sadsad x
asdasd

Kedileri Ev Kazalarından Korumanın Yolları

11 Ağustos 2021
Kedileri Ev Kazalarından Korumanın Yolları

Kedilerin çok meraklı canlılar olduğu malumunuz. Bu merak, genellikle kedilerin başına iş açabildiği gibi onları tehlikeli sonuçları olan kazalarla da yüz yüze bırakabiliyor. Bu kazaları önlemek ve sevimli ev arkadaşımızın güvenliğini garanti altına almak ise kedi sahipleri olarak bizlere düşüyor. Ev yaşamına hızlı bir şekilde adapte olabilen kediler temkinli ve ürkek canlılar olsalar da hareketli doğaları, avcı içgüdüleri ve yaramazlık yapmaktan çekinmeyen karakter yapıları nedeni ile ev içinde bile olsa korunmaya gereksinim duyabiliyorlar. Bunun için kedi sahiplerinin mutlaka alması gereken bazı önlemler bulunuyor. Bu önlemleri uygularken kedi sahiplerinin en fazla ihtiyaç duyduğu materyaller ise kedi güvenlik ürünleri oluyor.

kedi kazaları 

Cam ve Balkonları Güvenli Hale Getirin

Evcil kediler, vahşi atalarının avcılık içgüdülerine sahip hayvanlardır. Bu nedenle kuş ve böcek gibi uçan hayvanları birer av gibi algılayıp hedeflerinin peşine düşmeleri kaçınılmazdır. Bu avcılık faaliyeti açık pencere ve balkonların civarında cereyan ettiği için kedilerin düşmesi muhtemel yerlere mutlaka tel takılmalı ve gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Ev kedileri dış dünyadan mahrum olduklarından dışarıda neler olduğunu merak edip görmek isterler. Yani sadece uçan canlıları avlama amacıyla değil evde hapis gibi hissedebilecekleri için de pencere ve balkonlara yöneleceklerdir. Hemen hemen her ev kedisi en az bir kez balkon ve pencerelerden meraklarına yenilerek düşmüştür. Ayrıca açık kapılar da kedilerin güvenliği açısından tehlike arz eder. Kayıp ve kazaları önlemek için pencereler ve balkon kapıları kapalı tutulmalı, ev kapısı açıldığında ise kedinin dışarı çıkıp çıkmadığına dikkat edilmelidir.

Kabloları Gizleyin

Ev içinde kedilerin güvenliğini tehdit eden en önemli materyallerden biri kablolardır. Özellikle yavru kediler kabloları birer oyuncak olarak görür ve onların tehlikeli olduğundan habersizdir. Çoğunlukla diş çıkarma dönemindeki kediler için elektrik kabloları ısırmaya ve diş kaşımaya çok uygun ürünlerdir. Fakat bunun sonu elektrik çarpmasına kadar varabilir. Bu ve benzeri kazaların önüne geçebilmek için elektrik kablolarını gizleyen aparatlar kullanabilir, kabloları kedilerin ulaşamayacağı bir yükseklikten geçirebilir ya da süpürgeliklere sabitleyebilirsiniz.

Küçük Eşyaları Ortadan Kaldırın

Kediler çok oyuncu canlılardır ve dikkatlerini çeken her nesneyi ağızlarına alıp oynamaya meyillidirler. Ev içinde buldukları eşyaları oyuncağa çevirme konusunda çok yetenekli olan kedilerin dikkatini en çok ses çıkaran ve parlak olan cisimler çeker. Bu parlak cisimlerden en tehlikelileri ise ilaç tabletleri, iğneler, boncuk gibi rahat hareket ettirebildikleri eşyalardır. Bu eşyaları yutmaları kediler için ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden küçük nesneleri kedilerin ulaşamayacağı yerlere kaldırmanız gerekir.

 kedileri ev kazalarından korumak

Kedi Oyuncakları Edinin

Kedinizin yeteri kadar oyuncağı olursa onlarla oyalanacak ve vazo, bardak, şişe kapağı gibi nesnelere ilgisi azalacaktır. Kedinizle her gün belli bir süre geçirmez ve onunla oyun oynamazsanız sizin dikkatinizi çekebilmek için bazı nesneleri yere atmaya başlayacaktır. Cam ve porselen gibi nesnelerin kırıkları ise kedilerin patilerinin kesilmesine neden olabilir. Kedinize yeterli miktarda kedi oyuncağı alarak onunla vakit geçirmeniz olası kazaların önüne geçmenizi sağlar.

Ev Bitkilerine Dikkat Edin

Eğer evde bir kediniz varsa bitki yetiştirmeniz çok zordur. Çünkü kediler kendilerini temizledikten sonra yutup midelerinde biriktirdikleri tüylerden bitkileri yiyerek kurtulmaya çalışırlar. Yani evinize aldığınız çiçek ve bitkiler kediniz tarafından yenebilir. Bazı bitkiler ise kedileri zehirler. Kaktüs türevi çiçekler ise kedinizin yaralanmasına yol açabilir. Bitki yetiştirmek istiyorsanız kedinize zarar vermeyecek bitkileri seçin ve kediniz için kedi otu edinin.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kedi Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.