sadsad x
asdasd

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

16 Mayıs 2020
Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Oyuncu ve meraklı karakteri ile yerinde duramayan hareketli Van Kedisi; evcil kedi olarak bakılmak istenen kedi cinslerinin arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çok talep görmesinden dolayı, ücreti br hayli yüksek. Eğer satın alma imkanınız yoksa, yeterince araştırırsanız Van kedisi sahiplenme imkanı bulabilirsiniz. Bir dönem sayısındaki azalma sebebi ile Van dışına satılması yasaklanmıştı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yapılan çalışmalar ile sayılarında artış sağlanması ile tekrar satışına izin verildi. Fakat kedilerin yurt dışına satılması hala yasak.

Van Kedisi Özellikleri ve Dış Görünüşü

Van kedisi dış görünüşü; küçük bir aslanı andırır. Kuyruğu bol tüylüdür. Yürürken kuyruğunu dik tutarak yürür. Dış görünüşü itibari ile, çok asildir. Van kedisi ismini aldığı Van şehrimizde bulunan, Van denizi vadisinden ülkemize yayılmıştır. Van kedisinin özellikleri, aşağıdaki gibidir.

 • Van kedisi Türkiye'den çıkmıştır.
 • Çif renkli gözleri ile oldukça dikkat çekicidir. Bir gözü mavi, bir gözü kehribar olabilir.
 • Oyuncu, meraklı ve sosyaldir.
 • Tüy rengi genel olarak beyazdır.
 • Orta büyüklükte bir kedidir.
 • Kürkü uzun tüylerden oluşur.
 • Uzun bir kuyruk yapısına sahiptir.
 • Oldukça iyi bir yüzücüdür.

Van Kedisi Karakter Özellikleri

petihtiyac_kedicinsleri_vankedisi

Van kedisi karakter özellikleri arasında en dikkat çekiçi özelliği sıcak kanlı ve dost canlısı olmasıdır. İnsanlarla arası gayet iyidir. Bu tüylü dostumuzun en belirgin karakteristik özelliği sahibine bağlılığıdır. Özellikle yavru olarak sahiplenildiğse, içine girdiği aileyi benimser ve bütün sevgisini aile ile paylaşır. Van kedisi duygusal bir kedidir. Hisleri çok güçlüdür. Aile fertleri ile teker teker ilgilenir. Kim mutlu, kim mutsuz sezer. Mutsuz aile fertlerini farkkettiği an, onlara yakın ilgi gösterir. 

Van kedisi; diğer kedi cinslerine nazaran su ile oynamayı çok sever. Küçük su birikintisi dahi olsa içine atlar ve oyun oynamaya başlar. Bu nedenle çok geniş sulukları tercih etmemelisiniz. Orta boy kedi sulukları daha rahat olacaktır. Çok ses çıkaran bir cins değildir. Sahibine bir şey anlatmak istediği zaman, miyavlamayı tercih eder. Sosyal bir kedi cinsi olduğu için, diğer evcil hayvanlar ile de iyi anlaşır.

Van Kedisi Bakımı

Van kedisi bakımı çok zor olmayan bir kedi türüdür. Kürkü uzun tüylerden oluştuğu için haftada 2-3 kere taranmaya ihtiyaç duyar. Uzun tüylerini nazikçe yolmadan tarayabileceğiniz geniş aralıklı bir kedi tarağı kullanmalısınız. Gözlerinin etrafının özenle temizlenmesi gerekmektedir. Göz çevresindeki tüyleri uzun olduğundan, kir tutmaya müsaittir. Her kedide olduğu gibi, veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.

vankedisi_ozellikleri_ve_bakimi

Van Kedisinin Çocuklar ve Hayvanlar ile İlişkisi

 • Kediler ile iyi anlaşır.
 • Çocuklar ile oyun oynamaya bayılır.
 • Tehtitkar olmayan köpek cinsleri ile anlaşır.
 • Eğer küçüklüğünden itibaren alıştırılırsa evcil kuşlar ile iyi anlaşır ve zarar vermez.
 • Asil bir yapısı olduğu için, saldırgan değildir.

Van kedisi için evinizde ihtiyacınız olabilecek kedi malzemeleri ürünlerini sitemizden inceleyebilir ve sipariş edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.