x
sadsad x
asdasd

Köpeklerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

24 Haziran 2020
Köpeklerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Köpeğinizin kaç yaşında olduğunu bilmek, evcil hayvanınızın sağlığı için çok önemli olabilir. Yavruların, orta yaşlı ve yaşlı köpeklerden farklı ihtiyaçları vardır. Yine ergen dostlarımızın, yavru ve yetişkin dostlarımızdan farklı ihtiyaçları vardır. Köpeklerin yaşı insanlardan daha hızlı ilerler.

Köpeğinizin Boyutuna Göre Yaş Oranı

Ortalama insan ömrü 80 yıl ve bir köpeğin ortalama ömrü 12 yıldır. Oranlarsanız her bir insan yaşına karşılık köpekler 7 yaş alır. Yani sevimli dostunuz 1 yaşını doldurduğunda aslında köpek yaşına göre 7 yaşına gelmiş oluyor. Şunu söylemeden geçmeyelim, küçük köpek ırkları ile büyük köpek ırkları arasında yaş alma açısından farklılıklar vardır. Küçük köpek ırkları gelişimlerinin ilk yıllarında daha hızlı gelişme gösterirler fakat daha uzun yaşarlar. Yaşam yılı, yaş alma durumu ırka ve boyuta göre küçük farklılıklar gösterebilir.

Yaşlılık ile birlikte artan sağlık sorunları ortaya çıkar. Köpeğinizin yaşını bilmiyorsanız, ona düzgün bakamazsınız. 

Tüylü dostunuzun boyutuna göre yaşının insan yaşına oranını aşağıdaki tablodan daha iyi anlayabilirsiniz.

Köpeklerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Köpeğinizin kaç yaşında olduğunu söylemenize yardımcı olacak birkaç ipucu:

  • Köpeğinizin dişlerine bakın; Köpeğinizin yaşını tahmin etmenin en iyi yolu dişlerinin durumudur. Yavrular tüm bebek dişlerini yaklaşık 8 haftalık olduklarında çıkarırlar ve kalıcı dişler yaklaşık 3½ aylık olana kadar görünmeye başlamaz. Tüm kalıcı dişler bir köpeğin yaklaşık 7 aylık olduğu zamana kadar çıkacaktır. Köpek bir yaşına gelene kadar bunlar temiz ve beyaz kalacak. 3 yaşına kadar, dişlerde bir miktar donukluk görülür ve tartar oluşumu sadece arka dişlerde başlar. 3 ila 5 yaşları arasında, tüm dişlerde tartar oluşumu ve aşınma görülür. Köpeğiniz 5 yaşında sonra, dişler çok yıpranmış ve muhtemelen hastalıklı  görünecektir .
  • Gözleri inceleyin: Yaşlı köpeklerin gözleri bazen lens proteini sebebi sertleşir ve bulanık görünür. Bu durum genellikle görüşlerini etkilemez, ancak veteriner kontrolünde takip edilmesi önerilir.
  • Kürk rengindeki değişimi kontrol edin: Bazı köpekler yaklaşık 7 ila 10 yaşlarında gri olmaya başlar. Ağız ve burun uçları genellikle gri döner .
  • Köpeğinizin işitme duyusuna dikkat edin:Tüylü dostunuzun daha agresif döndüğünü veya komutları takip etmediğini fark etmeye başlarsanız, işitme duyusunu kontrol ettirin. Köpekler yaşlandıkça işitme duyusunun bir kısmını kaybederler. Agresif gibi görünen köpek sadece yaklaşan şeyden ürküyor. İnsanları duymamaya başlayan sevimli dostlarımızın daha özenli bakıma ihtiyacı vardır. Verdiğiniz komutları duymayacağı için artık sadece sevginizi vermeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımıza petihtiyac.com/pomeranianboo-bakimi-ve-ozellikleri linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.