x
sadsad x
asdasd

Kediler Neden Sahipleriyle Uyumak İsterler?

08 Mart 2021
Kediler Neden Sahipleriyle Uyumak İsterler?

Kediler, eve ilk geldikleri günden itibaren sahipleriyle uyumak isterler. Siz onlar için kedi evleri, kedi minderleri, özel kedi yatakları alsanız da gündüzleri bu ürünlerin üzerinde uyurken, siz uyumak üzere yatağınıza gittiğinizde mutlaka yatağa çıkıp sizin uyku pozisyonunuza göre şekil alarak sizden önce uykuya dalarlar.

Bazı kediler yorganın içinde, bazıları kucağınızda ya da kafanızın üzerinde, kimi ise ayağınızın ucu ile yatakta yarattığınız kıvrımların arasında uyur. Az önce uykudan kalkmış olsalar bile sizin yatmaya hazırlandığınızı anladığında hemen yatağınızın ucunda biten kediler neden sizinle uyumak ister? Bu konu hakkında yapılan araştırmalar sorunun birden fazla cevabı olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.  

sahibiyle uyuyan kedi 

>> Kedi Yatakları ve Yuvaları

Kediler, İnsanlarla Birlikte Uyurken Güvende Hissederler

Her canlı gibi kediler de içgüdüsel olarak uyurken savunmasız olduklarını bilirler. Yavruyken annelerine sokularak tehlikelere karşı güvende olduklarını hissedip uyuyan kediler, büyüdüklerinde eğer bir insanla yaşıyorlarsa bu alışkanlığı devam ettirirler. Dolayısıyla sahiplerini anneleri gibi benimser ve onlara güvenirler. Sizin uyanık olduğunuz ya da evde olmadığınız gündüz vakitlerinde eşyalarınız üzerinde uyumaları da kokunuzu alarak güvende olduklarını bilmek istemelerinden kaynaklıdır. Yani kediniz, geceleri sizinle birlikte uyumayı öncelikle güvende hissettiği ve tehlikelerden korunduğunu düşündüğü için ister. Ancak bunun tersi de doğrudur. Kediniz, sizin de uyurken savunmasız olduğunuzu bilir ve sizin yanınızda uyuyarak sizi de tehlikelere karşı korumuş olur. 

İnsanların Vücut Isısı Kedileri Çeker

Kediler, soğuktan hoşlanmadıkları gibi sıcak mekanları ve ısı saçan nesneleri çok severler. Isıtıcı, şömine, soba ve kalorifer petekleri kediler için ideal birer yataktır. Güneş alan her mekânda rahatça uyuduğunu gözlemleyeceğiniz kediniz, geceleri ısı kaynağı olarak sizi seçer ve doğal yollardan ısınmak için de insan bedeninin sıcaklığından faydalanır. İnsanların eklem yerleri, karın bölgeleri, başları ve ayakları gibi en sıcak yerlerine yakın yatmaları da bundan ileri gelir.

 sahibi ile uyuyan kedi

Kediler Sevgilerini Size Temas Ederek Gösterirler

Kediler, sevmedikleri canlılardan fiziksel olarak uzak dururlar. Sevdiklerine ise sokulup onlara sürtünerek sevgi gösterisinde bulunurlar. Sahiplerinin yanında uyurken onlara diledikleri ölçüde temas edebildikleri için sevdikleri insanlarla uyumaktan hoşlanırlar. Birlikte uyumak kediler için bir sevgi gösterisidir. Sizinle uyuyarak sizinle olan bağını güçlendirmeye çalışan kediler, en savunmasız hallerini size göstererek sadakatlerini de kanıtlamış olurlar.

Ayrıca sizin hasta ya da stresli olduğunuzu anlayarak sizinle uyumak da kedilerin tipik davranışlarından biridir. Hastalıklı organınızın neresi olduğunu tespit ederek o bölgenin üzerine yatıp orayı ısıtmayı kendilerine görev edinirler. Örneğin midenizde bir sorun varsa karnınızın üstüne ya da yakınına yatıp sizi iyileştirmeye çalışırlar. Ya da başınız ağrıyorsa gövdenizin üst kısmına doğru pozisyon alıp yatarlar. Stresli ve keyifsiz olduğunuzda da ayaklarınızın veya yüzünüzün yakınına yerleşip kötü enerjinizi almaya gayret ederler.

>> Kedi Kapıları

uyuyan kedi

Kediniz sizinle uyuyorsa bilin ki o sizi çok seviyor.


Bu yazımız da ilginii çekebilir: Kedi Davranışları ve Anlamları

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.