x
sadsad x
asdasd

Kedi ve Köpekler Bir Arada Yaşayabilirler Mi?

01 Şubat 2021
Kedi ve Köpekler Bir Arada Yaşayabilirler Mi?

Kediler ve köpekler birbirlerine düşman bilinirler. Aslında bu inanış çok da doğru değildir ve bu iki sevimli canlı pekâlâ birlikte yaşayabilirler. Köpek ile kedi tamamen farklı fiziksel ve karakter özellikleri bulunan iki canlı oldukları için birlikte yaşayabilecekleri düşünülmez. Bilinenin aksine özellikle yavruyken bir araya getirilip beraber büyütülen kediler ile köpekler çok yakın dost olmaktadırlar. Karakterler farklılıkları yetişkin kedilerle köpeklerin anlaşmasını zorladığı için bu iki türün bebekken birbirlerine alıştırılması gerekir.

kedi ve köpekler

Farklı vücut dillerine sahip olan bu iki canlı, birbirlerinin türlerine özgü hareketlerine anlam verdiklerinde karşıdakini tehdit olarak algılamaktan vazgeçer ve ona güven duymaya başlarlar. Örneğin, hızlı bir şeklide kuyruk sallama hareketi köpeklerde mutluluk göstergesiyken kedilerin sinirli olduklarına işaret eder. Yüksek tonda ses çıkarmak ise kedileri korkuturken köpeklerde oyun çağrısı olabilir. Bu ve benzeri davranışlara zıt anlamlar yüklemek iki türün karşılıklı tepki ölçmesini zorlaştırır. Ama kediler ile köpekler birbirlerine alışıp beden dillerini çözdüklerinde beraber yaşamaya uyum gösterecek ve zamanla birbirlerinden hiç ayrılmadıkları görmek sizi şaşırtacaktır.

>> Kedi Malzemeleri

kedi ve köpekler

Buradaki en önemli noktalardan biri, hangi cinslerin bir arada yaşayabileceğini saptamaktır. Örneğin, sakin köpek ırkları ile sabırlı kedilerin aynı evde rahatça yaşayabileceği ya da çok ilgi bekleyen ve sahiplerini çok kıskanan kedi ve köpek türlerinin başka canlılarla yaşamakta çok zorlanacağı gibi detaylara hâkim olun. Sadece biraz emek ve zaman harcayarak çok sevdiğiniz bu iki canlıya bir arada bakabilirsiniz.

>> Köpek Malzemeleri

kediler ve köpekler

Kedi ve Köpekleri Farklı Zamanlarda Sahiplenmeyin

Aynı evde hem kedi hem köpek beslemek isteyenlerin yapması gereken ilk şey, mümkünse aynı zaman diliminde kedi ve köpeği eve getirmek olacaktır. Biri daha önce eve gelirse kendi alanını korumak isteyeceğinden sonra gelen için evi benimsemek ve kendini karşı tarafa kabul ettirmek çok zor bir hal alır. Kediler, köpeklerden daha fazla alışkanlıklarına bağlı hayvanlar oldukları için kendinden sonra gelen köpeğe evi dar edebilirler. Köpekler de kediler kadar katı olmasalar da sahip oldukları alanı mutlaka korumak isterler.

köpek ve kediler

Dolayısıyla onlar birbirlerine alışana kadar ikisine de sahip olabilecekleri mekanlar verin ve sınır ihlali yaptıklarında taraf tutmadan onları ayırıp kendi mekanlarına götürün. Mama ve su kaplarını da diğerinin ulaşamayacağı şekilde yerleştirin. Böylece kendi sınırlarını koruyabilecek ve karşı tarafı rahatsız etmeyeceklerdir. Birbirlerine alıştıkları zaman ise zaten daha çok birlikte hareket edecek ve hatta birlikte uyumayı tercih edeceklerdir.  

Kedi yatağı çeşitlerini incelemek ve satın almak için tıklayın.

köpekler ve kediler 

Köpek yatağı çeşitlerini incelemek ve satın almak için tıklayın.

Kedi ve Köpekleri Yavruyken Birbirine Alıştırın

Yetişkin kedi ve köpekler, kendi cinslerindeki hayvanlara bile zor alışabiliyorken başka türden bir canlıyla karşılaşmak onlar için ciddi bir travmadır ve bu yabancı canlıya karşı kendilerini korumaya alırlar. Bu da yabancıya saldırmaları anlamına gelebilir. Fakat henüz yavruyken alacağınız kediler ile köpekler birbirlerine daha kolay alışırlar. Bunun ilk nedeni henüz birbirlerinin farklı tür canlılar olduğunu anlayamadan kaynaşmak durumda kalmalarıdır. Kediler de köpekler de kolay alışkanlık ve bağlılık geliştiren hayvanlar oldukları için henüz yavruyken karşı tarafla birlikte yaşamaya alışırlarsa işiniz çok kolaylaşır. Her iki tür de yavruyken oyun oynamaya bayıldığı için onlara birlikte oyun oynatarak ilk kaynaşmayı sağlayabilirsiniz. Böylece birbirlerini oyun arkadaşı olarak görebilir ve birlikte keyifli vakit geçirdikleri için karşılarındakini tehdit gibi görmezler.

kedi ve köpek

Bu iki farklı hayvanın yavruyken tanıştırılmasının bir avantajı da birbirlerine kızsalar da çok ciddi bir zarar verememeleridir. Oysa yetişkin köpek ve kediler sinirlendiklerinde ya da savunmaya geçtiklerinde çok ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle aralarından güven ve sevgi bağı oluştuğundan emin olana kadar onları asla yalnız bırakmayın, gözünüz hep üstlerinde olsun.

Kedi ve Köpek Mamaları Neden Taze Olmalı? yazımızı da mutlaka inceleyin.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.