x
sadsad x
asdasd

Köpekler Evde Yalnız Kalabilir Mi?

06 Temmuz 2021
Köpekler Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Köpekler insanlara en yakın canlılardan biri olarak bizimle doğrudan iletişime geçebilen ve duygularımıza duyarlı hayvanlardır. Derin sadakat hisleri ile bilinen köpekler için sahipleri en değerli varlıklarıdır. Hatta sahipleri ve aileden hissettikleri insanlar için düşünmeden canlarını bile feda edebilirler. En küçük ırkları bile sahiplerini korumayı görev edinen sevimli dostlarımızın hayatlarının merkezine yerleştiğimiz de inkâr edilemeyecek bir gerçek. Oysa biz en sadık dostlarımız olan köpekleri sık sık yalnız bırakmak zorunda kalıyoruz. Ama bakımında beslenme, egzersiz ve uyku kadar onunla vakit geçirmeniz de önemlidir. Sadık dostlarınıza sağlayacağınız yaşam ortamı ve koşulların yanında ona vereceğiniz sevgi ve ayıracağınız zaman da bakımda büyük bir yer teşkil eder.

 köpekler yalnız kalabilir mi

Köpekler Yalnızken Ne Hissederler?

Köpekler temel ihtiyaçları karşılandıktan sonra her canlı gibi sevgiye gereksinim duyarlar. Onlara sağladığınız asgari yaşam koşulları sağlıklı ve mutlu olmaları için yeterli değildir. Bizim gibi duyguları olan canlılardır ve üzülüp mutsuz olabilirler. Köpekleri en çok mutsuz eden durumlardan biri de yalnız kalmaktır. Bu sevimli canlılar konuşamadıkları ve kendilerini ifade edemedikleri için dile getiremeseler de yalnız kalmaktan ve sahipleri tarafından terk edilmekten korkarlar. Siz evden her ayrıldığınızda bir daha dönmeyeceğinizi düşünebilirler. Eve geldiğinizde sizi mutlulukla karşılamaları da bu kaygının ortadan kalkmış olmasından kaynaklıdır. Köpeğiniz zamanla sizin eve tekrar döneceğinizi öğrenir, size güvenir ve kaygısı azalır. Kaygılarının eksilmesinde evlerini benimsemeleri de etkendir. Köpeklerin yaşadıkları evi artık yuvaları gibi algılamaları ve evlerinde güvende hissetmeleri için uzun bir süre geçmesi gerekir. Böylece evde yalnız kalma süreleri uzayabilir ve artık siz evden ayrıldığınızda daha ufak tepkiler vermeye ve durumu kabullenmeye başlarlar. Ama özellikle yavruyken köpeğiniz yalnızlığa büyük tepki verecektir. Siz evden çıktığınız anda ya da sizin gideceğinizi anladığında yüksek tondan havlaması da bu yüzdendir.

 köpekler yalnız kalabilir mi

Köpekler Ne Kadar Süre Yalnız Kalabilir?

Köpeklerin yalnız kalabilme süresi yaş, cins, karakter ve alışkanlıklarına göre değişir. Yavru olanlar yalnız kalmaya dayanamazken bir yaşından büyükler bu konuda biraz daha dayanıklıdırlar. Eğer köpeğiniz bir yaşından küçükse henüz yetişkin değildir ve evde yalnız bırakılmamalıdır. Kendilerini daha savunmasız hissettikleri ve güvende olma ihtiyaçları daha fazla olduğu için her an sizin yanınızda ve yuvasında olmak isterler. Yalnız kalmak yavru köpeklerde ciddi bir kaygı bozukluğuna neden olacağından ilerleyen yaşlarında agresif davranışlar gözlemlenmesi olasıdır.

Yaşı ne olursa olsun genellikle oyuncu ve hareketli sevimli dostlar ile minik ırklar yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Sakin ırklar ise yalnız kalma konusunda biraz daha avantajlıdırlar. Ama genel olarak hiçbir köpek uzun saatler boyunca evde yalnız bırakılmamalıdır. Bu onda terkedilme ve cezalandırılma gibi hisler uyandıracaktır. Bu da hırçınlaşmasına, evdeki eşyalara zarar vermesine ve size de agresif davranmasına neden olabilir. Köpeğinizin sağlıklı bir psikolojiye sahip olması için onu 6 saatten fazla evde bırakmamalısınız. Eğer evde kalması gerekiyorsa ona köpek oyuncakları edinip yalnızlığını biraz olsun dindirmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın, onlar gün boyu sizinle olacağı anı bekler.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kedi ve Köpekler Bir Arada Yaşayabilirler Mi? 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.