x
sadsad x
asdasd
Khao Manee Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Khao Manee Kedisi Özellikleri ve Bakımı

17 Ocak 2022

Tayland’a özgü bir cins olan Khao Manee kedisi, bembeyaz tüyleri ve her biri farklı renge sahip gözleri ile dikkat çeker. Biri mavi, diğeri de yeşilin tonlarında olan gözleri ve yumuşacık kürkü ile Van kedilerini andıran Khao Manee kedileri aslen Siyam kedilerinin akrabasıdırlar. Tüy rengi nedeniyle “Beyaz Mücevher” ya da “Beyaz Taş” adları ile de anılan bu kedilerin yeryüzü macerasının çok eski tarihlere dayandığı bilinmektedir. 14. yüzyılda haklarında bir kitap yazıldığı da iddia edilen Khao Manee kedilerinin doğal bir ırk olduğu sanılmaktadır. 20. yüzyıla gelindiğinde Amerika’da tanınmaya başlayan bu kediler, 21. yüzyılın başlarında İngiltere’ye de götürülmüş ve burada yetiştirilmeye başlanmışlardır. Böylece başlı başına bir kedi ırkı olarak kabul edilen Khao Manee kedisi, günümüzde dünyanın en popüler kedileri arasına girmeyi başarmıştır.

>> Kedi Maması

 khao manee

Khao Manee Kedisi Genel Özellikleri

 • Anavatanları Tayland’dır.
 • En çok dikkat çeken fiziksel özellikleri farklı renklerdeki gözleridir. Gözlerinden biri mavi olup diğer gözü yeşil, kehribar ve sarı renkte olabilir. Nadir olsa da gözlerinin her ikisinin de aynı renk olduğu görülebilir. Göz renkleri 5 aylık olduklarında tam olarak oturur.
 • Yetişkinlerinin tüyleri mutlaka tümüyle beyaz renk olur. Yavrularda ise bir yaşını doldurana kadar beyazın kirli tonlarına rastlamak mümkündür. Tüy yapısı ipeksi ve yumuşacıktır.
 • Orta irilikte kedilerdir. Dişileri 2,5 kilogram ila 5 kilogram ağırlığında, erkek Khao Manee kedileri ise 3 ila 6 kilogram arasında bir ağırlığa sahip olabilirler. Boyları ise dişilerde 25 ile 30 santimetre, erkekler ise 30 ile 35 santimetre civarındadır.
 • Gövdeleri, akrabaları olan Siyam kedileri gibi zarif ve atletiktir.
 • Vücutları ile orantılı bir kafaya, uzun üçgen şeklinde ve dik kulaklara sahiptirler.
 • Yüzünün, patilerinin ve gövdesinin tüysüz yerleri pembe renktir.
 • Çok zeki, meraklı ve eğitilmeye açık hayvanlardır.
 • Hareketli kedilerdir, oyun oynayıp koşmak için geniş alanlara ihtiyaç duyarlar.
 • Sahiplerinden yoğun ilgi ve sevgi beklentisi içindedirler.
 • Yalnız kalmayı sevmezler ve sahiplerine çok bağlıdırlar.
 • Diğer evcillerle ve insanlarla çok iyi anlaşırlar.
 • Genel olarak sağlıklı bir kedi ırkıdır. Fakat genetik olarak sağırlık ve cilt kanserine yatkınlıkları bulunur. Ayrıca gözleri de çok hassastır.
 • Ortalama yaşam süreleri 12 yıldır.

 khao manee kedisi

Khao Manee Kedisi Bakımı

Güzelliği ve yumuşacık tüyleri ile görenleri büyüleyen Khao Manee kedisi, bakımı zor evcillerden değildir. Fakat bu kediler sahiplerinden çok fazla ilgi ve sevgi bekledikleri için evde uzun saatler geçirenlere uygundurlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Diğer kedilere kıyasla daha geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Küçük evlerde yaşamak onlar için adeta bir hapis hayatıdır. Bu nedenle bir Khao Manee kedisi sahiplenmek istiyorsanız ona koşup oynayabileceği geniş bir alan vermek ve evdeki eşyaları azaltmak zorunda kalmanız kaçınılmazdır. Çok hareketli ve oyuncu oldukları için kedi tırmalama tahtaları almanız yerinde olacaktır.

Khao Manee kedilerinin ipeksi beyaz tüylerini haftada bir ya da iki kez taramanız yeterli olur. Çünkü bu kedilerin kürkleri katmansızdır ve tüyleri kısadır. Temizliği kolay olan Khao Manee kedisinin en avantajlı yanı çok az miktarda tüy dökmesidir.


Khao Manee kedisi gibi farklı göz rengine sahip olan Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.