anavatanı adlarından da anlaşıldığı gibi Japonya’dır.
 • Dünyada nadir bulunan tepeli yani, Crested muhabbet kuşu türlerinden biridir.
 • Yetişkinleri ortalama bir muhabbet kuşunun ağırlığına ve uzunluğuna sahiptir. Yani yaklaşık ağırlıkları 35 gram, uzunlukları ise 18 santimetre kadardır.
 • Tüy yapıları bu kuşların karakteristik özellikleridir. Diğer tepeli muhabbet kuşlarında bulunan kafa üzerindeki ekstra tüylerin yanında sırtlarında melek kanatlarını andıran, taç yapraklı çiçekler gibi dışa doğru açılan fazladan tüyler bulunur. Bu tüyler nedeniyle Hagoromo muhabbet kuşlarına “Helikopter” lakabı takılmıştır.
 • Genellikle tüyleri çok renklidir. Bazı türlerinde beyaz, sarı, mavi ve siyah renkler bir arada bulunur. Bazıları ise sarı, yeşil ve beyaz olur. Beyaz, sarı ve soluk mavi olanları da mevcuttur.  
 • Cinsiyet ayrımı gaga ve gaganın üst kısmı olan cere bölümüne bakılarak yapılır. Dişi Hagoromolar’da bu söz konusu bölgeler kahverengidir ve gagaları erkeklere göre daha küçüktür. Erkeklerde ise gaga büyük, rengi ise mavi olur.
 • Diğer tüm muhabbet kuşları gibi Hagoromo muhabbet kuşlarının da erkekleri konuşmaya daha meyillidir.
 • İnatçı bir karakter yapıları olduğu için eğitimleri olumlu yöntemlerle yapılmalıdır.
 • Gürültülü ortamlardan ve yalnızlıktan hoşlanmazlar.
 • Sahipleriyle iletişim kurmayı sever, onlardan yoğun ilgi beklerler.
 • Stresten çabuk etkilenen hassas kuşlardır.
 • Ortalama yaşam süreleri 10 yıl kadardır. İyi bir bakımla bu süre 15 yıla rahatlıkla çıkabilir.

hagoromo muhabbet kuşu 

Japanese Hagoromo Muhabbet Kuşu Bakımı

Ülkemizde Japon Taçlı Muhabbet Kuşu ya da Fırfırlı Muhabbet Kuşu adlarıyla da bilinen Japanese Hagoromo muhabbet kuşlarının bakımının önemli ayaklarını beslenme ve stresten uzak bir ortamda yaşama oluşturur. Bu kuşlar stres karşısında oldukça dayanıksızdırlar. Sahipleriyle yakın ve sağlıklı bir ilişki kurmak isteyen Hagoromolar’la her gün ilgilenmeniz ve onlara gürültüsüz, sakin bir ortam sağlamanız elzemdir. Türkiye’de en çok sevilen muhabbet kuşu türlerinden biri olan bu kuşları kaliteli muhabbet kuşu yemleri ile beslenmeli, vitaminleri aksatılmamalıdır.

İnatçı bir yapıya sahip olan Japanese Hagoromo muhabbet kuşlarının özellikle erkekleri konuşmaya yatkındır. Fakat konuşma eğitimi başta olmak üzere bu sevimli kuşlara vereceğiniz tüm eğitimleri karakter özellikleri nedeniyle olumlu yöntemler kullanarak ve bol bol ödül vererek tamamlamanız uygun olacaktır.


Muhabbet kuşu türlerinden biri olan Lutino Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.